RSS NEWS

 • ఒరిస్సా రైలు ప్ర‌మాదం: సహాయక చర్యలలో ఆర్ఎస్ఎస్, ఏబీవీపీ కార్యకర్తలు 
  ఒడిశాలోని బాలాసోర్‌లో జూన్ 2న జరిగిన సంఘటన ఊహించనంత దారుణమైనది. ఈ ఘటనలో ప్రమాద స్థలం నుంచి మరణాల సంఖ్య పెరుగుతున్నట్లు నివేదికలు అందాయి. ఇప్ప‌టి వరకు బాలాసోర్‌లో శుక్రవారం జరిగిన రైలు ప్రమాదంలో 288 మంది మరణించగా, వెయ్యిమందికి పైగా గాయపడిన సంగతి తెలిసిందే. ఈ ఊహించని ఘటన గురించి తెలుసుకున్న వెంటనే  ప్రధాని, రైల్వే మంత్రి తదితరులు ఘటనాస్థలికి చేరుకుని బాధితులను పరామర్శించారు. ఒక్క ప్రాణం కూడా పోకుండా రక్షించడమే ధ్యేయంగా ఆ సమయంలో […]
 • Inaugural Speech delivered by Akhil Bharatiya Convenor of Swadeshi Jagaran Manch Shri R.Sundaram ji at National Council Meeting
  I welcome you all here in Pune – the city home to more than 250 ancient temples including Maa Parvati temple built by the Maratha Emperor Chhatrapati Shivaji Maharaj, the founder of Hindavi Swaraj. In the 18th century, when India’s share in world GDP was more than 16%, there were 143 families from Pune alone […]
 • తియనన్మన్ స్క్వేర్: చైనాలో కమ్యూనిస్టు దమనకాండ
  చైనా రాజధాని బీజింగ్ లోని తియనన్మన్ స్క్వేర్ లో 10,000 మందికి పైగా ప్రజాస్వామ్య ఉద్యమకారులను ప్రభుత్వం అత్యంత కిరాతకంగా చంపేసింది. వీరిలో ఎక్కువమంది విద్యార్థులు. తియనన్మన్ స్క్వేర్ ఘటనకు సంబంధించిన కొన్ని వివరాలు ఇలా ఉన్నాయి – జూన్ 3-4,1989: – తియనన్మన్ స్క్వేర్ చైనా రాజధాని బీజింగ్ నగరం మధ్యలో ఉంది. – తియనన్మన్ అంటే “శాంతి స్వర్గధామపు ద్వారం “ అని అర్ధం. – 1989 లో కొన్ని వారాలపాటు నిరసన ప్రదర్శన […]
 • Hindu Samrajya Divas: The Reign of cultural resurgence and good governance
  – Prof Rasal Singh Shivaji Maharaj, an eminent warrior king, established an enduring legacy as the founder of the Hindavi Swarajya in the 17th century. In a significant event on June 6, 1674, he ascended to the throne as the Chhatrapati, the “supreme sovereign,” with great grandeur. In the Hindu calendar, his coronation ceremony was […]
 • జయంత్ స‌హ‌స్ర‌బుద్దే జీ అస్త‌మ‌యం
  విజ్ఞానభారతి జాతీయ కార్యదర్శి శ్రీ జయంత్ స‌హ‌స్ర‌బుద్దే గారు ఈ రోజు ఉదయం స్వర్గ‌స్తుల‌య్యారు. ఆయ‌న మ‌ర‌ణం విజ్ఞానభారతి కుటుంబానికి తీరని లోటు. జయంత్ స‌హ‌స్ర‌బుద్దే జీ తన జీవితమంతా దేశ సేవలో, భారతి మాత సేవలో అంకితం చేసాడు. ఆయ‌న సంఘ ప్ర‌చార‌క్ గా కూడా ప‌ని చేశారు. అలాంటి పుణ్యాత్ముడిని కోల్పోవడం కార్య‌క‌ర్త‌ల‌కు చాలా బాధాకరం. ఆయన ఆత్మకు స్వర్గంలో భగవంతుడు ఆయన పవిత్ర పాదాలలో స్థానం ప్రసాదించాలని కోరుకుంటుందాం.  ఓం శాంతి The […]
 • VIDEO: హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  శివాజీ జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి వెల్లడించి చత్రపతి శివాజీగా పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. .   The post VIDEO: హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం appeared first on VSK Telangana.
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • Remembering Devi Ahilyabai Holkar on her birth anniversary
  Overcoming the 18th-century disadvantage of gender, Ahalyabai Devi stands out as a strong ruser spreading the message of dharma, rejuvenating Hinduism, and promoting the relatively modern virtues of small-scale industrialisation. Devi Ahilyabai guided a fledgling kingdom ably, rising far above the contemporary standards of administration and governance. Hatshepsut is famous as the Egyptian queen who patronised […]
 • VIDEO: దేశం కోసమే జీవించిన వీరసావర్కర్
  వీరసావర్కర్, గాంధీల సాన్నిహిత్యంపైనా, సావర్కర్ వ్యక్తిత్వంపైనా అనేక విమర్శలు వస్తున్నాయి. నెహ్రూ, సర్దార్ వల్లభ్ భాయ్ పటేల్ ఆధ్వర్యంలో స్వాతంత్య్రానికి ముందు బ్రిటిష్ వారికి సావర్కర్ క్షమాపణ లేఖపై సంతకం చేశారని కొందరు విమర్శలను గుప్పిస్తున్నారు. అయితే వీరసావర్కర్ పై వస్తున్న విమర్శలలో నిజానిజాలేంటన్నది తెలుసుకుందాం..   The post VIDEO: దేశం కోసమే జీవించిన వీరసావర్కర్ appeared first on VSK Telangana.
 • అగ్నికణం వీర సావర్కర్‌
  మే 28 సావర్కర్‌ జయంతి… – క్రాంతి దేవ్‌ మిత్ర వినాయక్‌ దామోదర్‌ సావర్కర్‌..ఈ పేరు వినగానే భారతీయులందరి మదిలో దేశభక్తి ఉప్పొంగుతుంది. బ్రిటిష్‌ అధికారాన్ని ధిక్కరించి స్వాతంత్య్ర పోరాటాన్ని వారి దేశ రాజధాని నడిగడ్డ మీదకు తీసుకెళ్లిన విప్లవవీరుడు.. ఎందరో విప్లవకారులకు, స్వాతంత్య్ర సమర యోధులకు స్పూర్తినిచ్చిన వీరుడు.. రెండు యావజ్జీవ కారాగార శిక్షలు పడి అండమాన్‌ జైలులో 27 ఏళ్లు దుర్భర జీవితం గడిపినా చలించని ధీరుడు వీర సావర్కర్‌. దేశం కోసం జీవితాన్ని […]

Lecture on ‘ MUSUNURI NAYAKULU ‘

 

Musunuri Nayakas led the first and longest Independence struggle

– Prof Mudigonda Sivaprasad

Dakshinapatha Studies, an initiative of CSIS ( Center for South Indian Studies) conducted an important session on the topic of `Agnyatha chaaritraka veerulu/Unsung Heroes- Musunuri Naayakulu’, a talk by Prof Mudigonda Sivaprasad on the evening of 26th March 2023 at Surabharati, OU Campus, Hyderabad.

Prof G. Anjaiah, HoD, History Dept, Osmania University and Prof Gopal Reddy, President CSIS, were on the dias. Sri Ayush Nadimpalli from CSIS welcomed the audience and introduced the work of CSIS Dakshinapatha Studies; CSIS is registered in 2017, the organization is trying to explore the gaps in history, and write about the unsung heroes of various epochs in history. Dakshinapatha Studies is now exploring the post-kakatiyas period, which seems to be a totally forgotten chapter. He said even in the modern period, there were heroes like MahipatRam and others, whose names we are not aware of.

Prof Gopal Reddy, president CSIS in his welcome address stated that history has been heavily distorted after 1966 and Left ecosystem has established it’s stranglehold in the academic arena. Though History Congress conferences are held every year, very little original work was done in the last 75 years. As actual history was ignored and distorted, we need to explore and study the forgotten chapters and unsung heroes during the course of our history. He hoped that under the aegis of CSIS, important work in establishing true history would be accomplished. He welcomed the audience and Prof Mudigonda Sivaprasad. Smt Mahati Vakkalanka introduced Prof G. Anjaiah, head of the dept, History Dept, Osmania University, Prof Anjaiah presided over the evening’s event.

Prof Anjaiah in his talk stated that in the last two years, scholars are involved in exploring and studying the forgotten and ignored chapters of history without any bias. As the social and political awareness grows in the society, young scholars will begin to research and understand the forgotten works of past historians also. He mentioned the work of Prof Sarojini Regani who in the 1960s published a long compendium of over 2500+ forgotten heroes from undivided Andhra Pradesh.

 

 

Prof Mudigonda Sivaprasad in his keynote address on the subject of ‘Musunuri Nayakulu’ (13th century) stated that we are all aware of delhi-centric north Indian history, however even scholars are not aware of Dakshina history. We know something about the Bhakthi movement, the role of vaggeyakaras like Bhakta Ramadas, alwars and nayanars etc. He said wherever he worked, he has written historical novels like `Residency, History of Bhagyanagar, Pakala cheruvu, Veyi sthambala gudi’ etc. There’s a place called veyi urula marri – the banyan tree from which 1000 people were hanged during the nizam period. It’s unfortunate that pseudo-secularists have intentionally distorted history and glorified moghul rulers like Aurangzeb.

Prof Sivaprasad commended the efforts of Sri Ganesh Naidu and Sri Amaranath who have written books on Musunuri Nayakulu; he said that even though Musunuri Nayakas ruled for less than 50 years when compared to Satavahanas, Kakatiyas and Vijayanagara dynasties, Musunuri nayakas impact is very high. Historians Nelaturi Venkataramanayya, Mallampalli Somasekhara Sarma and others have written extensively based on the available Sasanas/epigraphs like vilasa etc.

Kakatiya sasanas spread across, from Doranala, Atmakuru to even Rameswaram. Rudrama Devi was killed in a battle in Tripuranthakam. Kakatiyas had a military training camp in Tenali. Prof NG Ranga has written a great work on Nayaka kings. Based on the sasanas, silver and gold coins of Musunuri Nayakas, especially prolaya nayaka, the historians in the past have written this glorious history. Earlier they ruled from Chinna and Pedda Vegi, near Eluru. Rekapalli is an important port gateway near Bhadrachalam. The Rekapalli battle assumes importance, 250 tonnes of gold was given as tribute to Malik Kafur by Prataparudra II. Lenkas, Nayakas, Redus, Mandalaadheesha, Maha Mandaleswaras all have different meanings. Kammenadu, Veginadu, Kapunadu are different regions of the kingdom ruled by Musunuris.

Prolaya Nayaka’s great and prolonged battles in the 1260s was the first independence movement in the country. The soldiers in these battles were farmers, in a way the entire society came together to fight the invading muslim armies. It is very much similar to the battles led by Chattrapathi Sivaji, and also the many battles that Israel fought in the modern era. It’s not correct to characterize the great warriors Nayakas as limited to caste groups or clans, the soldiers were predominantly farmers drawn from all communities. Prolaya Nayaka was known as the ferocious Veerabhadra and Kalabhairava as he was a terror to the muslim invaders. After Prolaya Nayaka came Kapaya Nayaka who established the Maha-Mandaleswara network, as well as the 72-Lenkas system of administration. Nayakas worshipped goddess Bhadrakali; Kakatiyas were Veerashaivas, and they also worshipped Goddess Kakati and Ekaveera Devi (Renuka/Yellamma). It is to be noted that Orugallu/warangal fort was built in the shape of Srichakra. Pandita Vidyanatha has written Prataparudra Charitra.

The tyrant Tipu sultan is valorized, but the tribal warrior heroine Rani Abbakka is not mentioned. Gangadevi who has written the kavyam, Madhura Vijayam has stated that hundreds of Hindus’ were killed and their heads were stuck on the spears.

Palakurthi -Palkuriki Somanathudu to this village, Kolanupaka-aleru all are historical places in Telangana, writers and historians Adiraju Veerabhadra Rao, Chilukuri Veerabhadra Rao, Suravaram Prathapa Reddy and others have made efforts to write the history of Telangana region. These regions may be developed by the state govt to appreciate their importance.

Prof Sivaprasad announced that he would write a paper as well as a novel on the subject of ‘Musunuri nayakulu’. The evening concluded with lively discussions. Sri Kalyan Chakravarthy, CSIS coordinator proposed the vote of thanks as he thanked the speakers, Surabharati organization, and all the academicians, authors and research scholars present in the meeting.