RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Adivi Bapiraju – Artist, Poet, Writer, Playwright, Journalist, Orator, Patriot

Adivi Baapiraju

Adivi Bapiraju – Artist, Poet, Writer, Playwright, Journalist, Orator, Patriot (b 1895 Godavari)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

He quit his job as editor of `Meezan’, a Telugu daily published from Hyderabad, when he found that the management was in sympathy with the Razakar Movement. (The Razakars used to publicly dishonour Hindu women in Telangana during the 1940s). That was Adivi Bapi Raju, a multi-faceted personality who moulded the careers of students, artists and journalists besides becoming the role model for art directors in films. Bapiraju not only established for himself a supreme place as an artist, poet, novelist, playwright, author of short stories and articles, expositor of dance, journalist, orator and patriot, but also endeared himself to one and all by his comely personality, noble nature, affable manners and simple living. His life was a dedication to the arts and literature and it was a fountain of inspiration and help to those in need.

He is renowned for his paintings, some of which adorn the homes of his fans in different parts of India as also the world.

Adivi Bapiraju was born on 8th October, 1895 in Saripalli, a village near his native town, Bhimavaram, West Godavari District. Soon after he graduated in Arts College, Rajahmundry, he joined the Non-cooperation Movement of 1920 at Bhimavaram reputed to be the second Bardoli and was sentenced to one year rigorous imprisonment. On release, he studied and mastered art in Andhra Jateeya Kalasala, Masulipatam, under the great artist from Bengal, Pramod Kumar Chatterjee. Then he graduated in law from the madras law College. After practising as a lawyer for some time in Bhimavaram, he took over the Principalship of Andhra Jateeya Kalasala, Masulipatam. He was the editor of the Telugu Edition of Meezan – an Urdu daily – from Hyderabad. Earlier he was the Associate Editor of Triveni, a cultural English monthly, then published from Masulipatam.

The then Principal of the Arts College, Rajahmundry OJ Couldrey, himself a poet and an artist, recognized the young poet and artist in his pupil, Bapiraju, and laid the foundation for his great future. Bapiraju’s paintings, in water colour, are many. His sketches and line drawings are numerous. He could just pick up the fountain pen and straightaway draw the sketch of Mahatma Gandhi or a friend from memory or anybody sitting opposite. His papers contain many pen sketches of this type. For some time he stuck to the Bengal school which he studied under Pramod Kumar Chatterjee. Later, the ancient Indian culture as immortalised in the caves of Ajanta and Ellora strongly influenced him. Eventually he successfully synthesised and blended the principal strains of these two schools of ancient Indian painting and developed beautiful new technique of the ‘Andhra school’. The pictures painted in this technique mirror at once his fertile imagination and the vast knowledge he had acquired from books. Outstanding examples of paintings in this technique are ‘Sabda Brahma’, now adorning some happy art academy in Denmark, ‘Bhagavata Purusha’ which is in an art academy in Travancore, and ‘Surya Deva’, now in Cooch Behar. His ‘Samudragupta’ and ‘Radha Krishna’ which are owned respectively by Sir Alladi Krishnaswamy and Sri Bezawada Gopala Reddy are of the same category as also in ‘Tikkana Somayaji’ which was awarded a first prize by the Andhra University. The Government of the composite State of Madras at the instance of Bezawada Gopal Reddy deputed him to Ceylon to copy the frescoes in the cave temples of Sigiriya. He did the work with consummate ability and unrivalled skill. The copies are today in the Government Museum, Madras.

Bapiraju’s social novels are rich in ‘local colour’ and the ‘action’ in them is laid in quite natural surroundings. The rendering of environment and atmosphere or customs and manners as they obtain in Andhra, is well designed and systematic. These novels contain a measure of self-revelation and tell a good deal about him, his views on arts, culture and politics, and his outlook on life. His novel – Narayanarao – was awarded the first prize for the best fiction by the Andhra University. His other social novels are Konangi, Toopan and Jaji Malli. The novel Madhuravani remained unfinished. Some books entertain, others instruct and still others elevate our nature. His works come under the last category, as they deserve to be read, re-read and digest. Some of his stories and poems were translated into Kannada by Masti Venkatesa Iyengar, winner of the Jnanapith Award. Some of his works were also translated into Russian.

In his historical novels (four in all: Hima Bindu, Gona Gannareddi, Adivi Shanti Shree and Amsumati), Bapiraju has to his credit the unique achievement of translating the descriptive and allusive touches in history into visual realities. The sources for these novels were instructive travels to places of historical interest, intimate association with research scholars, an all embracing sympathy and powerful imagination which enabled him to realise and blend into a vivid whole a variety of information gathered from books and ancient engravings on stone and copper. He was truly the master of short story in Telugu. Some of his short stories are published in collections under the titles – Anjali, Tarangini and Ragamalika. ‘Veena’, ‘Tirupati-Konda Mettu,’ ‘Sasibala’ and ‘Bhogeeraloya’ are easily the best among his short stories. Bapiraju has been rightly acclaimed as the greatest poet the Andhra can proudly boast of in recent times. He carried on research in the folk songs of Andhra and made a critical and comparative study of them with those of the other parts of India and Java. Incidentally, he studied the science of music.

His poems and songs are literally numerous, rich in colour and variety of theme. Some of his more popular songs like Himalaya-thunga Sringam, written on Mahatma Gandhi; Uppongi-poyindi Godavari, written on the great floods in Godavari river; and Lepakshi Basavaiah Lechi Raavayya, written on the ‘Holy Bull’ in the Lepakshi temple are sung from the Madras, Vijayawada and Hyderabad stations of All India Radio. Some of these are published in collections under the titles – Tolakari, Haarati, Godhuli and Sasikala. He also penned songs for light music programmes some of which were melodiously rendered by the legendary singer, Ghantasala Venkateswara Rao. These songs, which used to be broadcast repeatedly over All India Radio, popularised him among the masses.

Bapiraju has produced plays suitable for broadcasting. His radio plays have held listeners spellbound; the climax in most of them is overwhelming. His stage sense is supreme. Of his radio plays, the best known are Narayana Rao, Sailabala, Ushasundari, Bhogiraloya, Kritisamarpana, Andhra Samrajni, Dukkiteddulu, Eruvaka and Navodayam.

The title ‘Kulapati’ was formally conferred on him at Masulipatam [Machilipatnam] in a representative ‘Sabha’ [Assembly] of learned men convened for the purpose.

He was an Advisor to the Vijayawada Station of All India Radio and a member of many literary and cultural organizations. He was an engaging conversationalist. He talked to children like a child and to adults like an adult. He was genial and gentle to all and loved by all. His hobbies were palmistry, astrology and reading He could read even the worst ‘Wild West’ story with pleasure and praise its author for a single bright idea or a fine expression that may have accidentally strayed into it. Such was his generous spirit in recognising the worth of others.

Paying tribute to Bapi Raju, who passéd away on September 22, 1952, the noted poet, Viswanadha Satyanarayana, had once remarked, “A line drawn by him becomes a painting and the words spoken by him turn into songs.” He joined in himself the vision of a poet, the voice of a singer and the pen of a writer. He succeeded in blending art with life, pleasure with intelligence, beauty with morality and ecstacy with divinity and showed that art enables us to lead an orderly and integrated life of joy and beauty.

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Adivi_Baapiraju

Picture By Gurumehar Adivi – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44912738