RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

Annapurna Devi – Freedom Fighter, Translator, Writer

Annapurna Devi with her husband Sri Maganti Bapineedu

Annapurna Devi – Freedom Fighter, Translator, Writer (b 1900, Godavari)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

A slender manuscript in Telugu-prose was sent to Abburi Ramakrishna Rau by a friend for revision. It was written by Annapurna. It was a translation Bengali to Telugu of a few letters written by Aurobindo Ghose from his exile to his wife. Rau was himself learning Bengali and was sufficiently advanced in that language to be able to appreciate the lucid rendering of Annapurna into Telugu. The letters made a deep impression on him. He felt that the translator must have been even more deeply impressed. He realised how steadfastly and devoutly Annapurna must have cherished the great ideals held up in those letters of Aurobindo, which gave her the strength to dedicate herself to Gandhi and his great cause.

Annapurna Devi was born in 1900 of a middle class Telugu family. Annapurna’s mother, who lived after her daughter’s death is an ideal mother who never once tried to set any limits to the desire for service that was slowly growing in Annapurna. She was for sometime secretary, and is and an active worker, in the local Prarthana Samaj and many other institutions doing social service. Annapurna was the only daughter of her parents, and their indulgence to her was unbounded, as can be seen from her answer to Mahatma Gandhi on the occasion of her great sacrifice. When, in the memorable year 1921, Gandhi came on a tour to Ellore, she gave away her rich ornaments, bangles, and a heavy gold chain. Asked if she had the permission of her parents, she replied, ‘My parents do not interfere with me. They let me do as I like.’ In these days when women themselves exaggerate the frailties of women, it was no small advantage for Annapurna to have had such high-minded and indulgent parents.

She showed great promise even while a girl of seven. Dr. Govindarajulu, a friend who had watched the short and sweet drama of her life from beginning to end, says that her sweet temper and rare intelligence won the admiration of all that came into contact with her at that early age. Raly Seshagiri Rao of Ellore, a pious and devout seeker, was at that impressionable age, her guide, philosopher, and friend. He left so deep and abiding an impression on her, that she would very often in later years attribute all her strength and courage to the dynamic teaching of this Guru of her youth. Later, she also came under the influence of Adipudi Somanatha Rao, a great social reformer and poet.

Owing to her pronounced disinclination to go to school, Annapurna received her first lessons from her parents and was subsequently sent to the Mission School at Guntur. Having remained there for a little over two years, she was sent up to Calcutta on the advice of friends to study in the Brahmo Girls’ School. To meet her expenses, the parents managed to lay a little sum every month for their beloved daughter, the father by trading and the mother by sewing. While at Calcutta, she resided along with Srimathi Sakuntala Devi, now an M.A. and private tutor to the Maharani of Pithapur, in the house of Mr. Hemachandra Sirkar, the well-known Brahmo preacher. Mrs. Sirkar seems to have imposed upon her young wards a stern discipline – although by no means sterner than what Annapurna voluntarily imposed upon herself later – which had a chastening and purifying effect on them. While engaged in her school studies, she found real pleasure in cultivating the beautiful Bengali language with great enthusiasm. Her note-books of those school days which have been preserved, contain many noble sayings written in dainty Bengali script by herself and friends at school, who seem to have been a sort of intellectual family gathered together by happy circumstance. She could herself write an elegant hand in Bengali, and her many translations from that language testify to her fine sense of selection in trying to convey to her Telugu readers some of the finest things in the Bengali language.

After more than five years of study, her health broke down under the strain of an alien discipline and she came back to Ellore. A year later, she went up privately for the Matriculation examination of the Madras University, and being in great want, resolved to earn by her pen all the money she required for prosecuting higher studies. In 1917, she published a book of prose Sitarama, which was prescribed as a Text Book for the High School classes. While she was planning to pursue her literary labours with greater zeal, she again fell ill and had to go in 1919 to Madanapalle and remain there for a year. She came back healthy and strong. In 1920, she married Sri Maganti Bapineedu who was then studying in the City College, Calcutta. The marriage was a memorable event in the history of social reform in Andhra Desa. The marriage was celebrated in the distinguished presence of Umesh Chandra Vidyaratna, the famous Bengali reformer, and Adipudi Somanatha Rao.

Soon after marriage, Bapineedu having obtained the Satyalingam Charities Scholarship, started for America leaving his wife behind to play her destined part in the great struggle for Swaraj. Young Annapurna had to make her own arrangements for money. She bravely fought for over a year, and when help was actually coming, heard the call of Gandhi and resolved to lay her life at the feet of the Mother. She threw herself heart and soul into the freedom struggle. She burnt all the costly saris, worth 1200 rupees, purchased for her American journey. She found from experience that some definite step should be taken to gather together the scattered energies of the nation into an institution, where lasting and silent work could be done, undisturbed by fleeting political enthusiasms. At great risk to her health, she toured the important places in Andhra Desa for money, and founded the Mohandas Khaddar Parisramalayam at Ellore. In 1923, when her husband returned from America, she met him as he got down from the steamer at Bombay, and implored him to throw his foreign dress into the sea and put on the coarse homespun she had brought for him. It is no wonder he obeyed willingly. She toured like a meteor from place to place, holding up with her persuasive eloquence the great ideal of Swaraj before vast crowds. She always dressed in her quaint Khaddar sari while she came either to deliberate in a committee or speak at a public meeting. Owing to her great loyalty to Mahatma Gandhi, she followed the Health Guide to the very letter. Like her Master, she was always kind and courteous to her opponents and respected their convictions. She never betrayed herself into the narrow bigotry of the new enthusiast, but always held firmly to her convictions.

Towards the end of 1924, she again fell ill and travelled restlessly from one health-resort to another, always accompanied by her devoted husband who, true to the advice of Gandhi, was her best nurse all through this period. During these travels, she found time to finish a beautiful translation of Sri Ramakrishna’s Teachings from Bengali and write an original prose work, Nari, dealing with the destiny of woman in future India. But her health deteriorated, but she managed through sheer power of will to live on till November 9th 1927, when she passed away, just 27 years old, mourned by a tender husband, disconsolate parents, and a whole nation whom she loved and served so well. In spite of painful bedsores, she refused to forsake Khaddar and was finally cremated with Khaddar on. Annapurna was one of those rare souls who have sacrificed their most cherished personal ambitions in life for the service of the Motherland. Her letters to her husband while he was away in America, are a priceless possession for the Andhras, which exhibit the yearnings of a great spirit. Her death has taken away from us not merely an honest and energetic political worker, but a creative artist whose powers were in the process of unfoldment. The esteem in which Mahatma Gandhi held Annapurna Devi will be evident from his letter to her husband written on hearing the news of Annapurna’s death. The letter is still preserved.

Links

https://www.thebrownpage.com/public/maganti-annapurna-devi-a-forgotten-freedom-fighter/