RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

BARA SHAHEED DARGAH NELLORE – A TRIBUTE TO 12 IMAMS OF SHIA ISLAM

BARA SHAHEED DARGAH NELLORE – A TRIBUTE TO 12 IMAMS OF SHIA ISLAM 

By K.Sahadev

The Bara Shahid dargah located on the bank of a lake in Nellore town, Nellore district of Andhra Pradesh springs into prominence every year when the day after Muharram festival a popular festival called ‘Rottela Panduga’ is held. Rotella is the Telugu plural of ‘Roti’.

Several folklore stories are in vogue regarding the origin of Bara Shaheed dargah. According to one version, 12 Islamic preachers from Turkey came to India and went around doing Tablighi (proselytizing or conveying of Islam). When they reached a place called Gandhavaram, the locals opposed the preaching of Islam. A battle ensued and the locals killed the 12 Tablighi. The present dargah is the place where they were killed.

Another version of the origin of Bara Shahid Dargah is that it is built in the memory of 12 Muslim Nawabs from Karnataka who gave their lives who laid down their lives for the sake of peace, communal harmony and goodwill. It is believed that they lost their lives in a war some 1200 years ago and their chopped heads fell at a place at Nellore (the present location of the dargah).

According to another version, the Nawab of Arcot had summoned a regiment from Turkey to fight against the British in the year 1751, a year which marked the siege of Arcot during a series of Carnatic wars. Twelve soldiers in the regiment were highly religious and performed Namaz five times a day and observed all the rules of their faith. Though the regiment won, the 12 warriors were beheaded by the rival forces in the battle at a place called Gandavaram, 15 km from Nellore. The headless bodies were brought back on the horses they were riding to the present Dargah area in Nellore and the place became popular as Bara Shaheed Dargah because they were laid to rest at the place and a Dargah was built thereafter.

Thus, the shrine of the 12 martyrs is named ‘Bara Shaheed Dargah’. ‘Bara’ means twelve and ‘Shaheed’ means martyrs, according to the tale. Word spread about the power of the warriors to grant the desires of the devout after the wife of then Arcot Nawab was cured of a serious illness when she offered prayers at the tombs of the 12 warriors.

 

ROT FESTIVAL OR ‘ROTTELA PANDUGA’:

As a token of reverence, the queen, along with the Nawab, distributed Rotis among the warriors and later to the locals and devotees throng the Dargah on the 12th day of the Muharram month. Offering rotis during the Muharram month has become a tradition since then.

Based on the desire of the devotees, the rotis are named Sowbhagya (good fortune) roti, Vidya (education) roti, Udyoga (employment) roti, Vivaha (marriage) roti, Santana (children) roti, Dhana (money) roti and even Visa roti. The roti vendors make a fast buck by catering to specific requirements. The exchange of Rotis takes place at the Nellore tank, also known as ‘Swarnala Cheruvu’, located close to the dargah.

SHIA ORIGINS OF THE BARA SHAHID DARGAH:

The celebration of Roti festival the day after the Moharrum festival, the association of Arcot Nawabs with this shrine and the tradition of 12 martyrs of Shia Islam lend strength to the Shia origins of this shrine. The Arcot Nawabs belonged to three successive and different lineages: Zulfikar Khan and Daud Khan Panni, the original appointees of Aurangzeb, followed by the Nawayati Nawabs. In the 1740s, the Wallajah line of Nawabs came into being. The early Nawabs were followers of Shia branch of Islam and the latter were followers of Sunni Islam.

The history of Muharram:

The Battle of Karbala  was fought on 10 October 680  A.C.E  (10 Muharram in the year 61 AH of the Islamic calendar) between the army of the second Umayyad Caliph Yazid I and a small army led by Husayn ibn Ali, the grandson of the Islamic Prophet Muhammad, at Karbala in modern-day Iraq.

The humiliation of Imam Hussain and others after the Battle of Karbala:

According to Shia chronicles of the battle of Karbala, Hussain fell on the ground face-down and an attacker named Sinan ibn Anas stabbed and then decapitated him. Seventy or seventy-two people died on Husayn’s side,of whom about twenty were descendants of Abu Talib, the father of Ali. This included two of Husayn’s sons, six of his paternal brothers. Following the battle, Husayn’s clothes were stripped, and his sword, shoes and baggage were taken. The bodies of Husayn’s companions were decapitated. The members of the Banu Asad tribe, from the nearby village of Ghadiriya, buried the headless bodies of Husayn’s companions.

The members of the family of Imam Husain were taken as prisoners of war, put in chains and were forced to match bared-footed to Kufa, and from Kufa to Damascus. It is said that several of the younger children on this journey died on the route through the harsh conditions of travel and ill treatment of the family who were paraded in several towns along the route. They were often humiliated and assaulted by bystanders. Yazid had ordered for the city to be decorated and jubilant crowds had gathered to celebrate the capture of the prisoners. The heads of Imam Hussain and his companions were put up for public display in Damascus and subjected to further humiliation. The family of  Imam Hussain were paraded in the market of Damascus. Some historians note that bystanders attacked them with rubbish stones and even hot water was thrown at the family. It is one of the most tragic chapters of Islamic history. It was never expected or even thought that such a harsh treatment would be meted out to the beloved grandson of Prophet Muhammad (SAW).

A memorial to the 12 martyrs of Shia Islam was constructed at the Emeveyye mosque in Damascus, Syria. Cloth bundles representing the heads of the martyrs are displayed inside the memorial. The beheading of the martyrs of Karbala and transportation of their severed heads to Damascus, Syria soon after the battle of Karbala in 680 A.C.E.  is converted into folklore surrounding the Bara Shahid Dargah, Nellore, Andhra Pradesh and given a local colour. The story of the heads of martyrs falling at the present location can be compared with the incidents that happened after the battle at Karbala in 680 A.C.E.

12 MARTYRS MEMORIAL IN DAMASCUS SYRIA NICHE FOR IMAM HUSSAIN’S HEAD IN DAMASCUS MOSQUE

The exchange of a special type of biscuit called ‘Rot’ during Moharram is a tradition in the Indian sub-continent. The same has morphed into ‘Rottela Panduga’. Thus, it has its roots in the exchange of ‘Rot’ by devout Muslims during Moharram. Thus it is clear that the legend surrounding the Bara Shahid Dargah has close similarities to the battle of Karbala, the beheading of the martyrs. The celebration of ‘Rottela Panduga’ a day after the Mohurram mourning festival, as explained above is a clear pointer that the shrine has its origins based on events of the battle of Karbala and the 12 martyrs of Shia sect of Islam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– The author is Associate, Centre for South Indian Studies, Hyderabad