RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

Bhadrachalam

Introduction

Bhadrachalam is a key town of Pilgrimage importance located in the Khammam District of Telangana. Bhadrachalam is situated on the banks of Godavari River. The town is synonymous with the famous temple devoted to Lord Rama. Bhadrachalam Revenue division is one of the largest revenue divisions in the country. It was transferred to Khammam district of Telangana region for administrative purposes. A new district named Bhadradri Kothagudem district in 2015. The town is located at the junction of three states, Andhra Pradesh, Telangana and Chhattisgarh. The state boundary between Telangana and Andhra Pradesh passes through the town and Chhattisgarh state boundary lies at less than 15 kilometers from the temple.

Paleolithic man had roamed the areas, which is called the lower Godavari valley that includes Bhadrachalam and its surroundings. Bhadrachalam town has a clearly documented history of Lord Sri Rama temple, which was constructed in the 17th Century CE. The Ramayana records that the region including the present town of Bhadrachalam has been part of the Dandakaranya forest, where Lord Sri Rama, Sita and Lakshmana resided during their exile. The jungle which is now in the vicinity of temple was the place for Rama’s retreat and a village called Parnasala stands at the site of their dwelling. This is at a distance of 32 km from Bhadrachalam. It was here that Sita was abducted by Lanka ruler, Ravana.

Bhadrachalam division also has several other Hindu temples. Parnasala is the spot where Rama made the Panchavati during his exile and spent time with his wife Sita and brother Lakshmana. Agastya muni helped Rama select this spot. For the purpose of tourists, there is picturesque display of few scenes from vanavasa at Parnasala. Pilgrims are enthralled when they see the footprints of Sita devi, the mosaic of Maareecha who appears in the guise of golden deer and Ravana who appears in the form of Sanyasi for Bhikshatana. One can see Sita Vaagu where Sita had bathed and gathered turmeric and Kunkum from the nearby stones. Yetapaka located 2 km from Bhadrachalam was where Jatayuvu, tried to obstruct Ravana. A fierce batted ensued and a wing of the bird was believed to have found at Rekkapalli (village of the wing).

Rama is worshipped as Atmarama here at Dummugudem where according to Purana, Rama killed around 14,000 demons belonging to Khara and Dushana. The place is called Dummugudem as it was built on the ashes of these demons. At Gundala, located 5 km away from Bhadrachalam, once can see hot water springs after digging a pit on the riverbank and it is said that the divine trio of Brahma, Vishnu and Maheshwara dipped in the holy water here during winter season. There are other places too like Sree Rama Giri, Venkatreddipeta, Gannavaram etc. The temple town witnesses heavy influx of pilgrims during Sree Rama Kalyanam. Kothagudem, 40 kilometers away is the nearest railway station and regular buses are available from here, Khammam, Hyderabad and Vijayawada.

 

Sthala Puranam

Bhadradri Ramalayam – Bhadrachalam

The name Bhadrachalam is also called Bhadragiri (The Mountain called Bhadra, the child of Meru and Menavati). The famous temple at Bhadrachalam is home to the Archa murtis of Rama, Sita and Lakshmana and their idols are believed to be swayambhu i.e. self-manifested ones.

In the Tretayuga, Meru and Menavati were blessed with a son by Sri Ramachandra. The hillock named Bhadra. He was a devotee of Sri Rama and was given the Taraka Mantra by maharishi Narada. Bhadra undertook the most rigorous of tapasya and was blessed with the vision of Srimannarayana in the form of Sri Rama as Chaturbhuja Rama with shankha, chakra, dhaush and bana. Sri Rama was accompanied by Mata Sita and Lakshmana.

Rama blessed Bhadra that he would remain permanently with Bhadra. And so he remained on the hill.

Because he came directly from Vaikuntha, he came to be called Vaikuntha Rama. Because Sita, Rama and Lakshmana were witnessed in the form of “A”, “U” and “M”, this avatara was called Omkara Rama. And because he came in the form of Narayana but with the weapons attributed to Rama, he is called Rama Narayana.

Tirumangai Alwar, Sri Shankara Bhagavatpada and many other spiritual leaders of Bharata Varsha visited this site.

From the days of its construction by Bhakta Ramadasu, the temple holds a traditional position with respect to the government ruling from Hyderabad. For Ramanavami, it receives an annual gift of mutyalu(pearls), talambralu (rice poured over bride and groom as blessings) and silk from the government ruling at Hyderabad. The rice is plucked one grain at a time from the paddy by thousands of devotees at Dammapeta and is the most coveted blessing received from this temple. These are called Goti (extracted by nail) Talambralu.

 

Pokala Dammakka

Pokala Dammakka

An old and infirm tribal lady named Pokala Dammakka discovered the swayambhu murtis at Bhadragiri and made a home of thatched roof for Sri Rama. She was deeply devoted to Sri Ramachandra. She was the inspiration for Bhadrachala Ramadasu, among the most powerful spiritual and literary leaders in the Telugu country in recent centuries.

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu born as Kancherla Gopanna was born in the village of Nelakondapalli in Khammam district of Telangana. He became an official of the Qutub Shahi kingdom of Hyderabad. He was appointed as Tehsildar of the Bhadrachalam area. He was inspired by the devotion of Dammakka for Sri Ramachandra and resolved to build a magnificient temple at the spot. He collected a vast sum of money for the purpose and built a magnificient temple for Sri Rama.

It is said that the project costed six lakhs of gold coins. There are varying accounts about the event. That the outlay for the temple was raised from public donations and alternately simply appropriated from the revenues of the district. At any rate the sultan was not pleased. Ramadasu was imprisoned under the condition that a sum equivalent of the outlay for the temple should be deposited with the exchequer. Ramadasu remained incarcerated in the Golconda fort for a period of eleven years.

During his incarceration Ramadasu wrote thousands of songs, poems and couplets in praise of Sri Rama in Telugu and in Sanskritam. These will forever remain a shining beacon of Bhakti and mukti to the Telugu land. He is a much celebrated poet in the Karnatik tradition of classical music.

Eventually, Sri Rama and Lakshmana delivered such a sum of money to the Sultan, Abul Hasan Qutub Shah and had him deliver a receipt of discharge to Ramadasu.

 

The jail in Golkonda fort where Ramadasu was held for eleven years

Media

Goti Talambralu

Documentary – Bhadrachalam

 

Bhadrachala Ramadasu Kritis – Balamuralikrishna

https://www.youtube.com/watch?v=jAGwUW2IE24

A song of deep pathos – Ramadasu complaining about Sri Rama’s negligence in providing succour – Ikshvaku Kula Tilaka

Location

 

 

Links

Newsmedia report on the annual Celebrations at Bhadrachalam