RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Sri MādariBhāgya Reddy Varma

Sri Bhāgya Reddy Varma pioneered social reform and uplift of so-called panchamas, education of women, education in Telugu and religious reform in Hyderabad and the country between 1906 and 1935.

Born on May 22, 1888 to Sri Mādari Venkaiah and Smt. Rangamāmba, he was to have been named Bhāgyaiah. However, when their family guru saw the boy, he predicted that he would be of great service to the community and insisted that he should be named Bhāgya Reddy. Their family belonged to the Mala caste, considered as panchamas. Although he had no formal schooling, he was assisted by Barrister Dos Santos and Ravichettu Ranga Rao, a jagirdar, in his studies.

Worried over the apathy and degradation in his community, he started the Jagan Mitra Mandali in 1906 reaching out to people through lectures, Harikatha, Kalakshepam and literature largely written by him. This organisation developed into the MānyaSangham in 1911, later renamed as the Adi Hindu Social Service League (AHSSL). It worked to promote education, discourage child marriage, abolish the jogin system and promote temperance in his community. It was largely owing to Bhāgya Reddy’s efforts that the jogin system was abolished.

Beginning from 1910, Telugu medium schools were started by him in the bastis inhabited largely by panchamasin Isamia Bazar, Boggulkunta etc. Over time, their number grew to twenty-one with an overall strength of two thousand five hundred students. Many were dedicated to teaching girls, since Bhāgya Reddy felt that the education of girls was the key to the upliftment of the community.

Mahatma Gandhi visited the schools in 1929 and advised Bhāgya Reddy to teach Hindi language also in them. Owing to ill-health, he was forced to turn over the school managements to the Nizam in 1931, but did so with the condition that Telugu medium education would continue in them. Till 1948, these Telugu medium schools were run by Nizam’s government.

Sri Bhāgya Reddy campaigned to promote vegeterianism among harijans and worked against addiction to drinks. He was the organising secretary of the Jeeva Raksha Gyan PracharakMandali founded by Dewan Bahadur S.R. Malani with Seth Lalji Meghji as secretary. He established Bhajan Mandirs in different localities to discourage the liquor habit with the help of Youth League started for the purpose. Adopting novel methods, the youth organised by him, resorted to begging among labourers for the amount that they would otherwise have spent upon liquor. The money so received was saved and later returned to the donating labourers in the form of gold. Women’s support too was enlisted. Over time, the drinking habit declined in the community.

During this period, Sri Bhāgya Reddy Varma was closely associated with the Arya Samaj and opposed attempts to convert Hindus to Islam. In 1913, the Arya Samaj at its annual function honoured MādariBhāgya Reddy with the title of “Varma” in recognition of his service to Hindu society. At a special public meeting of caste Hindus and Adi Hindus, Dharma Veer Vāman Naik conferred upon him the title “Śivaśresty”.

Bhāgya Reddy was the only harijan leader to figure in ‘Pictorial Hyderabad’, a book dedicated to the leading figures and aristrocrats of Nizam’s Hyderabad. Its author, Krishnaswami Mudiraj wrote that

“When the history of Hindus and Hinduism comes to be written, the name of Mr. Bhāgya Reddy will stand out in great relief for promotion of the interests of the downtrodden community.”

Sri Bhāgya ReddyVarma was a great orator. Between 1906 and 1931 he delivered 3,348 speeches. Although he was alloted only ten minutes to speak at the All India Hindu Reform Conference in 1917, he so impressed the audience with his oratory that he spoke for half an hour. Mahatma Gandhi who spoke after him, recalled his speech.

Jagadguru Shankaracharya (Dr.Kurtakoti) so appreciated his eloquence and the boldness of his views that he had him brought to the dais and seated him between himself and Raja Dhanrajgirji. Indeed, he even agreed to inaugurate the Adi Hindu Bhavan at Chaderghat in 1925, but had to cancel his visit due to the bitter resistance of conservative Hindus who formed a human carpet on the road to prevent him from going to the inauguration. Kavyakantha Ganapati Muni was known to him and visited and addressed a gathering at Chaderghat.

Over time, Bhāgya Reddy Varma sensed a continuing caste prejudice in the Arya Samaj and moved away to the Brahmo Samaj. He was introduced to its founder Sri Wallinker by Smt. Sarojini Naidu. Bhāgya Reddyin turn introduced several harijan families to the Samaj. He was increasingly associated with the Deccan Humanitarian League and started observing Buddha Jayanti since 1913. He believed and taught that all men were equal before God, and kept this consciousness alive through personal talks and public meetings.

In 1917, Sri Bhāgya Reddy presided over the first Andhra Desa Panchama conference held in Bezawada. The conference urged the government and society to permit Adi-Andhras the use of public wells, schools and choultries in equal dignity, sought allotment of banjarland, better political representation and schooling for them. Touring Andhra region extensively, Bhāgya Reddy organised conferences in various districts. Both Madras government and Nizam’s Hyderabad began to enumerate the harijans as Adi-Andhras and Adi-Hindus. In 1921, he was honoured with the title “Sanghamanya” at the Adi-Andhra conference in Eluru.

The first three-day All India Adi Hindu Social Conference was organised by him at Prem Theatre in Hyderabad in 1922. He attended the all India conferences of the community at Delhi, Allahabad, Lucknow and Nagpur as the representative from Hyderabad and Andhra. He was elected as President of the All India Depressed Classes Conference held in Lucknow in 1931 in which Dr. B.R. Ambedkar was chosen as the sole representative of depressed classes for the Round Table Conference to be held in London.

In order to eliminate pernicious litigation and foster a community spirit, Sri Bhāgya Reddy systematized the panchayat system with Mohalla Panchayats. The moral support of Kotwal Raja Bahadur Venkatrama Reddy greatly helped this venture in handling disputes amicably and abolishing evil customs in the community. Unfortunately, the system was disrupted by jealousy and petty considerations.

In 1912, Sri Bhāgya Reddy organised the Swasti Dal to promote health among weaker sections. It rendered yeomen service when epidemics broke out. During the outbreak of plague in 1925, its volunteers worked round the clock serving the sick and disposing off dead bodies.

Sri Bhāgya Reddy Varma was also an artist. He once visited Tagore and showed him his paintings. In 1925, he organised exhibitions of handicrafts, paintings, sketches, sculptures and other artistic novelties by members of the community. A prominent Hindu Guru visited the exhibition, appreciated the workmanship and distributed prices and certificates to the winners.

Bhāgya Reddy started a Telugu fortnightly “BhāgyanagarPatrika” devoted to the uplift of untouchables. Also, with the help of Jakkula S. Muttiah, he started an English monthly in 1918 “The Panchama” from Hyderabad. At the time, literacy among harijans was abyssymally low. The papers were started in order to enlist the support of the broader Hindu community.

Owing to his relentless efforts, a large number of prominent Hindus and Hindu reformers supported his work for the community. He enlisted their aid to construct a hall for the community at Chaderghat. Even in the Adi Hindu Social Service League founded by him, he reserved the president-ship and one third of the membership for savarṇas.

Due to the expansive vision of Bhāgya Reddy Varma, the AHSSL has the proud legacy of support from prominent Hindus like Raja Dhanrajgirji, RajaPratapgirji, Sri Vaman Naik, Justice R.S. Naik & others. Rai C. Balmukund, acting Chief Justice of Hyderabad was its founder president. After him Rai C. Srikishan, Sri M.D. Gadgil, Rai Shanker Pershad, Judge, Justice Gopal Rao Ekbote, Sri DilsukhRam and Sri Amolak Ram were its Presidents. Smt. Draupad Barkat Roy, Sri Kashinath Rao Vaidya, Speaker of Hyderabad Legislative Assembly, Sri D.V. Srikhande were other important patrons.

Sri Bhāgya Reddy Varma was diagnosed with a tumor in 1930s. Afflicted with cancer, he breathed his last at the age of fifty-one on the Śivarātri day, on 18th February 1939.