RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

Dr. Shreerang Godbole

Chapter X

 

The Khilafat Movement was punctuated by numerous incidents of violence. A grossly under-estimated list of definite Muslim rioting from 1919-1922 during the Khilafat Movement is as follows (Gandhi and Anarchy, Sir C. Sankaran Nair, Tagore & Co. Madras, 1922, pp. 250, 251):  Nellore (22 September 1919), Muthupet, Tanjore (May 1920), Madras (May 1920), Sukkur, Sind (29 May 1920), Kachagarhi, NWFP (8 July 1920), Kasur, Punjab (25 August 1920), Pilibhit, U.P. (23 September 1920), Kolaba Dist. Bombay (9 January 1921), Naihati, Bengal (4, 5 February 1921), Karachi (1 August 1921), Madras (5 October 1921), Calcutta (24 October 1921), Howrah (4 November 1921), Coorg (17 November 1921), Cannanore (4 December 1921), Jamumamukh, Assam (15 February 1922), Sylhet (16 February 1922).

What stands out however in terms of sheer scale and ferocity was the Moplah jihad (1921-22).  The Moplah jihad has been variously described as a nationalist uprising against British authorities and their Hindu allies or a Muslim peasant uprising against Hindu landlords. Communist stalwart E.M.S Namboodiripad opined that “It is to the illiterate backward Moplah of the Ernad and Walluvanad taluks that the honour goes of having raised the initial voice of protest against the oppression of the janmi” (janmior holder of the janamor birthrightor exclusive usufruct of the soil; A Short History of Peasant Movement in Kerala, E.M.S. Namboodiripad,People’s Publishing House, Bombay, 1943. p.1). Indeed, the Freedom Fighters & Rehabilitation Division under the Ministry of Home Affairs, Government of India recognizes both the Khilafat Movement and the ‘Moplah Uprising’ for purposes of freedom fighters’ pension scheme.

To stay away from bias, we shall lean heavily on The Moplah Rebellion, 1921 by Diwan Bahadur C. Gopalan Nalr, Retired Deputy Collector, Calicut, Norman Printing Bureau, 1923 which is a bald chronicle of events based on the articles and news in the Madras Mail and the West Coast Spectator newspapers compiled within two years from the actual events.

The land and its people

The name Mappilla (lit. son-in-law; anglicized form Moplah) is given to Malayali-speaking Muslims who reside along the entire length of the Malabar Coast of northern Kerala. By 1921, the Moplahs formed the largest and fastest growing community in Malabar. With a population of one million, 32 percent of that of Malabar as a whole, the Moplahs were concentrated in South Malabar. In Ernad taluk, the centre of the jihad, they constituted 60 percent of the population (The Mappilla Rebellion, 1921: Peasant Revolt in Malabar, Robert L. Hardgrave, Jr., Modern Asian Studies, Vol. 11, No. 1, 1977, p. 58).

Though the then Malabar district consisted of ten taluks, Martial Law was proclaimed in Ernad, Walluvanad, Ponnani, Calicut of South Malabar andKurumbranad and Wynad of North Malabar. The area and the religious demography of the first four taluks in which the disturbances actually took place were as follows (Nair, ibid, pp.1, 2):

 

Taluk Area (sq. miles) Affected/Total villages Hindus Muslims Christians
Ernad 966 94/94 163,328 237,402   371
Calicut 379 23/65 196,435    88,393 5763
Walluvanad 880 68/118 259,979 133,919    619
Ponnani 426 35/121 281,155 229,016    23,081

 

The Muslims gained a footing in Malabar for commercial purposes, and the Cheraman Perumal (lit. Chera king) was persuaded by them to embrace Islam. In August 825, Cheraman sailed for Mecca. He asked Arab missionaries to proceed to Malabar and propagate Islam. A party of 15, with, Malik-lbn-Dinar as their leader landed at Kodungallur. After obtaining permission from the rulers of the country, they built ten mosques in Malabar and South Canara and commenced a career of proselytism, which resulted in the creation of the race known as Moplahs.

The Zamorin of Calicut encouraged conversion in order to man the Arab Ships and decreed that in every family of fishermen, at least one male member should be brought up as a Muhammadan (District Gazetteer). Forcible conversions occurred during the campaign of Tipu Sultan in August 1789 (Nair, ibid, pp.3, 4).

The Moplahs of North Malabar were converted from among the propertied classes of the higher castes whereas those of South Malabar were principally from lower Tiyya, Cheruman and Mukkuvan castes (Hardgrave, ibid, p. 59).

Past Moplah outrages

Moplah outrages have been documented from 1742 onwards. The earliest striking attack was carried out by two Moors (Moplahs) on a Portuguese church in Darmapatam (Dharmadam) Fort near Thalaserry in March 1764. The explanation for these and subsequent outrages is found in the sixteenth century Arabic history of Malabar by Zayn al-din al-Ma’bari entitled the Tuhfat al-Mujahidin fi ba’dahwal al-Purtukaliyyin(A Gift to the Holy Warriors in respect to some Deeds of the Portuguese) that was completed sometime in the 1580s. The book was written to encourage Muslims to undertake jihad against the Portuguese. It is however, noteworthy that pan-Islamic feeling among the Moplahs has been dated at least to the sixteenth century when they are known to have fought with the Atjehnese Muslims of Indonesia against the Portuguese  (The Islamic Frontier in Southwest India: The Shahīd as a Cultural Ideal among the Mappillas of Malabar, Stephen F. Dale, Modern Asian Studies, Vol. 11, No. 1, 1977, pp. 42-43, 48, 52).

An analysis of these outbreaks has been done by Stephen Dale (The Mappilla Outbreaks: Ideology and Social Conflict in Nineteenth-Century Kerala, The Journal of Asian StudiesVol. 35, No. 1, Nov. 1975, pp. 85-97). There were approximately thirty-three Moplah outbreaks recorded in Malabar District between 1836 and the Moplah jihad of 1921-22 with more than half of them in the first sixteen years of this period. Nearly all of the outbreaks occurred in rural areas, and all but one were confined to the territory between Calicut and Ponnani, a town about thirty-five miles to the south. Except three, these outbreaks involved attacks by Moplahs on Hindus. These outbreaks were very minor, suppressed within a few days, involved few victims and only three times did more than thirty Moplahs participate in an attack. All but a few cases were climaxed by the virtual suicide of all the Moplahs involved, in an attempt to become shahid (martyrs for the Faith). Of the 350 Moplahsdirectly involved in the attack, 322 died and only 28 survived to be captured. The rituals leading to the final suicidal attack started several weeks before the actual attack.

Of the 33 incidents, nine were clearly rooted in rural class conflict; three other incidents were partially shaped by agrarian grievances. But there were thirteen other relatively well-documented outbreaks that had no obvious connection with agrarian disputes. Four of these resulted from personal quarrels. Two were attacks on British collectors – on one because he had exiled a Muslim religious leader and on the other because he had rescued a Hindu boy who had been forcibly converted to Islam. In three cases, Hindus and their families had been killed because they had apostatized from Islam. Finally, in eight cases, it is impossible to guess the motives of the assailants.  Religious leaders such as Sayyid Fazl (c. 1820-1901) who preached jihad were the single determinant of the Moplah outbreaks. These leaders were of two types – Thangals who were usually Arabs and acted as qazis and imams of the more important mosques and mussaliars who were generally less educated and acted as mullas qualified to interpret the Quran.

Economic reasons cannot explain the past Moplah outbreaks. Eviction from the land was a major agrarian grievance. However, there was no significant sustained rural violence among the various Hindu agricultural castes who actually suffered two-thirds of all evictions from 1862-1880. Secondly, Moplah outbreaks did not increase with the rise in eviction decrees. Quite the contrary, there were only three incidents in the eighteen year period from 1862-1880 when eviction decrees rose dramatically from 1,891 to 8,335. Finally, all but one of the outbreaks erupted within a very small area of the southern taluks though there were Moplahs resident in every taluk of the District.

The major difference between the outbreaks and the 1921-22 jihad is that in 1921, the Khilafat Movement added the crucial elements of ideology and organization to the pre-existing traditions of religious militancy and social conflict.

Seeds of Moplah jihad

The Khilafat movement was introduced into Malabar district on 28 April 1920 by a resolution at the Malabar District Conference, held at Manjeri inErnad Taluk. The Conference, attended by around 1000 delegates mostly Moplahs, urged the Government to settle the Turkish question, failing which, it called “upon the people to adopt a policy of progressive Non-cooperation with the Government, as resolved by the Khilafat Conference held at Madras under the presidency of Maulana Shaukat Ali”(Nair, ibid, p. 8).

Gandhi and Shaukat Ali visited Calicut on 18 August, 1920, and theirspeeches on Khilafat and Non-cooperation led to the establishment of Khilafat Committees in Malabar.Several comparatively monster Khilafat meetings had been held at prominent Moplah centres during the few months immediately anterior to the burst of the jihad (Nair, ibid, pp. 8-10).

When Yakub Hasan, a Khilafat leader of Madras visited Calicut on 15 February 1921 for the purpose of addressing Khilafat and Non-cooperation meetings he was served with prohibitory orders. This created severe resentments among the Moplahs (Nair, ibid, pp. 12, 15-16). Itinerant preachers wandered over the countryside, spreading Khilafat propaganda, and rumours circulated widely that the Afghans were on their way. In anticipation of Swaraj, Khilafat leaders had allegedly already parcelled out the land to poor Moplahs and were only awaiting the movement to take actual possession. A speech made by Maulana Muhammad Ali in Madras was circulated in pamphlet form in Malabar and proscribed by district authorities (Hardgrave, ibid, p. 71).

Logistic factors conducive to jihad

Every Moplah centre had a Khilafat association, with a Moplah president, a Moplah secretary and a majority of Moplah members. The number of such Khilafat committees is not known, but it is estimated that ‘there may have been as many’ as 100 Khilafat Committees formed in the two taluks of Ernad and Ponnani”(Nair, ibid, p. 16, 18).Every village had its own Khilafat association, and there was a regular system of inter-communication between villages, whereby men from a considerable area could be rapidly summoned to any point. The congregational form of worship centred in the mosque drew Muslim settlement patterns into a nucleated form in contrast to the more dispersed pattern characteristic of Hindu Malabar (Hardgrave, ibid, p. 72).

R.H.Hitchcock, District Superintendant of Policeopined, “Far more important than the network of the Khilafat movement, however, was the traditional system of communication among the Mapillas, something which constituted a major difference between the Hindu and Mappilla. The few bazaars that exist are entirely Mappilla and most Mappillas do congregate at least once a week for Friday prayers and often at other times in Mosques. They can therefore form some kind of a public opinion of their own and combine but the fact that this is done under the cover of religion makes it difficult for Hindu or European even to become aware of it. Except at very occasional festivals the Hindus have no such opportunity of meeting (A History of the Malabar Rebellion, R.H. Hitchcock, Government Press, Madras, 1921, p.3).

The Moplahs had armed themselves with a variety of weapons. These included swords about two feet long with horned handles, both single and double edged, pointed at the top; big shikar knives about one and a half feet long; ordinary Moplahknives, pig spears cat in the middle about three feet in length; lathis; Mammuthi and axe handles (The Mapilla Rebellion 1921-1922, G.R.F. Tottenham, Government Press, Madras, 1922, p. 36).

The enclosed nature of the Malabar country, especially the hilly interiors made the task of rounding up the jihadis difficult. The jihadis would split up into different gangs and adoptguerilla methods of warfare, and… presented a military problem of no little difficulty (Tottenham, ibid, p. 38).

The local police, many of them Moplahs proved utterly inadequate to coping with the situation. Police stations were raided; there was practically no resistance and all arms were taken away by rebels (Nair, ibid, p. 71; also Tottenham, ibid, p. 7).

Lastly, but importantly, the Hindus were lulled by mindless slogans of Hindu-Muslim unity. As Tottenham writes, “In the Mahatma’s Hindu sheath of non-violence rattled the violent sword of Islam audibly. The Mapilla…went home and began to think of forging his plough-share into the sword, his saw into many war-knives. Non-violence was only the cover, to be cast away when the moment for action came…the young Hindu orators, blissfully unaware of the Mapilla mentality, went on with their campaign…” (Tottenham, ibid, p. 3).

Jihadist orgy

First, the cold statistics! The jihad broke out on 20 August 1921. Martial Law was promulgated on 26 August and withdrawn on 25 February 1922. The jihad may be finally said to have ended on 30 June 1922 when Abu Bakr Musaliyar, the last remaining Moplah leader was captured. The jihad was at its height from September to December 1921. In reply to a question in the Central Legislature (Debates; 16 January 1922),Home Secretary Sir William Vincent replied “The Madras Government report that the number of forcible conversions probably runs to thousands but that for obvious reasons it will never be possible to obtain anything like an accurate estimate”(Pakistan or the Partition of India, B.R. Ambedkar, Thacker and Company Limited, 1945, p. 148).

A total of 20,800 Hindus were killed and more than 4000 Hindus became Muslim at the point of sword. Lakhs of Hindus were rendered homeless. Around 2,339 Moplahs were killed and 1,652 Moplahs were injured due to British bullets. Cases were foisted on 39,338 jihadis and 24,167 jihadis were prosecuted (Maharashtra Hindusabhechyakaryachaitihas, Marathi, S.R. Date, Pune, 1975, pp.21, 22).  The number of temples destroyed or desecrated exceeded 1000 (Nair, ibid, p.88). The armed reserve of Calicut and Malappuram at the beginning of the outbreak was 210 strong. During the jihad, the force known as Malabar Special Police was raised in the District and eventually reached a strength of 600 (Nair, ibid, p. 39).  The toll of Military and Malabar Special Police was 43 killed and 126 wounded; of District Police and Reserve Police the toll was a further 24 killed and 29 wounded (Tottenham, ibid, p. 48, 53, 414, 425).

The features of the Moplah jihad (from Proceedings of the Conference at Calicut presided over by the Zamorin Maharaja;Sir C. Sankaran Nair, ibid, p. 138) followed the familiar pattern:

 1. Brutally dishonouring women
 2. Flaying people alive
 3. Wholesale slaughter of men, women and children
 4. Burning alive entire families
 5. Forcibly converting people in thousands and slaying those who refused to get converted
 6. Throwing half dead people into wells and leaving the victims for hours to struggle for escape till finally released from their sufferings by death
 7. Burning a great many and looting practically all Hindu and Christian houses in the disturbed area in which even Moplah women and children took part, and robbing women of even the garments on their bodies, in short reducing the whole non-Muslim population to abject destitution
 8. Cruelly insulting the religious sentiments of the Hindus by desecrating and destroying numerous temples in the disturbed area, killing cows within the temple precincts putting their entrails on the holy image and hanging the skulls on the walls and roofs

A number of Muslim leaders installed themselves as Khilafat kings or governors and supervised massacres of Hindus.  Ali Musaliar, Variankunnath Kunhammad HajiRaja and C.I. KoyaThangal are such examples. The last named held his court on the slope of a bare hillock with about 4,000 followers from the neighbouring villages. More than 40 Hindus were taken to the Thangal with their hands tied behind their back, charged with the crime of helping the Military and38 of these Hindus were condemned to death. He supervised the work of murder in person and seated on a rock near a well witnessed his men cutting at the neck of his victims and pushing the bodies into the well (Nair, ibid, pp. 76-80). Interestingly, this was copy- cat killing, similar to that of the Jewish tribe of Banu Qurayza in the Battle of the Trench in 627 CE by the Islamic forces led by the Prophet.

Secularist hoax

Secularist narrative on the Moplah jihad that justifies Moplah rape and murder by ascribing secular motivations deserves to be scrutinized. As early as 1852, T.L. Strange who was appointed as Special Commissioner in Malabar to enquire into the causes of the Moplahoutrages wrote in his report, “I …am convinced thatthough instances may and do arise of individual hardship to a tenant, the general character of the dealings of the Hindu landlords towards their tenantry, whether Moplahor Hindu, is mild, equitable and forbearing… the Moplah tenantry, especially of the Taluks in South Malabar, where the outbreaks have been so common, are very prone to evade their obligations and to resort to false and litigious pleas…The Hindus, in the parts where ‘the outbreaks have been most frequent, stand in such fear of the Moplahs as mostlynot to dare to press for their rights against them, and there is many a Moplah tenant who does not pay his rent, and cannot, so imminent are the risks, be evicted’ (Nair, ibid, p.6).

In the run-up to the Moplah jihad, several incidents of Moplahs attacking the lower caste Tiyyas occurred over the picketing of toddy-shops, a part of the Non-cooperation campaign that particularly appealed to Muslim sentiment (Hardgrave, ibid, pp. 70, 71).

If indeed the jihad was an anti-colonial or proletarian enterprise, why were Hindus converted and temples destroyed while mosques remained intact? There is no record of the murderers themselves giving a secular gloss to their Islamic motivations. In their own way, two outstanding leaders ascribed not secular but strictly Islamic motivations to the actions of the Moplahs. Gandhi spoke of the Moplahs as “brave God-fearing Moplahs who were fighting for what they consider as religion and in a manner which they consider as religious.” Dr. Ambedkar opined that “the aim was to establish the kingdom of Islam by overthrowing the British Government” (Ambedkar, ibid, pp. 148, 153).

Truth is the first casualty of ideological tyranny. Not Rebellion, not Uprising, not Revolt; this was stark naked Moplah jihad!

…to be continued

(The author has written books on Islam, Christianity, contemporary Buddhist-Muslim relations, Shuddhi movement and religious demography)