RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

Kapalottiya Tamizhan- V.O.Chidambaram Pillai

The year 1915,  Mahatma Gandhi was visiting Chennai, he was already popular thanks to his exploits in South Africa. One man from Tirunelveli was eager to meet him and wanted a private meeting. Though the Mahatma was initially sceptical he finally agreed.  The man was actually quite a prosperous merchant at one time, who had lost all his wealth. Some people in South Africa, had collected money for him, and sent it through Gandhi.  However an inordinately long period of time, passed back and fro, though Gandhi had agreed to help with the amount, though he kept on delaying it.  Finally a year later, he received the amount of Rs 347, though which he could settle his debts.

vocp

That man was none other than Valiappan Olaganathan Chidambaram Pillai, or more popularly known as V.O.C.  He was also called as Kapalottiya Tamizhan( The Tamil Helsman), one of the foremost freedom fighters of Tamil Nadu. It was ironical that the man who had to continously pester Gandhi with letters for an amount of Rs 347, had launched India’s first indigenous shipping service, was a succesful businessman once.

Ottapidaram is a small town in Tuticorin district, famous for it’s Amman temple, and the fort of the legendary Tamil warrior Veera Pandya Kattabomman just 3 km away at Panchalankurichi.  It was here on September 5, 1782 that V.O.Chidambaram Pillai was born to Olaganerohathan Pillai and Paramayee Annal.  He grew up learning about Shiva from his grandmother, and the Ramayana from his grandfather. Another teacher of his Subramanya Pillai, taught him on the Mahabharat.  Like any other child of his age, he loved playing games in the outdoor like goli, kabbadi, silambattam and was equally good at chess.

At the age of 14 he went to Thoothukudi to continue his studies at the Caldwell High School and later at Hindu College High School in Tirunelveli. He worked as a clerk for some time, before his father sent him to Trichy to study law. He passed his law exam in 1894 and returned to Ottapidaram the next year to practice as a pleader. He was influenced by the ideology of Swami Vivekananda to do something for India, and at Ramakrishna Math, met the great poet Bharatiyar, who became his very close friend.

Plunging into the freedom struggle, VOC became one of Tilak’s ardent followers, influenced by his ideology.  Along with Subramanya Siva and Bharatiyar, he emerged as one of the prominent faces of the freedom movement in Madras Presidency.  Following the partition of Bengal in 1905, he joined the Indian National Congress, and was part of the extremist faction headed by the Lal, Bal, Pal trio. A succesful entrepreneur he set up many institutions like the Yuvanesh Prachar Sabha, Desibhamana Sangam,Madras Anglo Industrial Society Ltd. His biggest achievement though would be setting up India’s first ever indigenous shipping service.

Those days the British had a monopoly over the shipping services, specifically the British India Steam Navigation Company, that ran all the services from India.  He started India’s first ever swadeshi shipping company in 1906, to break the stranglehold of the British on India’s shipping sector. With a capital of 10 lakh rupees, VOC registered the Swadeshi Shipping in October 1906, the director was Pandi Thurai Thevar, an influential Zamindar of the area and founder of Madurai Tamil Sangam. The company initially did not have any ships of it’s own, and had to take them on lease from Shawline Steamers. When British India Steam pressurized Shawline to cancel the lease, VOC realized the need of having their own fleet.

Travelling across India, he raised money for the ships, by selling the company’s shares.  “I will come back with ships, else I will perish in the sea” he swore and finally managed to purchase SS Gallia and later the SS Lavo both from France.  British India Steam tried to undercut his firm, by offering fares of Rs 1 per head, however VOC struck back by offering fare of 50p( 8 Annas).  The British tried to buy his company out, however he flatly refused the deal, and soon the first ever Indian shipping service commenced between Tuticorin and Colombo.

When workers at the Coral Mill in Thoothukudi struck work on February 23, 1908, VOC gave a speech in their support along with Subramanya Siva, and also led the strike in demanding higher wages, better working conditions. The management finally agreed to the demands, and Aurobindo praised both Chidambaram and Shiva in his Vande Mataram daily. By now the British were concerned about VOC’s growing popularity, and a British official Winch asked him to give assurance that he would not take part in any political revolt.  When VOC refused, he was arrested with Shiva on March 12, 1908 and placed in detention.

Thirunelveli erupted in protest against VOC’s arrest, with schools, shops and colleges shut down, while a massive strike was observed in Thoothukudi. Four people were killed in police firing, and rallies were taken out denouncing VOC’s arrest. Charged with sedition, he was confined in the Central Prison at Coimbatore from July 1908 to December 1910. The judgement was widely denounced, with even the British media claiming it was unjust.  On subsequent appeal, the sentence was commuted to 4 years in prison and 6 years in exile.

voc1

Interned in Coimbatore and later Kannanur, VOC was not treated as a political prisoner, rather he was treated as a convict, and made to do hard labor. Yoked to oil press in place of bullocks, he was made to work in the hot sun, beaten up.  The hard labor and the torture he suffered in prison, took a toll on his health.

Released on December 1912, VOC’s life however was totally ruined. His shipping company was liquidated by the British, who also acquired his shipping fleet. His law licence was stripped from him, and he was not permitted to return to Tirunelveli.  Almost in penury, he moved to Chennai with his wife and two young sons, where he ran a small provisions store just to survive.  It was around that time he had that long winded exchange with Gandhiji regarding the money that was a dire necessity for him.

Resigning from the Congress in 1920, over ideological differences with Gandhiji, he put in more time in writing and establishing labor unions. With meager income, he petitioned the court to give him permission to practice law again,which was finally granted.  He once again began his law practice at Kovilpatti in 1927, and also rejoined the Congress at Salem. However once again he quit the party disillusioned by their approach.  He moved back to Thoothukudi in 1932, where he spent the rest of his time in writing, which included a commentary on the Thirukural and Tolkapiyam. Another well known book of his was Meyyaram, where he laid down the conduct of a righteous life and his own autobiography too.

Finally on November 18, 1936, V.O.Chidambaram Pillai passed away in relative obscurity. The man who defied the British, launched India’s first shipping service was no more. However he lives on in the hearts of Tamil people as Kapalottiya Thamizan and Chekkiluththa Chemmal- the great man who pulled the oil press for the sake of his people. The Tuticorin Port has been named in his honor, while his statues are there in Chennai, Tirunelveli, Thoothukudi. Freedom fighter, thinker, nationalist, writer, entrepreneur V.O.Chidambaram Pillai was indeeed one of the great leaders of the Independence movement.

Article also available at blog