RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

The post has been published by me earlier here 

 

Ettayapuram is a small town in Tamil Nadu’s Thoothukudi district, one of the well known Zamindari estates ruled by Telugu Nayaks hailing from Chandragiri. Founded in 1567, by Ettappa Naicker, after whom the place is named, it gained an infamy of sorts, when  it’s ruler sided with the British against Veera Pandya Kattabomman, giving rise to the term Ettappan meaning traitor in Tamil. The town was famous for Umaru Pulavar, a well known Muslim poet, and Mutthuswamy Dikshitar was patronized in his final years by the ruler. And the town’s most famous resident was born here on December 11, 1882 to Chinnaswami Subramania Iyer and Lakshmi Ammal.

apt

Chinnaswami Subramania Bharathi, or better known as Mahakavi Bharatiyar, a writer, a revolutionary, a freedom fighter, a nationalist and thinker. A polyglot fluent in 14 languages, and one of the most prolific writers in Tamil, who wrote on a variety of themes. One of the pioneers of modern Tamil Literature, who used simple language to reach to the masses, and a metre called Nondi Chinu in most of his works. His proficiency in various languages earned him the title of Bharati, when he was just 11, meaning one blessed by Saraswati Devi.

Losing his mother at the age of just five, he was bought up by his father who wanted him to become a lawyer.  Bharatiyar however was more poetically and musically inclined, and he passed out from the MDT College in Tirunelveli. Losing his father at 16, he later married Chellamma, who would be a lifelong companion and source of support to him.

jl

Bharati’s spiritualism and nationalism, was a result of his stay at Varanasi, where he went for higher studies.  It was the time of the freedom struggle, and Bharati was deeply influenced by it’s values. He learnt Hindi, Sanskrit and English there, and grew a beard, began to sport a turban, influenced by a close Sikh friend of his. Returning to Ettayapuram in 1901, he spent some time as the court poet of the Rajah there. He also worked as a Tamil teacher at the Sethupathy High School in Madurai in 1904. It was during this time,  that he felt the need to be informed of the much larger world outside, and the events that were happening.

He joined as Assistant Editor in Swadeshimitran, a Tamil daily, however it was his meeting with Bhagini Nivedita in 1905 after returning from the Benares Congress session, that would influence his outlook.  It was Nivedita who urged him to work for the cause of women’s education. Bharatiyar saw women as Shakti, who would build a new society along with man. Along with Bal Gangadhar Tilak his political guru, Nivedita would be another great influence on him. He soon became an active member of the Congress, taking part in the Kolkata session under Dadabhai Nauroji which called for Swaraj and boycott of British goods.

He also started to edit the English  weekly India and the Tamil newspaper Bala Bharatham with M.P.T. Acharya, another great freedom fighter, who would later work with Veer Savarkar in London. Bharatiyar used the media to inculcate nationalist thoughts in the masses through his poems and articles.  From devotional hynmns to nationalist poems, from deeply philosophical works on the relation between God and Man, to songs on the French and Russian revolutions, Bharatiyar’s output was prodigious. During the historic Surat session of Congress in 1907, when the split occured between Moderates and Extremists, Bharatiyar along with VO Chidambaram Pillai and Varadhachariar, openly supported the Tilak group.

kb

kb1

Pillai was arrested by the British in 1908, as also the propretior of the journal India. Facing the prospect of arrest, Bharatiyar fled to Pondicherry, then under French rule, living in exile, and resumed his writing. He edited the weekly journal India, a Tamil daily Vijaya, Bala Bharatam, a monthly and Suryodayam a local weekly. The British struck back stopping remitances,  letters to those outlets, both India and Vijaya were banned in 1909.

It was during his exile in Pondicherry that Bharatiyar came into contact with Aurobindo, and leaders like Lala Lajpat Rai and VVS Aiyar. He assisted Aurobindo in publication of the journals Arya and Karma Yogi. And he also learnt Vedic literature extensively during this time. It was in this period, 3 of his greatest works were written, Kuyil Pattu a romantic poem ,  inspired by John Keat’s Ode to a Nightingale. Kannan Paatu a series of poems on Krishna, and his classic  Panchali Sabatham, which is about the events leading to Draupadi’s humilation at the Kaurava court, and the pledge she takes to destroy the Kuru royal family.  Some critics, saw Panchali Sabatham as an allegory to the freedom struggle too, with Kurukshetra as the freedom struggle, waged by the Indians( Pandavas) against Kauravas( British).

He also translated the Bhagavat Gita, Patanjali’s Yoga Sutra and many Vedic hymns into Tamil. Bharatiyar once again tried to make his entry back to India, but was arrested at Cuddalore in 1918. He spent three weeks in the Central Prison at Cuddalore, before being released on the intervention of Annie Beasant and CP Ramaswamy Iyer. He resumed his editing of Swadesimitran in 1920 from Chennai. However the continous imprisonments took a toll on his health, and financially too he had fallen on hard times.

He spent his last years at Triplicane Chennai, where he continued to write and speak to the people. His last speech was at  the Karungalpalayam Library in Erode, on Man is Immortal.  He used to visit the Parthasarathy Temple at Triplicane regularly, and on one such visit, he was attacked by the temple elephant, whom he used to feed regularly. Though he survived with injuries, his health began to deteriorate and on September 11, he passed away.  The Mahakavi whose poems aroused the nationalist feelings of masses, who fought against British rule, was no more. Sadly only 14 people attended the funeral of the great man, as he died unmourned and in poverty.

Bharatiyar is considered as one of the pioneers of modern Tamil literature, with his usage of simple language, and also introduced many new literary techniques. It was hard to categorize Bharatiyar, his poetry combined both the classic and contemporary elements.  While a reformist, he was deeply rooted in traditional Hindu philosophy and tradition. He wrote on topics as diverse as Indian nationalism, love songs, children’s poems, as well as poems on great leaders like Tilak, Lala Lajpat Rai. He even translated speeches of Aurobindo, Swami Vivekananda and Tilak to Tamil.

Even if Indians are divided, they are children of one Mother, where is the need for foreigners to interfere?

He felt passionately not just for India’s freedom,  but also it’s future.  He wrote about the need for a strong defense, a vibrant shipping sector, universal education and a strong industry.  He was against casteism, he performed Upanayanam for a  young Dalit boy, and spoke of bringing them into mainstream.