RSS NEWS

 • Jangal Satyagraha and Rashtriya Swayamsevak Sangh – 2
  Relinquishing the post of Sarsanghchalak -Dr. Shreerang Godbole The appeal of Gandhi’s Salt Satyagraha lay in its simplicity. By highlighting the tax on a universally used food ingredient, Gandhi aroused the common man throughout the country. Land-locked provinces such as Central Provinces and Berar adopted a programme of breaching other repressive laws. Forest Satyagraha in […]
 • వినుర భారతీయ వీర చరిత
  మదన్‌ లాల్ ధీంగ్రా కర్జను తను జంపె గర్జన తో ధీంగ్ర ఉరిని శిక్ష వేయ ఉరికి వచ్చె భారతాంబ కొరకు మరల పుట్టెదననె వినుర భారతీయ వీర చరిత భావము బెంగాల్‌ను విభజించి అరాచకాలు సృష్టించిన లార్డ్ కర్జన్‌ను మదన్ లాల్ ధీంగ్రా మట్టుబెట్టారు. బ్రిటీషు ప్రభుత్వం వారికి ఉరిశిక్షను ఖరారు చేసింది. అయినా కానీ దేశమాత స్వేచ్ఛ కోసం అనేక సార్లు జన్మిస్తానని, ఉరికి సిద్ధం అని చెప్పిన వీరుని చరిత తెలుసుకో ఓ […]
 • అడుగుజాడే ఆదర్శం
  స్వాతంత్య్రోద్యమంలో ఆర్‌ఎస్‌ఎస్‌ – 4 – ‌డాక్టర్‌ శ్రీ‌రంగ్‌ ‌గోడ్బొలే పూర్ణ స్వరాజ్యం కోసం డా।। హెడ్గేవార్‌ ‌జీవితాంతం పోరాడారు. అందుకోసం ఏ ఉద్యమం జరిగినా చురుకుగా సహకరించాలని భావించేవారు. కాబట్టే అటవీ సత్యాగ్రహలో పాల్గొనడం, అరెస్ట్ ‌కూడా కావడం వింతేమీ కాదు. అయినా, ఒక నాయకుడి వ్యక్తిగత ప్రత్యేకతలను బట్టి ఆయన మీద తీర్పు చెప్పకూడదు. నాయకుడి ముఖ్య లక్షణం అనుచరులక• స్ఫూర్తినివ్వడం, తాను నాయకత్వం వహించకున్నా, వారంతా అదే దారిలో నడిచేలా చేయడం. అదైనా […]
 • వినుర భారతీయ వీర చరిత
  భగత్ సింగ్ విప్లవమును పంచి వీరుడుగవెలిగి బాంబు వేసి చూపె భగతుసింగు ఉరిని ముద్దిడెగద మురిపెముతోడను వినుర భారతీయ వీర చరిత భావము తండ్రి భుజాలపై ఉన్న పసి ప్రాయంలోనే ఆంగ్లేయులను పారద్రోలడానికి పొలంలో తుపాకి మొక్కలు నాటుతానన్న పోరాట యోధులు. యవ్వనంలో చంద్రశేఖర ఆజాద్‌తో కలిసి విప్లవ సంస్థను స్థాపించినవారు. ఎందరెందరో విప్లవ వీరులకు మార్గదర్శనం చేసినవారు. చివరికి అసెంబ్లీలో బాంబులు విసిరి, సుఖదేవ్, రాజగురులతో కలిసి నూనూగుమీసాల వయస్సులో నవ్వుతూ ఉరి కంబం ఎక్కినవారు. […]
 • సైనిక సోదరులకు సంస్కృతి ఫౌండేషన్ రక్షా బంధనం
  ప్రేమ, గౌరవంతో సాంస్కృతిక అనుబంధం హైదరాబాద్‌లో సైన్యం, వైమానిక దళంలో వేర్వేరు యూనిట్లకు చెందిన 1,000 మందికి పైగా సైనికులకు హైదరాబాద్‌లో, చుట్టుపక్కల 19 ఇంజినీరింగ్ కాలేజీలకు చెందిన విద్యార్థినులు ప్రేమ, గౌరవాభిమానాలతో రాఖీలు కట్టారు. విద్యార్థినులు ప్రదర్శించిన సోదరి భావానికి సైనికులు ఆత్మీయంగా ఆనందించారు. వేర్వేరు ప్రాంతాల్లో జరిగిన రక్షా బంధనం వేడుకల్లో పాల్గొన్న వారు పరస్పరం శుభాభినందనలు తెలుపుకున్నారు. భారతీయ సంస్కృతీ సంప్రదాయాలను ప్రతిబంబించిన ఇంతటి అనిర్వచనీయమైన కార్యక్రమాన్ని హైదరాబాద్ కేంద్రంగా పనిచేస్తున్న సంస్కృతి […]
 • వినుర భారతీయ వీర చరిత
  రాజగురు బాంబులేసినాడు భగత సింగునుగూడి పూణె నగరమందు పుట్టినట్టి రగరగరగిలేటి రాజగురువితడు వినుర భారతీయ వీర చరిత భావము పూణె నగరంలో జన్మించినవారు, నైపుణ్యం కలిగిన వస్తాదు. సంస్కృతంలో పండితులు, వీటన్నింటికీ మించి అపర దేశభక్తులు, చంద్రశేఖర్ ఆజాద్‌తో కలిసి హిందూస్తాన్ సోషల్ రిపబ్లిక్ఆర్మీ అనే విప్లవసంస్థను స్థాపించినవారు, భగత్‌ సింగ్‌తో కలిసి అనేక విప్లవ పోరాటాల్లో పాల్గొన్నవారు, చివరికి అసెంబ్లీలోభగత్ సింగ్‌తో కలిసి బాంబులు విసిరిన కేసులో అరెస్టయినవారు, భగత్ సింగ్, సుఖదేవ్‌లతో కలిసి ఒకేసారి […]
 • Aurobindo’s vision and Prophecy
  Sri Aurobindo, revolutionary, freedom fighter, yogi, nationalist, replica of our multi-splendored national life stands aloft as a shining example of Patriotism. Born in 1872 he was the son of Dr. Krishna Dhun Ghosh, an ardent admirer of the British, who dispatched his son to London for education and was not allowed to be influenced by […]
 • వినుర భారతీయ వీర చరిత
  అల్లూరి సీతారామరాజు తల్లి స్వేచ్చ కొరకు విల్లంబు ధరియించి మన్యమంత తాను మలచి పోరి అగ్ని వర్షమయ్యి నల్లూరి చెలరేగె వినుర భారతీయ వీరచరిత భావము దేశ మాత స్వేచ్ఛ కోసం విల్లంబులు ధరించారు. మన్యంలోని వనవాసులందరినీ వీరులుగా తీర్చిదిద్దినారు. బ్రిటీషు వారిపై అగ్ని వర్షం కురిపించిన అల్లూరి సీతారామరాజు చరిత విను ఓ భారతీయుడా! -రాంనరేష్ The post వినుర భారతీయ వీర చరిత appeared first on VSK Telangana.
 • ఆధ్యాత్మిక భారతం – అరవింద్‌ మార్గం
  – క్రాంతిదేవ్‌ మిత్ర 15 ఆగస్టు, 1947.. స్వాతంత్య్రం వచ్చిందని దేశమంతటా సంబరాలు జరుగుతున్నాయి. కొందరు విలేకరులు పాండిచ్చేరిలోని ఆ మహనీయుని దగ్గరకు వెళ్లారు. అదేరోజు ఆయన పుట్టినరోజు. కానీ ఆయన ముఖంలో ఎలాంటి సంతోషం కనిపించ లేదు. కాసేపటి తర్వాత నోరు విప్పారు.. ‘ఇది నేను కోరుకున్న స్వాత్రంత్యం కాదు. నేను చేపట్టిన విప్లవ ఉద్యమ లక్ష్యం ఇది కాదు. సంపూర్ణ, సమైక్య భారతదేశం కోసం నేను కలలు కన్నాను. దేశం మత ప్రాతిపదికన హిందూ, […]
 •   మళ్ళీ జనించగ జ్వలించు
  -మునిగంటి లక్ష్మణాచారి తనువును భారంగా తలచి తక్కెడలో తూకంగా చేసి చిరుప్రాయపు చిగురాశలను తుదిశ్వాసలను చిరుగాలికి వదిలేసి త్యాగధనుల ధామంగా ఈ ధాత్రిని నిల్పిన ఆ వీరుల త్యాగాలకు సమతూకంగ మళ్ళీ జనించు జ్వలించు మళ్ళీ జనించగ జ్వలించు దాపురించిన దాస్యపు బతుకులు దారిద్ర్యపు తీరుకు విముక్తి బాటల నెతుకునని భారతి బానిస సంకెళ్ళు తెంపగ తమకు తాముగా పురమాయించుకుని పోరు సల్పన నియుక్తులైన ఆ వీరుల పథాన నిరంతరం నడవగ మళ్ళీ జనించు జ్వలించు మళ్ళీ […]
Kakatiya Toranam

The Background

The Kakatiyas were a dynasty that rose to power from the town of Hanumakonda / Orugallu / Warangal / Ekasila Nagaram in the present day Telangana state early in the 12th century and over the next two hundred years eventually gained domain over most of the Telugu lands, covering the present states of Andhra Pradesh and Telangana, (former Andhra Pradesh). This empire forms the most significant element of the modern Telugu identity, and even more strongly, that of the present day Telangana.

It was the last empire in history that encompassed and unified almost the entire Telugu speaking regions and conducted most of it’s administrative affairs in the Telugu language.

It was a successor to the Chalukyas of both the western and the eastern branches. As the last great imperial powers of Andhra, they left magnificient monuments and large numbers of stone inscriptions across a wide geography of Andhra and Telangana. There was the spectacular flourishing of Telugu literature immediately preceding this empire, during the empire and in the successor states of this empire.  In significance for the Andhra/ Telugu identity it is perhaps best compared to the Shatavahanas who ruled a thousand years before them, though the Shatavahanas, in their heyday ruled a much larger region of the Deccan.

The modern day Bhagyanagaram / Hyderabad started as a frontier fort of the Kakatiya empire. It was conceded to the Turks of Devagiri, in a compromise, by Musunuri Prolaya Nayaka, after he had recovered the Kakatiya capital of Orugallu from the invaders.

The Dynasty

The origins of the family are shrouded in the unrecorded past. The Kakatiyas claimed Durjaya as their progenitor. No specifics can be set to his life or even his identity. There are inscriptions dating to the 10th century CE tracing their ancient aristocratic status. Under the Chalukyas of Kalyan and possibly even the Rashtrakuta dynasty, their predecessors. Kakatiya Empire

The last of the Kakatiyas to be a subordinate of another was Prola II. An inscription from 1149 records Prola II as a samanta of the Chalukyas of Kalyana. The next of the Kakatiyas was Prataparudra I, recorded as a sovereign in 1163. No intervening record has yet been found.

The next three rulers, Ganapati Deva, Rudrama Devi and Prataparudra II ruled upto 1323, when the dynasty was extinguished by the Turkish invasion under Ulugh Khan (later known as Muhammad Bin Tughluq).

 

The Legacy

Above all else, the Kakatiyas must be recognized for their extensive irrigation works. It was during their period that the Telangana region particularly was extensively covered by tanks. Agriculture flourished and expanded rapidly. This extensive network of tanks remain to this day. They are a fond memory and pride of the region. The temples of the Kakatiyas are a close parallel of their contemporaries, the Hoysalas, in architecture, scale, finesse and extent.

The establishing of a colony for the preservation of the Vaidika dharma in the Godavari delta was due to the specific efforts of the Musunuri Nayakas, successors to the Kakatiya empire.

 

The Aftermath

The defeat of the Kakatiya empire was quickly avenged by the Andhras. A coalition of Kakatiya noblemen quickly formed under the lead of Musunuri Prolaya Nayaka. Prolaya Nayaka reestablished, though only for a few decades, a Hindu kingdom in Orugallu. Prolaya Vema Reddi established a robust and long lasting Hindu kingdom in Kondaveedu (Guntur district) and the Padma Nayakas established a Hindu kingdom at Rachakonda (Nallagonda disrict), whose boundaries were not far from the Golconda fort. Essentially most of the Kakatiya empire was recovered by the aristocracy of the Kakatiyas.

However the divisions among these successors were too great to contain. Orugallu fell again to the turks in a few decades. But the rest of the Telugu region maintained its autonomy from foreign rule until the fall of the Vijayanagara empire.

 

 

 

References

https://historum.com/threads/telugu-expansion-and-political-centralization-the-kakatiya-transformation-1175-1324.123692/

https://www.facebook.com/1531388867089318/posts/fall-of-kakatiya-dynasty-story-of-a-warrior-king-who-refused-to-give-up-his-self/1727020464192823/

Kakatiya Yugamu – https://archive.org/details/kakatiyayugamau020566mbp/mode/2up

The contribution of the Kakatiya Nayakas to the independence of Dakshinapatha – https://ia801600.us.archive.org/21/items/in.ernet.dli.2015.202146/2015.202146.Kakatiya-Nayaks.pdf

An expansive treatise on the golden era of Kakatiyas – https://www.newindianexpress.com/lifestyle/books/2020/aug/31/an-expansive-treatise-on-the-golden-era-of-kakatiyas-2190481.html

P.V. Parabrahma Sastry – A historian who wrote extensively about the Kakatiyas – https://en.wikipedia.org/wiki/P._V._Parabrahma_Sastry

The Kakatiyas and their times – https://shodhganga.inflibnet.ac.in/handle/10603/107882

https://whc.unesco.org/en/tentativelists/5889/

https://www.goodreads.com/book/show/31567874-the-kakatiyas-of-warangal

Kakatiyas of Warangal – P.V. Parabrahma Sastry – https://archive.org/details/in.ernet.dli.2015.175182/mode/2up

https://www.jagranjosh.com/general-knowledge/list-of-kakatiya-rulers-and-their-contributions-1512387861-1