RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

Bhadrachala Ramadasu – Devotee, Composer

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu – Devotee, Composer (b 1620 Warangal)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Bhadrachalam Ramalayam

Kancherla Gopanna, popularly known as Bhadradri Ramadasu or Bhadrachala Ramadasu, was a 17th century devotee of Rama and a composer of Carnatic music. He is one among the famous vaggeyakaras (same person being the writer and composer of a song) in the Telugu language, the others being Tyagaraja, Annamayya, Kshetryya. He lived in the village of Nelakondapalli near Khammam, Telangana during the 17th century and is renowned for constructing a famous temple for Rama at Bhadrachalam. His devotional lyrics on Lord Rama are famous in South Indian classical music as Ramadaasu Keertanalu. Even the doyen of South Indian classical music Saint Thyagaraja learned and later improved the style now considered standard krithi form of music composition. He also wrote Dasarathi Shatakamu with a ‘makuTamu’ ‘dASaradhee karuNA payOnidhI’, a collection of nearly 108 poems dedicated to the son of Dasaratha (Lord Rama).

Ramadasu was born as Kancherla Goparaju in an affluent family to Linganna Murthy and Kamamba in Nelakondapalli village of Khammamett Taluk (Warangal Division of erstwhile Hyderabad State / Golkonda Sultanate) of Telangana in the year 1620. Since childhood, he imbibed his family’s interest in spirituality and composed several keertanas on Rama. Ramadasu was appointed as the Tahsildar (revenue collector) of ‘Palvoncha Paragana’, which included Bhadrachalam, a pretty and picturesquely situated temple town on the Godavari river, by Akkanna, his uncle and the administrative head in the court of Qutub Shahi Sultan Abul Hassan Tana Shah. He discharged his official duties earnestly and collected revenues due to the Sultan – while continuing his unswerving service to Lord Rama by chanting his name and feeding the poor.

Pokala Dammakka – Tended to the dilapatated temple of Sri Rama at Bhadrachalam

One day, he visited Bhadrachalam for a Jatara (fair) and was disturbed by the dilapidated state of the temple there. Bhadrachalam was significant to devotees of Rama for many reasons. Lord Rama is said to have stayed near the Parnasala there with Sita and Lakshmana during his exile and also to have visited Sabari near Badrachalam. Pothana, the renowned Telugu poet is believed to have been given direction by Rama to translate the Bhagavata Purana into Telugu here. In spite of its significance, the temple was utterly neglected. So, Ramadasu started to raise funds for the renovation and reconstruction of the temple. After he emptied his coffers and could raise no more money, the villagers appealed him to spend his revenue collections for the reconstruction and promised to repay the amount after harvesting crops. As such, Ramadas finished the reconstruction of the temple with six hundred thousand rupees collected from land revenues – without the permission of the Abul Hasan Qutb Shah.

As the temple was nearing completion, he was perplexed one night about fixing the Sudarshana Chakra at the crest of the main temple. On the same night, it is believed that he saw Rama in his dream and asked him to have a holy dip in the Godavari River. When Gopanna did so the next day, he found the holy Sudarshana Chakra in the river very easily. Soon after the reconstruction work, his miseries started. He was dismissed from his job for misusing the Sultan Abul Hasan Qutb Shah’s revenues and was imprisoned in the Golconda Fort (near Hyderabad) with orders that he be released only after the exchequer received all the taxes in full. Raamadaasu thus earned the name Bandikhana Raamadaasu(meaning imprisoned Ramadasu). Frustrated at god’s indifference to his pleadings, Ramadas composed some of the finest keertanas in his prison cell (reminding Rama of his services in Ikshvaku Kula Tilaka). Ramadasu implores Rama through many emotional songs that were popularized from the stanzas of ‘Dasaradhi Sathakam ‘ and ‘Keertanas’ of Bhakta Ramadasu. They praise the Lord for all his mysterious ways in popularizing his devotees and Ramadasu regularly sings the Lord. The songs ended in a state of total and unconditional surrender to the will of the Almighty.

Ramadasu’s Jail in the Golkonda

After 11–12 years of imprisonment, it is said that Lord Rama decided that his devotee’s suffering had reached its pre-ordained ending (because of a certain transgression his soul had committed in a previous birth). Lord Rama and Lakshmana, disguised as two young warriors, entered the bed-chambers of the Sultan Tana Shah in the middle of the night. They presented themselves as Ramoji and Lakshmoji and gave the king six lakh gold coins imprinted with Rama’s own seal in return for the spent six lakh silver coins. The golden coins paid by Rama are known as Ram Tanka coins .They can be seen even today. These coins have the Pattabhishekam scene on one side and the picture of another Rama Bhaktha, Hanuman, on the other side. The Sultan was bewildered at the presence of these charming but strange youngsters in his inner quarters at late night irrespective of tight security. They demanded and obtained on the spot, a written receipt for the money. The receipt was shown to the jailer who released Gopanna the same night.

The next day, both Gopanna and the Sultan realized what had happened. Gopanna did not care much for his release but was inconsolable at his not having seen his Lord even with all his devotion while the Sultan was visited by the Lord. The Lord then appeared to Gopanna in a dream and explained him the real reasons for his actions and promised him salvation at the end of his natural life. The king was convinced that what had happened was a miracle of Lord Sri Rama. He returned the entire money to the Bhadracalam temple. Since then, it has been the royal custom of the Hyderabad State to send gifts to the temple on the occasion of Sree Rama Navami celebrations every year. The King also gave him land around Bhadraachalam to continue his dedicated service to Bhadraachala Rama.

Ramadasu spent the rest of his life on these lands and composed further moving poems that were to inspire Tyaagaraaja: in ksheera saagara sayana in Devagaandhaari, he says “Dhirudau Ramadasuni Bandhamu dirchinadi Vinnanura Rama!” (O Rama! I have heard how You obtained the release of the bold Ramadasu from his prison life); in brindaavanalOla in tODi, in kaligiyundE gada in keeravaaNi, in Emi dova balkuma in saaranga and in Prahlaada Bhakti Vijayam he says “kaliyugamuna vara bhadra calamuna nelakonna raamacandruni pada bhaktula kella varudanandagi velasina shree raamadaasu vinutintu madin” (I praise Sri Raamadaas, who shines in this world as the supreme devotee of Sri Raamachandra, who shines forth from his seat at Bhadraachalam in this kali Yuga).

Other compositions are positive invocations, favored by traveling minstrels, including the Tondaiman rulers of PudukoTTai in Tamil Nadu, who popularized his songs. Among his other accomplishments is the creation of the whole Ramayana story in the form of a prose-poem, a Choornika. Bhadraachala Raamadaas lived for 68 years.

 

Media