RSS NEWS

 • “పోలింగ్ బూత్‌లోనే ఓటు వేస్తా” : 112 ఏళ్ల మ‌హిళ స్ఫూర్తిదాయ‌క నిర్ణ‌యం
  ఇంటి నుంచి ఓటు వేసే అవ‌కాశం కాద‌ని, పౌర విధుల్ని పాటిస్తూ పోలింగ్ బూత్‌లో ఓటు వేయాల‌ని నిర్ణ‌యం 112 సంవత్సరాల వయస్సులో, దక్షిణ ముంబైకి చెందిన కంచన్‌బెన్ బాద్షా మే 20న జరగనున్న లోక్‌సభ ఎన్నికల్లో తన ఓటు హక్కును వినియోగించుకోవడం ద్వారా స్ఫూర్తిదాయకమైన ఉదాహరణగా నిలుస్తోంది. ఆమె వయస్సును బ‌ట్టి ఇంటి నుంచే ఓటు వేసే అవ‌కాశం ఉన్నప్పటికీ పోలింగ్ కేంద్రానికి వ‌చ్చి ఓటు వేసేందుకు ఆస‌క్తి చూపుతోంది. ఎన్నికల సంఘం 85 ఏళ్లు […]
 • Hanuman Janmotsav: Celebrating tradition, belief and community service; know all about Bajrang Bali’s favourite food
  Hanuman Janmotsav, is widely celebrated on April 23 this year, coinciding with the revered day of Tuesday. This auspicious occasion commemorates the birth of Bhagwan Hanuman, the Rudra avatar of Bhagwan Shiv, believed to be immortal and present on earth to this day. According to legend, Hanuman was born at sunrise on Chaitra Purnima, which […]
 • సర్వలక్షణ సమన్వితుడు హనుమ
  శ్రీమద్రామాయణ కావ్య నాయకుడు శ్రీరామచంద్రమూర్తి. తరువాత అంతటి ఉన్నత స్థానం అందుకున్నవారు హనుమే. ఆ కావ్యంలోని బాల, అయోధ్య, అరణ్యకాండల తరువాత కిష్కింధకాండలో ఆయన ప్రస్తావన వస్తుంది. ఆ తరువాత సుందరకాండలో హనుమ విశ్వరూపం కనపడుతుంది. శ్రీరామ పట్టాభిషేకం వరకు కథ ఆయన చుట్టే తిరుగుతుంది. ఆంజనేయుడు పరమ భాగవతోత్తముడే కాదు ప్రభుభక్తి పరాయణుడు, దాస్యభక్తికి ప్రథమోదాహరణ. అనితరసాధ్యుడు, పట్టుదలకు మారుపేరు. అభయం కోరిన వారిని ఆదుకోవడంలో అవసరమైతే ప్రభువుకే వినయ పూర్వకంగా ఎదురునిలిచిన ధీరుడు. వ్యక్తిత్వ […]
 • కేర‌ళ: ఐదేళ్ల‌లో 5338 మంది బాలిక‌లు మిస్సింగ్
  కేర‌ళ రాష్ట్రంలో అనేక మంది బాలిక‌లు, మ‌హిళ‌లు అచూకీ క‌న‌బ‌డ‌కుండా పోతున్నారు. 2019 జనవరి నుండి 2023 డిసెంబర్ 31 వరకు 5 సంవత్సరాల వ్యవధిలో కేరళ రాష్ట్రంలో 5338 బాలికల మిస్సింగ్ కేసులు నమోదయ్యాయని సమాచార హక్కు చ‌ట్టం ద్వారా వెల్లడ‌యింది. 2024 ఏప్రిల్ 12న తిరువనంతపురంలో స్టేట్ క్రైమ్ రికార్డ్స్ బ్యూరో, ప్ర‌జా స‌మాచార అధికారి వివ‌రాల‌ను వెల్ల‌డించారు. ఇది గిరీష్ భరద్వాజ్, 11 – అస్థిత్వ, రైల్వే సమాంతర రహదారి, శేషాద్రిపుర, బెంగళూరు […]
 • चरित्रवान व्यक्ति ही अपने परिवार, समाज एवं राष्ट्र का भला कर सकते हैं
  हिंदी विवेक प्रकाशित ‘तीर्थंकर भगवान महावीर’ विशेषांक का पुणे में विमोचन पुणे. भगवान महावीर के २५५०वें निर्वाण वर्ष के उपलक्ष्य में हिंदी विवेक मासिक पत्रिका द्वारा प्रकाशित ‘तीर्थंकर भगवान महावीर’ विशेषांक का पुणे में विमोचन किया गया. जैन तपस्वी उपाध्याय प. पू. प्रवीण ऋषि जी महाराज और राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के अखिल भारतीय प्रचार प्रमुख […]
 • VIDEO : సమాజపరివర్తనకై పంచ పరివర్తన్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక సంఘం ప్రారంభించి 2024 సంవత్సరం విజయదశమి పండుగకు 99 సంవత్సరాలు పూర్తయి 100వ సంవత్సరంలో అడుగు పెట్టబోతున్నది… ఈ సందర్భంగా సంఘం కొన్ని సామాజిక కార్యక్రమాలను నిర్వహిస్తూ తద్వారా దేశంలో ఒక సామాజిక పరివర్తన సాధించడానికి యోజన చేసింది. అవే పంచ పరివర్తన్ The post VIDEO : సమాజపరివర్తనకై పంచ పరివర్తన్ appeared first on VSK Telangana.
 • మాతృభూమికి వందనం
  పంచభూతాలైన పృథ్వి (భూమి), వాయువు (గాలి), జలం (నీరు), అగ్ని (నిప్పు), ఆకాశం (శూన్యం).. వాటి సమన్వయంపైన మన జీవన వ్యవస్థలు ఏ విధంగా ఆధారపడి ఉన్నదీ మన పూర్వీకులు వివరించారు. ప్రకృతిలో భాగమైన ఈ పంచభూతాలే దైవత్వానికి నిదర్శనాలు. మన జీవనానికి ఆధారభూతంగా ఉన్న నేలని తల్లిగా కొలవడం మన సంస్కృతి గొప్పతనం. ప్రపంచంలో ఏ దేశంలోని ప్రజలు కూడా తాము నివసిస్తున్న భూమిని తల్లిగా భావించరు. మన దేశంలో మాత్రమే ఈ మట్టిని మాతృభూమిగా […]
 • నెస్లే సెరిలాక్ మోతాదుకు మించి చక్కెర
  గ్లోబల్ ఫుడ్ అండ్ బెవరేజీ దిగ్గజం నెస్లే యూరప్‌లోని మార్కెట్లతో పోలిస్తే పేద దక్షిణాసియా (భారతదేశంతో సహా), ఆఫ్రికన్, లాటిన్ అమెరికా దేశాలలో చక్కెర కంటెంట్‌తో కూడిన పిల్ల‌లు తినే ఉత్పత్తులను విక్రయిస్తుందని స్విస్ NGO, పబ్లిక్ ఐ, ఇంటర్నేషనల్ బేబీ ఫుడ్ యాక్షన్ నెట్‌వర్క్ (IBFAN) నివేదిక పేర్కొంది. వివిధ కౌంటీలలో విక్రయించే సుమారు 150 పిల్లల‌ బేబీ ఉత్పత్తులను నివేదిక కోసం పరిశీలించారు. అందులో అంతర్జాతీయ ఆహార భద్రతా మార్గదర్శకాలకు మించి చక్కెర ఉన్నట్లు […]
 • పరాక్రమ స్వభావంతోనే పూర్తిగా స్వతంత్రులం అవుతాం: మోహన్‌ భగవత్‌ జీ
  హిందువుల్లో ఏర్పడ్డ ఆత్మవిస్మృతి కారణంగా మనం ఎవరో పూర్తిగా మరిచిపోయామని, దీనిపై స్పష్టతను కూడా కోల్పోయామని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్‌ సంఘ్ సర్ సంఘ్ చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌ అన్నారు. అనేక సార్లు విదేశీయుల దండయాత్రల కారణంగా బానిస మనస్తత్వం ఏర్పడిరదని, ఇది మన ఆలోచనలపై పదే పదే ప్రభావం చూపిస్తోందని అన్నారు. దీంతో ఆలోచనల్లో స్పష్టత లోపిస్తోందని, ఆత్మవిశ్వాసం కూడా ఘోరంగా పడిపోతోందని అన్నారు. బానిస మనస్తత్వం కారణంగా సమాజంలో భేదభావాలు, స్వార్థం బాగా వ్యాపించిపోయాయని వివరించారు. […]
 • हमारी पहचान स्पष्ट रूप से जागृत होनी चाहिए – डॉ. मोहन भागवत जी
  नागपुर, 18 अप्रैल. राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरसंघचालक डॉ. मोहन भागवत जी ने कहा कि हमारे देश में आत्म-विस्मृति के कारण हम कौन हैं, अपने कौन हैं, इसके बारे में कोई स्पष्टता नहीं है. बार-बार के आक्रमणों से उपजी गुलामी की मानसिकता हम पर दबाव डाल रही है. इसलिए हममें स्पष्ट सोचने और बोलने का […]

Venugopala Swamy Temple in Rajamahendravaram – Andhra Kingdoms

Compilation – Ch Kalyanachakravarthy

On this 10th Day of September 1324 CE, history stands a mute spectator to the violent religious fundamentalism and bigotry. History of Rajamahendravaram  ( Rajahmundry ) is an indicator of how Islamic invaders ruined the ancient Venugopala Swamy Temple which was built by Eastern Chalukyas. To date, the main entrance of the present surviving Royal Mosque in Rajahmundry gives clear indications.

Venugopal Swamy Temple ( present day Royal Mosque or Pedda masjid / పెద్ద మసీదు )

Erstwhile Venugopal Swamy temple is located in Rajamahendravaram main road, a distance of just 2km from Rajamahendravaram railway station and bus station. This `Royal Mosque’ is the first mosque in Andhradesa, also called as Pedda Masjid. The Principal Mosque / Jumma Masjid was once a great Hindu temple, the Sri Venugopala Swamy temple, constructed by the Eastern Chalukya king Rajaraja Narendra in 11th Century CE. The Venugopala Swamy temple was built within the post on Swethagiri hill, the current location of the Royal Mosque. The mosque, typical of Eastern Chalukyas is east facing, it has a Persian inscription on the main entrance ‘On the order of Ghiyasuddin Thughlaq, Mohammad Bin Thughlak (also called Ulug Khan) conquered Kakatiya empire in 1323CE and occupied the post in Rajahmundry. Thughlak destroyed the Venugopala Swamy temple and built a Masjid in its place, with 32 Chalukyan architectural pillars. A large old rock-well constructed by Eastern Chalukyas is present on the north side.

History of Rajamahendravaram

Pulakesin II, the renowned ruler of Chalukyas conquered Vengi (at a battle near Eluru) in 624 CE from Vishnukundinas and installed his brother Kubja Vishnuvardhana (624- 641) as its ruler. Vishnuvardhana after an interval established himself as independent monarch, the first of a long line of powerful sovereigns. His dynasty, known as the Eastern Chalukyas, ruled for a century. The rulers of Eastern Chalukya dynasty founded by Kubja Vishnuvardhana, ruled at first from Pitapura, then from Vengi and later from Rajamahendri (Rajahmundry). Many rulers held sway over the kingdom and their history is, at times largely a record of disputes about succession. Whether affected by actual invasion on the part of the Chalukyas or by failure of heirs to the Chola male line is not certain, but in 1070 CE, the Eastern Chalukyan king Rajendra ascended the Chola throne and assumed the name of Kulottunga Choladeva I; and after this event history regards him as a Chola. After 1070 CE, the joint country was called Chola, and Vengi became the capital of the province administered by the now Chola royal family. Here, therefore, ends the story of the Eastern Chalukyas.

War with Kakatiyas

In his inscriptions, Kulothunga Chola III also lists Vengi across the Northern Circars, which is the area comprising modern Prakasham, the West Godavari and East Godavari districts of Andhra Pradesh. ‘Kulothunga Chola III waged war once again in the north in 1208 CE when he claims to have subdued Vengi’. Further, Kulothunga Chola III also claims to have ‘entered’ Warangal, capital of the Kakatiya kingdom, which ‘was ruled at the time by the powerful monarch Ganapati’. This is a pointer to the fact that Kulothunga Chola III did venture northwards to Vengi and on the way back there was a skirmish with the Kakatiya forces, which did not lead to any territorial loss to the Cholas. The Chalukya-Cholas period came to an end with the conquer of Ganapathi Deva of Kakatiya dynasty. Ganapathi Deva of Kakatiya dynasty conquered and annexed Rajamahendravaram into Kakathiya kingdom.

Kakatiya Rule (1218 – 1323)

Rudra was succeeded by his younger brother Mahadeva who died in a conflict with the Yadavas of Devagiri. His son Ganapathi succeeded to the Kakatiya throne, he conquered Divi in Krishna district, and successfully sent an army to Kalinga to reduce it to subjection. The eastern Ganga ruler Amiyanka Bhima III and his son Narasimha I were continuously in conflict with Ganapathi. Ganapathi sent an army across northern side of Godavari, where a great battle was fought and the enemy was forced to a hasty retreat. In a conflict with the Pandyas of Madhura, Ganapathi inflicted a crushing defeat on them and compelled their ally Kopperunjinga to acknowledge his suzerainty. As a result of this victory, the Kakatiya power remained undisturbed in the Godavari valley until the end of the reign of Ganapathi.

Islamic Invasions

The Kakatiya kingdom attracted the attention of the Delhi Sultanate ruler Alauddin Khalji because of the possibility for plunder. The first foray into the Kakatiya kingdom was made in 1303 CE and was a disaster due to the resistance of the Kakatiya army in the battle at Upparapalli. In 1309 Alauddin sent his general, Malik Kafur, in an attempt to force King Prataparudra into acceptance of a position subordinate to the sultanate at Delhi. Kafur organised a month-long siege of Orugallu that ended with success in February 1310. Prataparudra was forced to make various symbolic acts of obeisance designed to demonstrate his new position as a subordinate, and was forced thereafter to pay annual tribute to Delhi. It was probably at this time that the Koh-i-Noor diamond passed from Kakatiya ownership to that of Alauddin, along with 20,000 horses and 100 elephants The new arrangements did not last long. Taking advantage of a revolution in Delhi that saw the Khalji dynasty removed and Ghiyasuddin Tughlaq installed as sultan, Prataparudra again asserted his independence in 1320. Tughlaq sent his son, Ulugh Khan, to defeat the defiant Kakatiya king in 1321CE. Khan’s army was riven with internal dissension due to its containing factions from the Khalji and Tughluq camps. The attackers were initially repulsed and Khan’s forces retreated to regroup in Devagiri. Prataparudra celebrated the apparent victory by opening up his grain stores for public feasting. Khan returned in 1323CE with his revitalised and reinforced army and, with few supplies left, Prataparudra was forced into submission after a five-month siege. Muhammed Bin Tuglak (Ulug Khan) conquered Kakatiya Empire in 1323CE and occupied the fort in Rajahmundry. Humayun Gujjar was appointed as the governor of this region and all the coastal districts came under the rule of Muslim kingdom during this period. The name `Ghiyasuddin Tughlaq’ can be seen on an inscription in Rajahmundry mosque even today.

According to researcher, Alexander Rios, the mosque was built on an existing Venugopala Temple (court temple of chalukyas during that time), the pillars of front portico and the inside wall coverings resemble a Hindu temple. He further states that this is a good example of a Hindu temple which retains its original features after being converted into a muhammadan mosque (refer `A Forgotten Chapter of Andhra History’ by Sri Mallampalli Somasekhara Sharma).

Hindu Resistance

By 1448 CE, the entire Rajahmundry region came under the rule of Kapileswara of Gajapathi kingdom. Kapileswara constantly fought with Reddy kings of Rajahmundry; however the Vijayanagara king Devaraya II assisted Reddys. After the demise of Devaraya, Kapileswara conquered Rajahmundry and Reddy dynasty vanished. The region was under the rule of Gajapathis for almost a century from 1448 – 1533 CE.

Vijayanagara Kingdom (1512-1533)

After the death of Kapileswara Gajapati in 1470 CE, there was a succession fight between his sons Hamvira and Purushottama, Hamvira succeeded in occupying the throne with the help of Bahmanis, Purushottama overthrew him later. Muhammad Shah III battle to Rajahmundry, concluded with a peace treaty. After the death of Muhammad Shah III, Purushottama Gajapathi overran the whole of the Godavari-Krishna doab and drove away the Bahmani forces as far south as Kondaveedu. Sri Krishna Devaraya became the king of Vijayanagara in 1509 CE, he conquered Udayagiri, Kondapalli, Telangana and finally Rajahmundry and Simhachalam. He signed a treaty with Prataparudra Gajapathi, who gave his daughter in marriage to Krishnadevaraya in return of the territory north of the Krishna conquered by Krishnadevaraya; as per this treaty, Gajapathis ruled all Andhra region north of Krishna River and thus Rajahmundry came under the rule of Gajapathis once again.

Later Quli Kutb Shah invaded Gajapathis and occupied Rajahmundry and Eluru regions. The Qutbshahi kingdom expanded to Krishna and Godavari deltas during his period. Ibrahim Kuli Kutb Shah conquered the Vijayanagara kingdom and Mohammed Kutb Shah destroyed all the mutinies aroused in Rajahmundry. In the internecine battles with Bobbili, Ananda Raju, the new Raja of Vizianagaram, invited the English to Northern Circars; the tussle that ensued between the French and the English ended with the French losing all possessions in Northern Circars. Salabat Jung was subsequently deposed by his brother Nizam Ali Khan who leased out Rajahmundry and Chicacole (Srikakulam) to Hasan Ali Khan. Lord Clive, entered into negotiations for the ceding of the Northern Circars and obtained a Firman to that effect in August 1765. General Cillaud was sent to Machilipatnam to undertake military operations; the battle with Nizam was prevented with the conclusion of a treaty where by English agreed to hold the Northern Circars on payment of a tribute, accepting at the same time to furnish the Nizam with some troops. This treaty was confirmed by another treaty in 1768. Hasan Ali Khan`s lease expired in 1769 CE and Rajahmundry and Eluru came under the control of the newly constituted chief and council at Machilipatnam. The Zamindars came into prominence during the period preceding the transfer of the district to the English. The Zamindars of Rampa, Peddapuram, Pithapuram, Kota and Ramchandrapuram were the important Zamindars of this region. In 1769 CE Godavari region was placed under the British administration of the Chief and Council at Masulipatnam. In 1794 Collectorates were established at Cocanada, Rajahmundry, and Mogalturu. The district of Rajahmundry was first established in 1823 combining Cocanada (Now Kakinada) and Rajahmundry, head-quartered at Rajahmundry.

 

 

References

 1. https://rmc.ap.gov.in/about/rajahmundry_history
 2. https://www.top-rated.online/cities/Rajahmundry/place/p/7894906/Royal+Mosque
 3. Forgotten history of Andhra country , Mallampally Somasekhar Sharma