RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

Bhadrachalam

Introduction

Bhadrachalam is a key town of Pilgrimage importance located in the Khammam District of Telangana. Bhadrachalam is situated on the banks of Godavari River. The town is synonymous with the famous temple devoted to Lord Rama. Bhadrachalam Revenue division is one of the largest revenue divisions in the country. It was transferred to Khammam district of Telangana region for administrative purposes. A new district named Bhadradri Kothagudem district in 2015. The town is located at the junction of three states, Andhra Pradesh, Telangana and Chhattisgarh. The state boundary between Telangana and Andhra Pradesh passes through the town and Chhattisgarh state boundary lies at less than 15 kilometers from the temple.

Paleolithic man had roamed the areas, which is called the lower Godavari valley that includes Bhadrachalam and its surroundings. Bhadrachalam town has a clearly documented history of Lord Sri Rama temple, which was constructed in the 17th Century CE. The Ramayana records that the region including the present town of Bhadrachalam has been part of the Dandakaranya forest, where Lord Sri Rama, Sita and Lakshmana resided during their exile. The jungle which is now in the vicinity of temple was the place for Rama’s retreat and a village called Parnasala stands at the site of their dwelling. This is at a distance of 32 km from Bhadrachalam. It was here that Sita was abducted by Lanka ruler, Ravana.

Bhadrachalam division also has several other Hindu temples. Parnasala is the spot where Rama made the Panchavati during his exile and spent time with his wife Sita and brother Lakshmana. Agastya muni helped Rama select this spot. For the purpose of tourists, there is picturesque display of few scenes from vanavasa at Parnasala. Pilgrims are enthralled when they see the footprints of Sita devi, the mosaic of Maareecha who appears in the guise of golden deer and Ravana who appears in the form of Sanyasi for Bhikshatana. One can see Sita Vaagu where Sita had bathed and gathered turmeric and Kunkum from the nearby stones. Yetapaka located 2 km from Bhadrachalam was where Jatayuvu, tried to obstruct Ravana. A fierce batted ensued and a wing of the bird was believed to have found at Rekkapalli (village of the wing).

Rama is worshipped as Atmarama here at Dummugudem where according to Purana, Rama killed around 14,000 demons belonging to Khara and Dushana. The place is called Dummugudem as it was built on the ashes of these demons. At Gundala, located 5 km away from Bhadrachalam, once can see hot water springs after digging a pit on the riverbank and it is said that the divine trio of Brahma, Vishnu and Maheshwara dipped in the holy water here during winter season. There are other places too like Sree Rama Giri, Venkatreddipeta, Gannavaram etc. The temple town witnesses heavy influx of pilgrims during Sree Rama Kalyanam. Kothagudem, 40 kilometers away is the nearest railway station and regular buses are available from here, Khammam, Hyderabad and Vijayawada.

 

Sthala Puranam

Bhadradri Ramalayam – Bhadrachalam

The name Bhadrachalam is also called Bhadragiri (The Mountain called Bhadra, the child of Meru and Menavati). The famous temple at Bhadrachalam is home to the Archa murtis of Rama, Sita and Lakshmana and their idols are believed to be swayambhu i.e. self-manifested ones.

In the Tretayuga, Meru and Menavati were blessed with a son by Sri Ramachandra. The hillock named Bhadra. He was a devotee of Sri Rama and was given the Taraka Mantra by maharishi Narada. Bhadra undertook the most rigorous of tapasya and was blessed with the vision of Srimannarayana in the form of Sri Rama as Chaturbhuja Rama with shankha, chakra, dhaush and bana. Sri Rama was accompanied by Mata Sita and Lakshmana.

Rama blessed Bhadra that he would remain permanently with Bhadra. And so he remained on the hill.

Because he came directly from Vaikuntha, he came to be called Vaikuntha Rama. Because Sita, Rama and Lakshmana were witnessed in the form of “A”, “U” and “M”, this avatara was called Omkara Rama. And because he came in the form of Narayana but with the weapons attributed to Rama, he is called Rama Narayana.

Tirumangai Alwar, Sri Shankara Bhagavatpada and many other spiritual leaders of Bharata Varsha visited this site.

From the days of its construction by Bhakta Ramadasu, the temple holds a traditional position with respect to the government ruling from Hyderabad. For Ramanavami, it receives an annual gift of mutyalu(pearls), talambralu (rice poured over bride and groom as blessings) and silk from the government ruling at Hyderabad. The rice is plucked one grain at a time from the paddy by thousands of devotees at Dammapeta and is the most coveted blessing received from this temple. These are called Goti (extracted by nail) Talambralu.

 

Pokala Dammakka

Pokala Dammakka

An old and infirm tribal lady named Pokala Dammakka discovered the swayambhu murtis at Bhadragiri and made a home of thatched roof for Sri Rama. She was deeply devoted to Sri Ramachandra. She was the inspiration for Bhadrachala Ramadasu, among the most powerful spiritual and literary leaders in the Telugu country in recent centuries.

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu born as Kancherla Gopanna was born in the village of Nelakondapalli in Khammam district of Telangana. He became an official of the Qutub Shahi kingdom of Hyderabad. He was appointed as Tehsildar of the Bhadrachalam area. He was inspired by the devotion of Dammakka for Sri Ramachandra and resolved to build a magnificient temple at the spot. He collected a vast sum of money for the purpose and built a magnificient temple for Sri Rama.

It is said that the project costed six lakhs of gold coins. There are varying accounts about the event. That the outlay for the temple was raised from public donations and alternately simply appropriated from the revenues of the district. At any rate the sultan was not pleased. Ramadasu was imprisoned under the condition that a sum equivalent of the outlay for the temple should be deposited with the exchequer. Ramadasu remained incarcerated in the Golconda fort for a period of eleven years.

During his incarceration Ramadasu wrote thousands of songs, poems and couplets in praise of Sri Rama in Telugu and in Sanskritam. These will forever remain a shining beacon of Bhakti and mukti to the Telugu land. He is a much celebrated poet in the Karnatik tradition of classical music.

Eventually, Sri Rama and Lakshmana delivered such a sum of money to the Sultan, Abul Hasan Qutub Shah and had him deliver a receipt of discharge to Ramadasu.

 

The jail in Golkonda fort where Ramadasu was held for eleven years

Media

Goti Talambralu
Documentary – Bhadrachalam
 

Bhadrachala Ramadasu Kritis – Balamuralikrishna

https://www.youtube.com/watch?v=jAGwUW2IE24

A song of deep pathos – Ramadasu complaining about Sri Rama’s negligence in providing succour – Ikshvaku Kula TilakaLocation

 

 

Links

Newsmedia report on the annual Celebrations at Bhadrachalam