RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Rallapalli Ananthakrishna Sarma – Teacher, Musicologist

Rallapalli Anantakrishna Sharma

Rallapalli Ananthakrishna Sarma – Teacher, Musicologist (b 1893, Anantapur)

By Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Maharaja College Group Photo

Sixty years ago, the Sri Venkateswara University invited a scholar who had just then retired from the Maharajah’s College in Mysore, to head its Department of Music. The personage, or sage as some would have averred, was the apt choice, for he had not only a sound knowledge of music, but also of Sanskrit, Prakrit, Telugu and Kannada. On coming over, he applied himself to the main task at hand, that of setting to music the songs of Annamacharya, the great composer of Tallapaka. This personality was Rallapalli Ananthakrishna Sarma. Commissioned to retrieve the songs of Annamacharya, Rallapalli Ananthakrishna Sarma worked in earnest setting them to tune and publishing volumes. Sarma was of the view that the sringara compositions of Annamacharya were not being given the same importance as the spiritual.

Born on January 23, 1893, at Rallapalli in Anantapur District to Sanskrit and Telugu scholar Karnamadakala Krishnamacharyulu and Alamelumangamma, Sarma was initiated into Sanskrit, Telugu and music by his parents. Resenting unchavriti (ritual alms seeking) he ran away from home at the age of 13. Reaching Mysore, he placed himself under the guardianship of the chief of the Parakala Mutt. Guided by the seer, he studied Sanskrit and Prakrit at the Chamaraja Pathasala and became a master in both languages. He also studied music under the palace vidwans such as Chikka Rama Rao, Bidaram Krishnappa and Karigiri Rao. He could sing and also play the violin and the flute.

When Sarma was barely 18, his talent in Telugu was noticed by Sir Cattamanchi Ramalinga Reddy, the Principal of the Maharajah’s College, who appointed him Telugu Pundit. His love for teaching and his mastery over his subjects ensured he received the love and affection of his students. During his tenure there, Harikesanallur Muthiah Bhagavatar, though many years his senior, often consulted him on the musical and lyrical aspects of the project that he was then working on – Chamundamba Ashtottara kritis.

Sarma joined the Sri Venkateswara University in 1948. The Tirumala temple authorities had the previous year begun retrieving the songs of Annamacharya that had been stored for centuries on copper plates in the temple. The work was headed by Vetturi Prabhakara Sastry, well-known scholar who passed away. Sarma was then brought on board to head the project. He had first seen some songs of Annamacharya in 1937 and had even then been enamoured of their unique imagination, independent flow of words and variety. Beginning with ‘Alarulu kuriyaga adenade’ which describes the dance of Alamelumanga for the pleasure of Srinivasa, Sarma worked in earnest on the songs, setting them to tune and helping in the publications of volumes seven and eight of Annamacharya’s compositions.

In 1949, the first Vardhanti festival of Annamacharya was celebrated by the Tirumala Tirupati Devasthanam and from then on the demand for the composer’s songs grew. Between 1951 and 1956, Sarma brought out five more volumes of Annamacharya’s compositions. He wrote the notation for 108 compositions and 87 of them were published in the Andhra Patrika Weekly.

Sarma continued working on Annamacharya’s compositions long after his retirement in 1962. He was of the view that the sringara (erotic) compositions of Annamacharya were not being given the same importance as the adhyatmic (spiritual) and argued that it was incorrect to associate only Kshetrayya with sringara as a theme. Sarma was in demand as an erudite speaker and also served as Vice-President of the Andhra Pradesh Sangeet Natak Akademi for some time.

In 1974, Sarma was conferred Sangita Kalanidhi by the Music Academy, Madras. He took the honour in his stride but it gave an opportunity for the citizens of Madras to meet, observe and listen to a scholar. His speech on the occasion of his being elected to preside over the Music Academy’s annual conference was a fine one, remarkable for its masterly summing up of the music scenario at that time and his arguments in favour of change especially in breaking free from the shackles of tradition.

He was a vocalist and violinist of great repute, in addition to being a composer and critique. His Prominent Students of carnatic music were Smt Sarojamma (his niece, vocal and veena), T.S. Tatachar, V.V. Krisnamachar, Banagiri Laksmi Narasimhachar, Bukkapatnam Ramachar (Violin artists). His legacy continued in his family – his daughters Smt Nagamani (Vocal), Prabhavati (Vocal, Veena ), Harini (Vocal ), his eldest son Prof R A Phani Shayi (Vocal), is also a retired professor of psychology & former principal, National College, Jayanagar, grand daughters Smt Urmila (veena) and Surabhi (vocal). His second son Shri R A Jayantha, is a reputed scholar and teacher of English literature, who retired as reader, English Dept, S V University, Tirupati.

Dr Rallapalli Ananthakrishna Sharma was a composer in his own merit. He has composed many musical forms like Geetam, Swarajati, Varnam, Kriti’s & Tillana, in popular and rare ragas. His compositions, unfortunately, have not come to light, largely due to his own reluctance to give them publicity. He did not sing them in public, did not teach them to his disciples and made no attempt to print and publish them. He taught some of them to his daughters, only to be sung during their daily worship and on festival days such as Sri Ramanavami, Sri Krishna Jayanthi, Varamahalakshmi Vratam and the like. When asked by his younger son, R.A.Jayantha, why he should not publish them, he replied, “I did not compose them for publication. I wrote them when I felt impelled to do so by some divine force”. When further questioned whether they would not be lost permanently if they are not published, he answered,” Lord Srinivasa at whose calling I wrote them, will himself take care of their welfare”. He has several publications and literary works to his credit spanning over the fields of Literature and Music, and in languages like Kannada, Telugu, Sanskrit etc.

Literary works in Kannada – Ganakale, Sahitya Mattu Jeevana Kale and a few published talks. Literary works in Sanskrit: Anantha Bharathi (collection of his works in Sanskrit). Literary works in Telugu” – Meerabai, Taradevi (both Khanda Kavya’s), Natakopanyasamulu , Vemana, Shalivahana Gathasaptashathi Saramu (translation of the Prakrit work into Telugu).

A Spartan lifestyle saw Sarma remain healthy and active till the very end. On his last day of life a strange thing occurred. At about 4 pm, a representative of Tirupati Temple came to his residence and handed over an award—Sangita Sahitya Asthana Vidwan and the Prasadam. Sharma received all these and passed away at 7.15 p.m., in Bangalore on 11th March 1979. By then Annamacharya’s songs had become famous and several including M. Balamuralikrishna and Nedunuri Krishnamurthy had set them to music and were regularly singing them in concerts. That said, it must also be placed on record that it was MS Subbulakshmi’s rendition of them, released as a series of audio cassettes by the TTD that made the songs extremely popular. Sarma lives on, in the songs of Annamcharya that he set to music.

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Rallapalli_Ananta_Krishna_Sharma