RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

One of the main aspects of the Vijayanagara Empire history, was the regular conflicts with the Bahmani rulers, primarily over the Raichur-Tungabhadra Doab region.  It  was a conflict, that often kept going back and forth, with the Vijayanagara rulers winning at times, and Bahmani Sultans the other times. The frequent conflicts with the Bahmani Sultans, had not just devastated large parts of the Doab area, but also resulted in wholesale massacres and destruction of temples too. Even though the Bahmani empire had split up now into Bijapur, Golkonda, Bidar, Berar and Ahmednagar, the annual raid and loot tactics by the Bahmanis continued.  The first thing Sri Krishnadeva Raya, did on ascending the throne was to put a stop to the regular loot and raid, affairs by the Bahmanis. The raiding Bahmani army of Bijapur was decisively routed at the Battle of Diwani and Krishna Deva Raya, went in hot pursuit of the Bahmani Sultan,Yusuf Adil Shah.  The retreating Bijapur sultan, Yusuf Adil Shah, was defeated and killed at Kovilkonda, it  was a crushing blow for the Bijapur forces.  After Bijapur fell, Sri Krishna Deva Raya turned his attention to the other Bahmani kingdoms. His next target was Gulbarga, where the Bahmani Sultan, Mahmud Shah, was overthrown and imprisoned by his minister Qasim Barid. Krishnadeva Raya, defeated Barid, freed Mahmud Shah, restored the throne to him, and proceeded to capture Bidar too.

 

The other main rivalry Krishnadeva Raya had was with the Golkonda sultan, Quli Qutub Shah, the founder of the Qutub Shahi dynasty, and his contemporary. While Sri Krishnadeva Raya was engaged in his campaigns against the Gajapatis, Quli Qutub Shah, occupied the forts of Warangal, Khammam,  Rajahmundry, and conquered most of Coastal Andhra, right up to Machilipatnam. However Sri Krishna Deva Raya’s able Prime minister, Timmarasu, managed to defeat Quli Qutub Shah, and regain most of the territories. By 1512,  Sri Krishna Deva Raya controlled most of the territories to the North of Karnataka, and the Bahmani sultans, annual raid and plunder also came to an end, with the crushing defeats inflicted on them.

 

Battle of  Raichur

The constant battles between Vijayanagara and Bijapur continued, resulting in the defeat of the Sultan, Ismail Adil Shah.  However, Sri Krishna Deva Raya, wanted to put an end to this constant feud once for all, and turned his attention to the strategic fort of Raichur, located in the Tungabhadra- Krishna Doab region.  The fort of Raichur was built around 1284 CE by a Kakatiya ruler Rudra, and  later it became a constant source of dispute between the Bahmanis and Vijayanagara rulers. For over  2 centuries, the Bahmanis and Vijayanagara rulers, fought bloody battles over Raichur fort, and possession kept passing from one to another. What Krishna Deva Raya, sought was a crushing victory, by which the Bahmani Sultans would never again attack, Vijayanagara and the constant feuds would come to an end. His objectives were to gain control over Raichur, and completely defeat Ismail Adil Shah, the Bahmani Sultan.

 

Fort of Raichur

The scale of the mission was mind boggling, 50,000 scouts were deployed ahead of the army, and their job was to act as spies and keep sending regular information. 2000 horsemen armed with bows, made up a force of around 736,00 with 32,600 horses and 55o elephants. 30,000 infantry were led by Pemmasani Ramalinga Nayaka, the commander of the forces, followed by around 14 contingents of fully armed soldiers, with horses and elephants.  The archers and musketeers had quilted tunics, shieldmen with swords, and elephants with knives fastened to their tusks. 20,000 washer-men accompanied the army along with courtesans, as well as 12,000 men with leather water bags to supply water. It was one of the largest forces ever assembled, and the din of the drums, trumpets, shook the earth. The commander  Ramalinga Nayaka, hailed from the illustrious Pemmasani Nayakas clan, that ruled over Gandikota, and which served the Vijayanagara empire faithfully. Ramalinga Nayaka, had earlier fought with distinction in the battles against Golkonda, Bijapur, and he was Sri Krishnadeva Raya’s favorite commander, given the charge of this mission.

On reaching near to Raichur, Sri Krishnadeva Raya, set up camp, and waited for the news of Ibrahim Adil Shah’s arrival, after sometime he received the news of his arrival, with a 140,000 strong army on the banks of the Krishna river.  The Bijapur army camped on the opposite banks of the river, straight opposite the Vijayanagara army, and the stage was all set for the battle.  As per many accounts on May 19, 1520, the battle began, with the sound of trumpets, drums and the war cries,  drowning out all voices, and creating a massive din.  The initial advance was made by Krishna Deva Raya, and and the furious assault,drove the Bahmani soldiers back to their trenches. However the Bijapur forces countered back, with cannon fire, that caused great loss in the Vijayanagara forces making them fall back into a retreat.  Seeing his forces falling back, Sri Krishna Deva Raya, decided to lead from the front, and commanding the second line, rallied the troops, and counter attacked. He ordered all his divisions to mount a straight forward counter attack, and that had the effect, scattering the Bahmani forces, routing them.

So furious was Krishna Deva Raya’s assault, that the Bijapur forces, ran for their lives, were totally scattered,  and he chased them all the way to the river. One of the features of  Sri Krishna Deva Raya’s  military campaigns, was his tendency to lead from the front, often at great danger to his own life. It was the same tactics, he adopted here too at Raichur, and the Bijapur forces suffered one of their worst rout ever.  Crossing the Krishna, river, Sri Krishnadeva Raya now attacked the Sultan’s camp, who by then aided by his faithful bodyguard, Asada Khan, managed to escape. While most of  the Bijapur forces, fled, a small contingent under Salabat Khan, the Sultan’s general remained back, and put up a brave fight till the end. It was however in vain, as the outnumbered contingent, was annihilated by the Vijayanagara forces, and Salabhat Khan himself was taken prisoner. With the Bijapur army routed, taking the fort of  Raichur was now easy, and Krishna Deva Raya, marched in triumphant style towards the fort.  He was also assisted by the Portuguese, led by Christovao de Figueiredo , who with their gunners, helped him to pick off the defenders off the wall easily, and soon Raichur fell. The tactical alliances with the Portuguese had worked here.

It  was a crushing defeat for Ismail Adil Shah,  that he gave up his plans of further conquests, and instead focused on building up alliances with other Bahmani rulers. While the victory at Raichur, was the high point of  Vijayanagara empire, it was also a curse in some ways.  The Vijayanagara rulers became haughty and over confident,  and Sri Krishna Deva Raya’s humiliation  of the Bahmanis after victory, only increased the animosity further. The Bahmanis had realized that only by uniting together as one, would they be able to take on Vijayanagara, and they worked on strengthening the alliances between them. What was undeniable however was under Sri Krishna Deva Raya’s the Bahmanis were given their most decisive defeat everywhere, and for some time, none of the kingdoms even dared to challenge him, such was the fear his name struck.

Article also available at blog