RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

BARA SHAHEED DARGAH NELLORE – A TRIBUTE TO 12 IMAMS OF SHIA ISLAM

BARA SHAHEED DARGAH NELLORE – A TRIBUTE TO 12 IMAMS OF SHIA ISLAM 

By K.Sahadev

The Bara Shahid dargah located on the bank of a lake in Nellore town, Nellore district of Andhra Pradesh springs into prominence every year when the day after Muharram festival a popular festival called ‘Rottela Panduga’ is held. Rotella is the Telugu plural of ‘Roti’.

Several folklore stories are in vogue regarding the origin of Bara Shaheed dargah. According to one version, 12 Islamic preachers from Turkey came to India and went around doing Tablighi (proselytizing or conveying of Islam). When they reached a place called Gandhavaram, the locals opposed the preaching of Islam. A battle ensued and the locals killed the 12 Tablighi. The present dargah is the place where they were killed.

Another version of the origin of Bara Shahid Dargah is that it is built in the memory of 12 Muslim Nawabs from Karnataka who gave their lives who laid down their lives for the sake of peace, communal harmony and goodwill. It is believed that they lost their lives in a war some 1200 years ago and their chopped heads fell at a place at Nellore (the present location of the dargah).

According to another version, the Nawab of Arcot had summoned a regiment from Turkey to fight against the British in the year 1751, a year which marked the siege of Arcot during a series of Carnatic wars. Twelve soldiers in the regiment were highly religious and performed Namaz five times a day and observed all the rules of their faith. Though the regiment won, the 12 warriors were beheaded by the rival forces in the battle at a place called Gandavaram, 15 km from Nellore. The headless bodies were brought back on the horses they were riding to the present Dargah area in Nellore and the place became popular as Bara Shaheed Dargah because they were laid to rest at the place and a Dargah was built thereafter.

Thus, the shrine of the 12 martyrs is named ‘Bara Shaheed Dargah’. ‘Bara’ means twelve and ‘Shaheed’ means martyrs, according to the tale. Word spread about the power of the warriors to grant the desires of the devout after the wife of then Arcot Nawab was cured of a serious illness when she offered prayers at the tombs of the 12 warriors.

 

ROT FESTIVAL OR ‘ROTTELA PANDUGA’:

As a token of reverence, the queen, along with the Nawab, distributed Rotis among the warriors and later to the locals and devotees throng the Dargah on the 12th day of the Muharram month. Offering rotis during the Muharram month has become a tradition since then.

Based on the desire of the devotees, the rotis are named Sowbhagya (good fortune) roti, Vidya (education) roti, Udyoga (employment) roti, Vivaha (marriage) roti, Santana (children) roti, Dhana (money) roti and even Visa roti. The roti vendors make a fast buck by catering to specific requirements. The exchange of Rotis takes place at the Nellore tank, also known as ‘Swarnala Cheruvu’, located close to the dargah.

SHIA ORIGINS OF THE BARA SHAHID DARGAH:

The celebration of Roti festival the day after the Moharrum festival, the association of Arcot Nawabs with this shrine and the tradition of 12 martyrs of Shia Islam lend strength to the Shia origins of this shrine. The Arcot Nawabs belonged to three successive and different lineages: Zulfikar Khan and Daud Khan Panni, the original appointees of Aurangzeb, followed by the Nawayati Nawabs. In the 1740s, the Wallajah line of Nawabs came into being. The early Nawabs were followers of Shia branch of Islam and the latter were followers of Sunni Islam.

The history of Muharram:

The Battle of Karbala  was fought on 10 October 680  A.C.E  (10 Muharram in the year 61 AH of the Islamic calendar) between the army of the second Umayyad Caliph Yazid I and a small army led by Husayn ibn Ali, the grandson of the Islamic Prophet Muhammad, at Karbala in modern-day Iraq.

The humiliation of Imam Hussain and others after the Battle of Karbala:

According to Shia chronicles of the battle of Karbala, Hussain fell on the ground face-down and an attacker named Sinan ibn Anas stabbed and then decapitated him. Seventy or seventy-two people died on Husayn’s side,of whom about twenty were descendants of Abu Talib, the father of Ali. This included two of Husayn’s sons, six of his paternal brothers. Following the battle, Husayn’s clothes were stripped, and his sword, shoes and baggage were taken. The bodies of Husayn’s companions were decapitated. The members of the Banu Asad tribe, from the nearby village of Ghadiriya, buried the headless bodies of Husayn’s companions.

The members of the family of Imam Husain were taken as prisoners of war, put in chains and were forced to match bared-footed to Kufa, and from Kufa to Damascus. It is said that several of the younger children on this journey died on the route through the harsh conditions of travel and ill treatment of the family who were paraded in several towns along the route. They were often humiliated and assaulted by bystanders. Yazid had ordered for the city to be decorated and jubilant crowds had gathered to celebrate the capture of the prisoners. The heads of Imam Hussain and his companions were put up for public display in Damascus and subjected to further humiliation. The family of  Imam Hussain were paraded in the market of Damascus. Some historians note that bystanders attacked them with rubbish stones and even hot water was thrown at the family. It is one of the most tragic chapters of Islamic history. It was never expected or even thought that such a harsh treatment would be meted out to the beloved grandson of Prophet Muhammad (SAW).

A memorial to the 12 martyrs of Shia Islam was constructed at the Emeveyye mosque in Damascus, Syria. Cloth bundles representing the heads of the martyrs are displayed inside the memorial. The beheading of the martyrs of Karbala and transportation of their severed heads to Damascus, Syria soon after the battle of Karbala in 680 A.C.E.  is converted into folklore surrounding the Bara Shahid Dargah, Nellore, Andhra Pradesh and given a local colour. The story of the heads of martyrs falling at the present location can be compared with the incidents that happened after the battle at Karbala in 680 A.C.E.

12 MARTYRS MEMORIAL IN DAMASCUS SYRIA NICHE FOR IMAM HUSSAIN’S HEAD IN DAMASCUS MOSQUE

The exchange of a special type of biscuit called ‘Rot’ during Moharram is a tradition in the Indian sub-continent. The same has morphed into ‘Rottela Panduga’. Thus, it has its roots in the exchange of ‘Rot’ by devout Muslims during Moharram. Thus it is clear that the legend surrounding the Bara Shahid Dargah has close similarities to the battle of Karbala, the beheading of the martyrs. The celebration of ‘Rottela Panduga’ a day after the Mohurram mourning festival, as explained above is a clear pointer that the shrine has its origins based on events of the battle of Karbala and the 12 martyrs of Shia sect of Islam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– The author is Associate, Centre for South Indian Studies, Hyderabad