RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

Canchupati Venkata Rao Venkatasami Rao otherwise known to the world, followers and disciples as Master CVV who established ‘Brikta Rahita Rajayogam’ a new yoga and spiritual school of thought and in the beginning days, he was referred as ‘Kumbakonam Swamy’. He was born into Telugu Niyogi Brahman Family in the year 4 th Aug 1868 at
Kumbakonam town on the banks of River Kaveri. It was reported that his ancestors migrated from the present day Prakasam District of Andhra Pradesh. One must keep in mind that substantial people went to the Thanjavur or Kaveri Delta area either in search of green pastures or looking for Royal Patronage for the Arts and Literature. Carnatic doyens Kakrla Thyaga Raja, Shyama Sashtri and Muthu Swamy Deekshitulu ancestors also migrated to the
Kaveri Delta. One of the founders of Dravidian Movement, Dakshina Murthy aka Karunanidhi belonged to this same category. Famous Civil Engineer and architect of Modern Mysore, Mokshagundam Visweswaraiah had roots in Prakasam District. The coming of Master CVV was mentioned in Agastya Naadi and it was read before Master who acknowledged the correctness of contents in Agastya Naadi. Dhanista, May Call and Equinox Day are some
important events followed by his disciples.

Kumbakonam is noted for the presence of large number of Temples and known for ‘Mahamaham’ festival celebration happens once in 12 years which attracts huge crowd from every part of South India. Adi Kumbeswara Sahitha Maha Mantra Pita Mangalambika Temple is very famous and connected to the Saiva Culture of South India. The town has the Brundavanam of Madhwa Saint Sri Vijayendra Tirtha who indirectly was responsible the establishment of Present Day Sri Raghavendra Swamy Mutt @ Mantralayam, AP State.

Similarly, it was the earlier Head Quarters of Present Day ‘Kanchi Mutt’ (according to Mutt History, it was forced to migrate to Kumbakonam due to Muslim rulers viz., Hyder Ali and Tipu Sultan vandalism and unrest created thereafter) and Mutt Head, Maha Periyava Sri Chandrasekhara Saraswathi got coroneted and spent considerable time. Kumbakonam was said to be the place for large number of Vedic Scholars and Patashalas because of
Patronage from Local Rulers. Kumbakonam dates back to the Sangam period and was ruled by the Early Cholas, Pallavas, Mutharaiyar dynasty, Medieval Cholas, Later Cholas, Pandyas, the Vijayanagara Empire, Madurai Nayaks, Thanjavur Nayaks and the Thanjavur Marathas.

Master C. V. V. married Rukmini in 1880 when he was 12 years old and they had three sons and a daughter. His wife Rukmini died in 1904 when he was 36 years. At the age of 38 in 1908 he married Venkamma with whom he had another three daughters and a son. According to Pravathi Kumar “Master CVV, the Master of Aquarian Age, inaugurates new path of Yoga by which he proposes to neutralize Karma and liberates in quicker manner. His
Path Bruktha Rahitha Raja Yoga annuls the accumulated Karmic effect and the Master does this in cooperation with Cosmic Will’ (See: The Aquarian Master by the same author for more details).

Master CVV was fluent in Telugu, Tamil, English and Sanskrit and well versed in Vedas and Musician of a high order. He had worked as the Chairman of Kumbakonam Municipal Corporation for some time. He was attracted to the Theosophy and regular visitor to its office @Adayar, Madras. He met Madame Blavatsky, the founder of Theosophy.
In olden days 64 Yogas are in existence. This is the 65th Yoga. All the information is given in scientific manner. Hence, this yoga is named as New Yoga or Scientific Yoga or Satya Yoga.

The Creator named His Yoga as "Bhrukta Rahita Taraka Rajayoga" i.e. Bhrukta means hidden. Hidden means previous births karmic effects. Rahita means eradication. Taraka means superior. Rajayoga means one should not leave his family life. He may practice the Yoga without discarding the family life, he need not be a sanyasi. To execute this Yoga the Creator selected Canchupati Venkatrao Venkaswami Rao as a fit person and the Creator
dispatched his Yoga rules, regulations, instructions and other things through Mahatmas who are bodily living in Himalayas. Thereafter, Master MTA was the Guru of CVV who was none other than Paramatma himself.He started the Bhruktha Rahita Tharaka Raja Yoga on 30.05.1910 at 8.30. P.M and found one atom was responsible for human creation carrying the effects of Karma (Birth and death Cycle). The American President Bill Clinton’s Scientific Advisor Dr. Krishna gave an interview to Newspaper Ëenadu in 2001. In that, one atom is the cause for human birth. It is giving diseases to the human body. If it is rectified, man will live eternally on this earth without death and rebirth. It is repeated by the American President Bill Clinton also (See: Who is CVV Master? What is his specialty in spirituality? In
https://www.quora.com. Physical eternity is one of the main goals of this Yoga. Master CVV promised immortality to Dr. Annie Besant and however died on 12 th May 1922. Later, Bhagwan Ramana too refused to believe in and criticized it openly.

His Path of Yoga was described by Ekkirala Veda Vyas (Master EV) as ‘Electronic Yoga’ and in fact he wrote a book on it. It works instantaneously when invoked. The regular time for doing this prayer is Morning 6.00 AM and Evening 6.00 PM. One Prayer would remove one birth Karma and hence, it was suggested to hold Prayers continuously without break for a period of 10 years.

During his life period Master CVV cured many people from sufferings of various diseases that were not curable. Master EV brother Ekkirala Krishnamaacharya (Master EK) was said to be the last direct or indirect Medium (He is working as a Master of Synthesis in the work of Master CVV and Master Maitreya). Master CVV called his disciples as Mediums and known to have initiated over 700. Veturi Prabhakara Sashtri (VPS) Garu was one such direct
medium specializing on healing, rectification and health. His autobiography ‘Prajna Prabhakaram’ gives wonderful insights on Master CVV and Rama Kotaiah(Tat Garu), a direct disciple of VPS wrote on his Guru-the Medical Healer (See: 2 Volume set).‘Prabhakara Mitra Mandali’ founded by admirers of VPS conducting Raja Yoga classes
similarly like CVV Centers.

Master CVV was considered to be the Avatar of Synthesis and incarnation of sage Agastya who in the Theosophical Circles known as Master Jupiter said to be residing in Nilagiris or Blue Mountains. He left the Physical Body on 12 th May 1922 as exactly predicted by him.

The meditation proposed by Master CVV:
 To meditate on the state of the absolute being we are ourselves, where there is neither sound, colour, form, idea nor thoughts
 To choose a fixed time for the daily meditation, best at an interval of 12 hours – 6 o’clock in the morning and evening
 To utter 3 or 7 times the “OM” in a soft and uniform manner and listen to the sound
 To visualise the Master and speak the sound key “Namaskarams Master CVV”
 Thereafter to remain silent for 15 minutes and observe what is happening inside: “Dip Deep”
 To observe how the thoughts emerge from us.

Further Reading:
 https://www.worldteachertrust.org

 https://www.facebook.com/MCVVN
 Mater CVV-Prof. YK. Brahmanandam in https://www.wisdomlib.org
 Master C.V.V. by Dr. Ekkirala Krishnamacharya
 The Aquarian Master by Dr. K. Parvathi Kumar
 http://www.mastercvv.com