RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

First Indian Queen who ruled the vast Kakatiya Kingdom – Rani Rudrama Devi (Reigned 1259 -1289 CE)

( Excerpts from the book `Rani Rudramadevi’ by Alekhya Punjala, NBT, ISBN 978-81-237-7817-4 – Compiled by Ch. Kalyanachakravarthy, Associate, CSIS )

“In the year 1259 CE on one shiny day early in the morning, father and King Ganapathi Deva called his daughter and deputy ‘Rudramba‘ to his chamber. The air is filled with seriousness and responsibility. Father looked at his able daughter, the ageing King looked at his heir apparent. It was not a simple decision. He knew there will be repercussions, his minister and her guru Sivadevayya was present there too. The two important men of the kingdom might have had a long discussion and might have come to a decisive conclusion. The courtroom of the kingdom is unaware of this happening, many important members may support with thorough loyalty, a few of them will oppose as they were waiting to claim their right once the King’s tenure ends. The king made his decision to end all the confusion …”. That’s how the historical moment might have happened. Nothing less than any present-day movie script.

An unprecedented decision, when a woman became heir apparent to the fierce and vast Kingdom of Kakatiyas. Rani Rudrama is the first woman to rule a kingdom in entire southern India and perhaps the first trained woman-ruler in India or even the world. There are queens who ruled their respective kingdoms in different parts of the world, mostly due to the need of the hour. Rani Rudrama’s case is different as she was trained to be a warrior princess. There were probably many reasons for Ganapati Deva entrusting the throne to his daughter. He and his wife had no sons, which in turn nurtured an ambition to ascend the throne among immediate male members of the family. Those male members conspired and connived to join hands with neighbouring foes. Sensing Rudrama Devi’s innate strength and determination, Ganapati Deva made Rudrama go through the rigours of training in horse riding, sword fight and other forms of warfare, under the guidance and tutelage of Guru Sivadevayya. She had a very thorough understanding of political administration, statesmanship and public governance.

 “The Coronation – 1259 CE: Ganaptideva’s decision to make Rudrama Devi his successor was supported by his minister Sivadevayya, Rudrama’s Guru, as there was no male heir apparent or anyone more deserving. Ganapati Deva called for Rudrama and expressed his desire. He made her aware of the responsibility and duty of upholding the honour of the Telugu people, protecting the Kakatiya kingdom from the onslaught of enemy attacks and taking care of her subjects as her father would, and last but not the least bringing name and fame to the Kakatiya dynasty with her exemplary rule. Rudrama was moved by her father’s love and patriotism for his land, love for his people and the confidence he reposed in her. She decided and vowed never to betray this trust, to never let an enemy succeed with attacks on the kingdom and to rule with happiness of the people at heart.

Rudrama was coronated in the august presence of all the dignitaries of the kingdom. The whole kingdom wore a festive look and subjects cheered with cries almost reaching the skies. People came in hordes from all over the kingdom to catch a glimpse of this extraordinary happening with their own eyes. As part of the coronation celebrations, there was singing, dancing, rituals were offered at temples and food was served to all those visiting various places.

The place where the ceremony was to be held was beautifully decorated, and holy water was brought from the sacred rivers. Regally dressed Rudrama arrived in the hall filled with people. Amongst Vedic chants, her father Ganapati Deva placed the crown on her head and handed over the sacred family sword to his daughter. He blessed Rudrama to carry forward the rich legacy and to always keep the honour of the kingdom and its people as top priority.

Rudrama adorned the royal court after the coronation ceremony. She was flanked by her father Ganapati Deva on one side and her guru Sivadevayya on the other. All the Samantha rulers of the kingdom like Gangaya Sahini, Malyala Gundayya, Nagadeva Maharaja, Viriyala Ganapathi, Oppili Siddhi, Cheraku Bolayya Reddy, Saarangapani Deva Maharaja, Vishwanadha Devudu, Allada Pemayya Devudu and Malli Deva Siddhayya Chodudu were present at that time. Chief Minister Sivadevayya, Prime Ministers Govinda Nayakudu, Khayyanna Nayakudu and other ministers like Bhaskara, Pothana Matyudu, Induluri Soma along with poet Thikkanna, Yaadavakula Annamayya Maarana, Kethana Saakalyamalla, Bhattu, and other scholars, made the gathering all the more resplendent. Those people present showered Rudrama with money and gifts as a mark of their love and respect. Soon after, she was taken in a procession throughout the capital on a decorated elephant as was the custom in those days. ( page 33  Rani Rudramadevi , NBT, ISBN 978-81-237-7817-4)

But the accession was not that simple, she had to face lot of infighting. The disgruntled tried their level best. Ganapathi Deva, the king and his minister Sivadevayya forethought this. They prepared her for this role since her childhood, she was a winner in bravery and fighting skills, having fought many wars alongside with her father. She was an excellent commander of forces and was popular in masses too. Rudrama Devi faced lot of internal revolts. Some historians refer to two step brothers and some others deny it, but there was an internal revolt against her succession, however she won the people’s support as their favourite queen. The following lines will prove that she was supported by lot of chieftains.

“ When Rudrama was on a visit to a temple at a place called Mogalicharla, along with her daughter, they attacked the fort and tried to occupy it by force. This was thwarted by her trusted lieutenants and people who rose to give them a crushing defeat. Among them were Recharla Prasaditya, Kannardevudu, Kayastha Jannigadeva, Viriyala Suranna, Rudra Nayaka and Nissanka Malikarjun. They helped Rudrama in crushing the revolt and unanimously strengthened Rudrama’s reign, thus earning her the title of Kakati Rajya Sampratishtanacharyulu, which means ‘Establishers of the Great Kingdom of Kakatiya.’ ” ( page 39  Rani Rudramadevi , NBT, ISBN 978-81-237-7817-4).

Even in marriage she had plenty of courage to challenge her would-be husband Vengi Chalukya prince Virabhadra as she wanted to marry a warrior who can beat her in a duel. The couple were made for each other, the duel went on for three-days, still no winner was declared; her father Ganapathi Deva had to intervene and stop the duel, they were married in 1240CE. Virabhadra lived a warrior life and died very young. Historians say she had two daughters Mummadamba and Ruyamma. The first offspring of Mummadamba and Mahadeva is Pratapa Rudra, whom Rudrama Devi adopted and declared as her successor.

Rani Rudramadevi fought and won many wars successfully. To name a few, the battles with king Mahadeva and King of Devagiri who were eternal foes of Kakatiyas. She won the war and succeeded in annexing Bidar fort to Kakatiya kingdom, making her the only ruler of Kakateeya Dynasty to take control of parts of Yadava Dynasty. She fought a fierce war with her subordinate kayastha king Ambadeva. She was given the title of ‘Raya Gaja Kesari ‘ after proving her mettle. Apart from being a great warrior, she was an excellent administrator and an able queen too.

“We can say that Rudrama Devi was undoubtedly one of the greatest rulers of Andhradesa. Being a woman did not come in the way of her discharging the duties of an exalted ruler. She was a committed ruler who took an active part in governing the country and strove very hard to promote the best interests of the state. Despite the wars which frequently disturbed the country, people in her kingdom remained content and happy under her rule. Rudrama strengthened the fort of Warangal still further, making it highly deterring for the enemy. She had a deep moat dug around the fort to fortify it to a greater extent. It is said that Marco Polo, the Venetian traveller who paid a visit to the kingdom probably a little later, wrote very highly of her as a ruler and administrator” (page 67 Rani Rudramadevi , NBT, ISBN 978-81-237-7817-4).

She served the duties given to her in full capacity, at the ripe age of 80 years she was in a battle field protecting her country.  Inscriptions mention that she died along with her military general, indicating that it could be a war zone where she died. At the age of 80 too, she was inspiring her army and supporting them with strategy.

The record states that both the queen and her general died at the same time which may mean that Rani Rudrama Devi might have been killed by an enemy in their military camp, though not on the battlefield. Rudrama Devi, must have been around eighty years of age during that time. It does not seem possible that she took part in a battle. But being a valiant lady she might have led the forces to inspire the soldiers, guarded by her army general Mallikarjuna. We find information about the demise of Rani Rudrama Devi in the Chandupatla inscription found in Nalgonda District of Telangana State, dating back to 27th November 1289 ad. Scholars have two opinions about the information given in this inscription. One, that she probably died on the same day. Second, she probably must have died twelve days earlier since it is a donation inscription. As according to Hindu customs donations are usually given on the 12th day of the person’s demise..” ( page 47  Rani Rudramadevi , NBT, ISBN 978-81-237-7817-4).

To conclude, we are herewith referring to a warrior Queen who fought all her life to protect her subjects and kingdom, she was a strategist with foresight; as a queen she strengthened the fort of Orugallu/Warangal, as an efficient administrator, she is a reformer who introduced the Nayamkara system in Kakatiya military. Kakatiya rulers had always given importance to agriculture. Rudrama Devi is well known for the construction and maintenance of a network of canals and water-tanks across her kingdom. The glorious memorable queen Rani Rudramadevi was undoubtedly one of the greatest rulers of India, and was justifiably eulogised by many poets as a valiant and courageous warrior.