RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

Annamacharya – Devotee, Saint, Composer, Social Integrator, Nationalist

Annamacharya

Annamacharya – Devotee, Saint, Composer, Social Integrator, Nationalist (b 1424, Cuddappah) 

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Annamacharya

His `keertanas’ (songs) reflect his in-depth analysis of the religio-socio-economic conditions prevailing in his day. He made a right assessment of the man made denominations among people and portrayed the same in his songs. He was the first `Vaggeyakara’, who questioned and condemned the actions of those who had promoted casteist tendencies. He felt it was wrong to segregate people on the basis of caste as the all-pervading `Atma’ (spirit) is present in all living beings.

Copper Plate Annamacharya

That was Talapaka Annamacharya, whose keertanas on Lord Venkateswara continue to stir the spiritual chord even in laypersons. A study of his works reveals his attempts to unite the people of the Vijaynagara Empire in the wake of frequent attacks from Muslim rulers in those days.

Born on May 21, 1424, Annamayya, as he is popularly known, was the only Vaggeyakara in the world to have written about 32,000 sankirtanas, 12 Satakas (sets of hundred verses), Ramayana in the form of Dwipada, sankIrtana Lakshanam (Characteristics of sankIrtanas), Sringaara Manjari, and Venkatachala Mahatmamyam. His works were in Telugu, Sanskrit and a few other languages of India.

Chinnanna, the grandson of Annamacharya, called the 32,000 Sankirtanas as 32,000 Mantras or Sacred Hymns. It was also recorded in Chinnanna’s Dwipada that Purandara Dasa, who was 70 years younger to Annamacharya, heard about the miracles of Annamacharya and visited him. Purandara Dasa paid his respects to Annamacharya by calling him the incarnation of Lord Venkateswara and his Sankirtanas as Sacred Hymns.

Annamacharya wrote the sankirtanas on palm leaves and later his son Tirumalacharya got them engraved on copper plates. But for reasons not known, most of these copper plates lay hidden in a cell cut into rock.

Tirumala Venkateswara Alayam

opposite to Hundi in the Tirumala temple unnoticed for over 400 years. In 1922, twenty five hundred copper plates, comprising of about 14,000 sankIrtanas and a few other works, were found in a rock built cell, later named as Sankirtana Bhandagaram, opposite to the Hundi (donation box). Ever since the discovery of this lost treasure, Tirumala Tirupati Devastanams (TTD) and other organizations in India are working hard to promote the music and literature of Annamacharya.

Puri / Purushottamapura Jagannatha Mandiram

Apart from devotion, he depicted the colourful side of conjugal life in his romantic songs, highlighting `srungaram’. He condemned the attitude of the priests who looked down upon women describing them as `stumbling blocks’ in attaining Moksha (salvation). He made it amply clear through his songs that family life was not a hurdle to attain Moksha.

He led an eventful life, witnessing and commenting on spiritual, social and political aspects of his times. We don’t come across another poet or Vaggeyakara who composed as many songs and on a variety of subjects as he did. All his creative output was dedicated to Lord Venkateswara. He had written the `Ramayana’ in dwipada metre, the `Sringara Manjari’ and 12 satakas on the Lord of the Seven Hills. He has written a treatise called `Sankeertana Lakshana’ in Sanskrit giving the guidelines on composing various types `Padas’, `Sankeertanas’ and `Kritis’.

He travelled widely from Purushottamapura (modern Puri) to Srirangam composing songs on all the forms of Vishnu who, for Annamayya, was none other than Sri Venkateswara. His grandson, Chinnanna, gave a detailed biography of his grandfather in his `Annamacharya Charitra’. Probably because of poverty Annamayya’s father put him under the care of his cousin. The eight-year-old Annamayya, unable to cope with harsh treatment meted out to him, ran away to Tirumala by joining a group of pilgrims. That was a turning point not only in the life of the bard but also for the Carnatic music tradition. At Tirumala he was given Sri Vaishnava deeksha by a mendicant.

Ahobilam

Later, Annamayya went to Ahobilam and studied philosophy as a disciple of Adivan Satagopa Yateendra, the founder of the Ahobila Mutt. After his studies, at the age of sixteen Annamayya started singing his `Dwipada Ramayana’ along with his keertanas. His fame spread far and wide and Saluva Narasimha, the local ruler and childhood friend of Annamayya, invited him to his place and treated him as his guru. When Narasimha became the governor of Penugonda, Annamayya was honoured with `Sapta Lanchanas’.

Srirangam Ranganatha Swamy Alayam

Annamayya spent the rest of his life composing keertanas and wrote a few Yaksha Gana plays. He led the life of a prince without giving up his devotional service to the Lord of Seven Hills. During his life time a library was established at Tirumala Temple called, `Sankeertana Bhandagaram’. For the first time he started `Kalyanotsavam’ and `Kodai Tirunallu’ (summer festival) at Tirupati.

In one of his sankeertas he said, “If I am not there/On whom can You shower Your grace?/You will become famous/Only because of me.”

The king, who patronised the composer of Tallapaka, wanted him to sing just one song praising him but the divine messenger declined, for which he was imprisoned. One of the miracles in his life mentions about his prayers to Anjaneya when invaders who looted temples were attacked by monkeys. The theme of his songs is “surrender.”

Annamayya adopted spoken dialect and folk meters for his songs. Hence they did not lose their freshness even after five centuries. He left his mortal frame on February 23, 1503.

Media

Links

https://www.indiefolio.com/project/55c716e538c98/annamacharya

 

Annamacharya

 

http://sriannamacharya.org/Life_&_works.html

 

http://www.urbansketchers.org/2018/07/at-puris-jagannath-cart-festival.html