RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

How Hair-Dyes were Prepared in Ancient India: A List of Recipes and Methods

An essay containing detailed information about the recipes and the procedure for preparing hair-dyes in ancient India.

Courtecy : www.dharmadispatch.com Author Sandeep Balakrishna

ONE OF THE UGLIEST SIGHTS that assaults the senses on a daily basis in urban India is the mass insanity called artificial hair colouring. Greying, middle-aged men and women dyeing their hair black (or Mehendi brown-red) is understandable. But that phenomenon became passé long ago. What we now have is an insecurity-engendered epidemic that cuts across age groups and multicoloured genders: of discolouring one’s hair with shades that don’t even have a proper name.

In malls and cinema halls and in restaurants and on roads, it is common to see a repulsive explosion of yellows, pinks, purples, oranges, greens, and the entire VIBGYOR atop people’s heads battering your eyes. The assault isn’t limited to your eyes alone. It impacts your entire sensory and emotional experience because it overturns the fundamental notion of aesthetics.

The subliminal message that these hideous hair colours transmits is this: ugliness is beauty.

Needless, this vile phenomenon is both the creation of and driven by the ubiquitous, greedy corporate forces. The global market for the hair colour industry in 2022 is about $21 billion and is growing at 8.5% CAGR; the Indian market is valued at around $500 million and growing roughly at about the same rate.

Dire warnings from doctors about the health hazards of using chemically-manufactured hair dyes and hair colours are naturally drowned amidst the barrage of compelling advertisements from these hawkers of cancer and other deadly diseases.

Dyeing hair is almost as old as human civilisation because it is wired to a fundamental human impulse that refuses to accept ageing. Ancient India too, had evolved an astonishing range of recipes and procedures for preparing hair dyes. Like in the present time, the hair-dye industry was a thriving business in India for centuries.

ONE OF THE EARLIEST RECORDS that give detailed recipes for preparing hair-dyes is a delightful Sanskrit work titled Navanitakam. Dating back to the 2nd Century  CE, the work is primarily an Ayurvedic treatise that also deals with a number of allied subjects. A separate essay will be published on it at a later date on The Dharma Dispatch. 

Verses 1 thru 27 in the tenth chapter of the Navanitakam deals with the recipes for preparing hair-dyes. What strikes us immediately is the intimate and detailed knowledge of a stunning range of plants, herbs and metals used for making hair-dyes. Even more stunning is the manner in which it provides precise information for making a variety of concoctions and mixtures to produce specific results. A further nuance is also interesting to note: not all ingredients were used directly as hair dyes; some were used merely as dye-producing agents. However, the end goal was the same: to produce a deep black or blue-black hair-dye.

As we noted in our essay about the art and science of making perfumes in ancient India, the Navanitakam too, invokes various Devatas and proclaims that using hair-dye signals Mangalam or auspiciousness, and that it aids the attainment of the Purusharthas. 

 

 

The original Sanskrit term for hair-dye is Kesha-Raga (literally, hair-colour). This is also the title of the tenth chapter Navanitakam. Unfortunately, the full text of the work is not available and in many places, words and entire sentences and even whole chapters of the original manuscript are unavailable.

Without further ado, these were the recipes for preparing hair-dyes in ancient India.

Happy reading!

Recipes for Preparing Hair-Dyes in Ancient India

 1. Boil <text missing> and oleander in sesame-oil. This mixture applied as nasal drops or an ointment is an approved remedy for turning grey hair into black.
 2. A paste made of Prapaundarika[a variety of ginger] <text missing> and applied as a plaster, is  a remedy for turning grey hair into black.
 3. Bamboo-manna, garden-nightshade Shatapushpa(Peucedanum graveolens), and sesame-seeds when applied to the hair, causes it to become as black as antimony. Antimony is used in the preparation of Kohl.
 4. Indigo, rock-salt, and long pepper, mixed with water and ground into a paste when applied to the hair, cause it turn black.
 5. First, wash the head with chebulic and emblic myrobalans. Then prepare a paste of Alambusha(Sphaerantus indicus) and indigo, and with it, while warm, anoint the head and leave it on for some time. The hair will not turn grey.
 6. Gather the following: Copper Sulphate, Musta(cyperus rotundus), iron sulphate, bile of a turtle, powdered iron, Danti(Baliospermum montanum), Sahadeva (Sida rhomboidea), and Bhringaraja. Take one part of each, boiled with the oil of beleric myrobalan. This is a remedy for turning grey hair into black, and if it is applied regularly as an ointment, it will prevent the hair from turning grey.
 7. One prastha(about 10 Kg) of the juice of Bhingaraja, the same quantity of milk, and one pala (about 11 gms) of liquorice, boiled in one Kudava(about 186 gms) of oil, will make even a crane to turn black. Within a week, it will remove wrinkles and grey hair for twelve years. Within a month, it will do the same for one hundred years, if administered as nasal drops.
 8. Take two palaof the roots of Ramataruni(Rosa alba), one pala of liquorice, half a pala of savaraka (Symplocos racemosa), and ten pala of oil of beleric myrobalan. Boil it by the heat of the sun in an iron vessel for ten days, and administer it as nasal drops. This will make grey hairs to become of the same colour as the large black-bee.
 9. One prasthaof the juice of emblic myrobalan, the same quantity of ghee, and one palaof liquorice: all this together, should be boiled over a gentle fire. Its application as an ointment will give sight to the blind, and black colour to grey hair. If it is perseveringly administered as nasal drops, it will even restore a person’s lost sight.
 10. Take equal parts of no more than one emblic myrobalan, of each of the three myrobalans, indigo, and blue lotus. Take also of the fruit of Pindaraka(Vangueria spinosa), antimony sulphide, roots of long pepper and leaves of sahacara(Barleria cristata) and add a decoction of Jaman and earth from the roots of the Jaman tree.
 11. Fruit of Kakubha(Terminalia arjuna), and two kudavaof sesame-oil, and boil the whole in the oil of beleric myrobalans slowly over a gentle fire. Administer it now as nasal drops for fifteen days. On the sixteenth day, the noble patient will have left no white hair, his scalp will be black, his face and eyes will look shiny, and all his hair will be of a deep dark colour, says Agastya, the best of teachers.
 12. Take the three myrobalans, flowers of sahacara(Barleria cristataJamun, Kars’marya(Gmelina arborea), flowers of kakubha (Terminalia arjuna), kernel of the mango, and fruit of Pindaraka (Vangueria spiñosa), iron sulphate, flowers of Asana (Terminalia tomentosa), indigo, blue lotus, knots of the root-stalk of the lotus, antimony sulphide, black mould, powdered iron, two kaptakärika, two S’arivaMadayanti (Jasminum Sambac), Juice of Bhingaraja (Eclipta alba) and oil of beleric myrobalan. Mix all this with a decoction of Asana (Terminalia tomentosa) and let it stand unboiled for ten days in an iron vessel. After this, boil it thoroughly over a gentle fire, and add to it one half as much of shukta (fermented rice water). This shukta should have already been kept in Mudga (Phaseolas Mungo) and Masha (Phaseolus Roxburghii). Then, on the completion of the half month, having kept it well-protected in the mean time, administer this preparation. Having prepared one’s body with the three myrobalans, and dieting on Kichdi, one should use this oil as nasal drops in doses of one shukti (conch shell) at a time, with care and in a sheltered spot. If a person who has a head full of white hair takes one prastha of this oil as nasal drops, he will possess black hair.

Notes

THE KESHA-RAGA SECTION of Navanitakam ends with this. Clearly, there is abundant information on a range of topics, chief of which is organic chemistry and botany. The minuteness with which our ancients had studied plant life so early in our history and the sort of intense experimentation that they had undertaken is nothing short of awesome. And this kind of in-depth study and practical application in an area which is non-essential to life — making hair-dyes — is the icing on the cake.

We’re reminded of Sri Dharampal’s lament about the shocking paucity of research in Indian science and technology conducted by Indians in India.

The present topic should ideally be pursued in greater depth and detail by experts in Ayurveda, chemistry and allied disciplines.

Appendix

The Kesha-Raga section lists a whopping 47 ingredients used in preparing various kinds of hair-dyes as described so far. So far, only 45 ingredients have been identified. The full list is given below.

Ingredients for Making Hair-Dyes in Ancient India

 1. Sesame Oil
 2. Bezoar, Gall-Stone, Serpent- Stone
 3. Solanum nigrum
 4. Dyer’s Indigo
 5. Long pepper
 6. Inknut, Chebulic myrobalan
 7. Emblic myrobalan
 8. Alambusha – A sort of sensitive plant
 9. Calamine, Carbonate of Zinc, Sulphate of Zinc
 10. Nutgrass
 11. Green Vitriol, Iron Sulphate,
 12. Iron powder
 13. Bile of a tortoise
 14. Croton plant
 15. Sida rhomboidea (or arrow leaf side)
 16. Bhringaraja
 17. Beleric myrobalan
 18. Milk
 19. Liquorice
 20. Sprout of the Ashoka tree
 21. Lodh tree (even today, it is an essential ingredient in making face packs and powders used in wrinkle treatments)
 22. Black iron
 23. Ghee
 24. Triphala
 25. Blue lily
 26. Indian prune
 27. Sulphide of Lead
 28. Piper root
 29. Leaf of Nilapushpa
 30. Black Plum or Jamun
 31. Fruit of Arjuna-Vruksham
 32. Oil of Bibhitaki (beleric myrobalan)
 33. Flower of Sahachara (Kurinji in Tamil; Karvi/kara in Hindi)
 34. Gambhari — beechwood, white teak, etc.
 35. Flower of Kakubha or wild lettuce, China lettuce, etc.
 36. The seed of mango fruit
 37. Knot on the lotus Stalk
 38. Mud of the colour of Anjana (lead sulphide)
 39. Wild Brinjal
 40. Indian Sarsaparilla
 41. Madayanti – Mehendi/Henna
 42. Flower of Kino tree
 43. Extract or decoction of Kino tree
 44. Black iron vessel
 45. Vinegar

References

 1. PK. Gode. Recipes for Hair-dyes in the Navanitaka (2nd Century A.D.), Studies in Indian Cultural History.
 2. A. F. Rudolf Hoernle. The Bower Manuscript, 1897.
 3. B.S. Mohan. Navanitakam, 1925.