RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

K.S.Thimayya

General Kodandera Subayya Thimayya.jpg

 

Kodendara Subbayya Thimayya, nicknamed as Timmy, served as Chief of Army Staff from 1957-61 in the years leading up to the war with China. The only Indian to command an infantry brigade during World War II, and dealt with the repatriation of POWs as head of an UN after the Korean War.Known for his quick wit, fiery temper, a no nonsense attitude, and an independent stance, Thimayya became a legend within military circles. He was also the first to point out the threat from China to Nehru, that was predictably ignored.

Belonging to the same Kodendera clan of Cariappa, he was born in Madikeri, into a well to do family of coffee planters on March 30, 1906. His mother Sitamma,was well educated and a social worker, while his father Subbayya was another of the well known coffee plantation owners.His  maternal uncle Ponappa, was among the first batch of Indian commissioned officers who fought during the War. He  did his schooling from Bishop Cottons in Bangalore, later he was sent to Royal Indian Military College in Dehradun.

His elder brother Ponappa, joined the INA, while his younger brother Somaiah, joined the Army and was killed in Kashmir.He was one of the 6 Indian cadets who was selected for training at Sandhurst, and joined the Indian Army in 1926. In 1928, Thimayya joined the 19th Hyderabad Regiment, now the Kumaon Regiment, where he became Lieutnant.He honed his combat skills in the North West frontier battling the fiercely independent Pathan tribes.  During his stint at Sandhurst, Thimayya, personally experienced British snobbery and racism, but typically stood his ground. Even when he was in the Army,  he sympathized with the nationalist leaders, he himself was a victim of British high handedness. At one stage, he wanted to resign from the Army, and join the Freedom movement, however Moti Lal Nehru dissuaded him from doing so.

Moti Lal Nehru, felt that once India became independent, people like Thimayya wud be needed to guide and develop the Army. He also had to fight for the rights of Indian soldiers and officers getting admitted into the exclusively British clubs. Like most Coorgis was a good sportsman himself, trained his battalion in hockey and football too.In spite of his best efforts, Indians were not allowed into most of the exclusive Army clubs meant for British till 1947. During the Quit India movement in 1942, Thimayya ordered his battalion men never to fire on the protesters,he would rather talk them down. At many places during the Quit India movement, he would  personally talk with the demonstrators, making them disperse, but never fired on them.

When World War II, broke out, Thimayya was at the Hyderabad Regimental Center in Agra,  as the Second-in-command. He later attended the Quetta staff college, where along with his wife Nina Cariappa, he gained fame for his services during a devastating earthquake that struck there in 1935. Later he became the first Indian to lead a brigade during WWII.  Thimayya served with distinction in Burma, counter attacking the Japanese units. His brigade was the first to enter Rangoon, after the Japanese evacuated the city, and the INA surrendered. His own brother was one of those INA officers taken prisoner in Rangoon, he also oversaw surrender of Japanese in Singapore.After the end of the War, he was sent to Japan to restore order, and was shocked to see the devastation at Hiroshima.

After India became indepenendent in 1947, Thimayya was member of the comittee that saw division of military assets between India and Pak. During Partition, as Major General, he handled the responsibility of keeping law and order, as well as relief measures well.  When Pakistani raiders attacked India in 1947, Thimayya commanded the 19th Infantry Division in Kashmir, and played a sterling role. One of his greatest achievements wud be at Zozi La pass where he personally led a tank battatlion to capture it from Pakistan.

Under Thimayya’s leadership,the 7th ligh Cavalry captured Zozi La pass, beat back the Pakistani raiders, and took Dras,Kargil,Leh.However his pleading to give him just 3 more months to drive out the raiders fully, fell on deaf ears, as Nehru took it to UN. Timmy Sahib as he was called, was by now a hero, regarded as the savior of Kashmir and Ladakh.After the way he led from the front at Zozi La Pass in a tank and recaptured it from Pakistanis, he became a legend of sorts in the Army. Normally divisional commaders are not in the front, but at Zoji La, Thimayya was in the first tank, leading assault, mounting a furious assault on the Pakistani raiders at Zoji La, catching them unawares, in blinding snow,stuff legends are made of. Such was Thimayya’s reputation in the Army, that his visit to any unit, would automatically boost their morale, lift their spirits.After the Korean War was over Thimayya played a major role in repatriation of the prisoners, which won him plaudits all over the world.

On 8 May, 1957, Thimayya became the Chief of Army Staff, he had a good rapport personally with Nehru then.However he never got along with the then Defense Minister Krishna Menon, know for his sharp tongue and arrogance. He had a running battle with V.K.Menon, over issues related to the Army, and he refused to surrender to Menon’s whims.Furious over what he felt as Menon’s constant interference, he resigned as COAS, he was however  persuaded by Nehru to take it back.

Nehru though defended Krishna Menon for his actions, and many felt it was a deliberate attempt to humiliate Thimayya.That incident had an impact on Thimayya, as he spent his last years in the Army, broken in spirit, thanks to Nehru and Menon. Pran Nath Thapar who was Thimayya’s batchmate at Sandhurst, was not as independent and forthright, and meekly surrendered to Menon’s whims.

“I hope I am not leaving you as cannon fodder for the Chinese…. God bless you all.”-

He had great love for the Kumoan Regiment, and initiated many welfare measures for the ex-servicemen and war widows. He persuaded then CM of Uttar Pradesh, G.B.Pant to allot land near Nainital for members of Kumaon Regiment. After his retirement, Thimayya also served with great distinction in Cyprus as part of UN Peacekeeping Force during Civil War there. His conduct in Cyprus won him the respect of both Archbishop Makarios as well as the Turks. He however passed away in Cyprus on December 17, 1965, when he was 59 to a heart attack.

A General Thimayya is not born in every generation. The likes of him there will seldom be a soldier. The General is a man’s man, the Army his soul and his soul the Army

Richmond Road in Bangalore, the main road in Lamaca, Cyprus and the road parallel to MG Road in Pune, have all been renamed in his honor. The alumni of Bishop Cotton Boys School hold an annual lecture series in his memory.

Article also available at Thimayya