RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]
Alasinga Perumal

A servant of the divine

The whole world knows of Swami Vivekananda. The heroic saint who rose in Bharat’s darkest hour and ignited the flame that would reclaim for Bharat her rightful place at the head of the comity of nations.

But there is another man whose story is not known. It is not that he desired for such fame or that he might have felt fulfilled by such recognition. It is a story that we must still tell, because it relates to a most important event in the renaissance of the nation. The complete range of twisted  narratives built by colonial European Indology are laid bare by this single story of the indivisible and universal spiritual mission of the Hindu nation.

Alasinga Perumal a devoted servant of Sri Maha Vishnu, belonging to a Vaishnava family of Chikkamagalur, Mysuru, threw himself without reserve into the service of the divine cause. Of humble and limited means, he raised an astronomical sum of four thousands of rupees to allow Swami Vivekananda to make his journey to the United States of America. He stood with the Swami even as Swami Vivekananda struggled initially after his arrival in America.  Alasinga Perumal sold his wife’s jewellery and also incurred a further debt on his own account to provide further assistance to the Swami in America.

Sums that would daunt the wealthiest monarch in the country and would have been unimaginable for a man of such humble origins and limited means. All, before he had even turned thirty. He canvassed tirelessly for assisting Swami’s work before his journey to America and after his triumphant return from the tour.

What is most remarkable is that Alasinga belonged to the Vishishtadvaita branch of Vedanta, which if not opposed to the Swami’s Advaita, is surely distinct from it. The Vishishtadvaita tradition of Ramanuja was formed directly from doctrinal differences of Ramanuja from his guru who followed the Advaita tradition.

While Swami Vivekananda was the voice that spoke his guru’s message to the world, Alasinga Perumal was the agent of the guru’s will that provided the wherewithal  for that most important journey that was to ignite the renaissance of the Hindu national spirit.

Early Life

Alasinga Perumal was born as Mandam Chakravarti Alasinga Perumal in 1865. His father was Chakravarti Narasimhacharya. His family belonged to the Tenkalai  branch of the Vaishnava tradition established by Ramanujacharya. His father had moved to Madras to find employment that would support his family. Alasinga was a brilliant and studious student at the Madras Christian College. He received special mention and support of a scholarship from the college for his study. He wanted to study law, but family finances would not permit it.

Marriage

He married Rangamma, a girl from a Karnataka Iyengar family. Rangamma was a most self sacrificing lady. Noble to the core and deeply devoted to the mission that her husband had entered. Not once did she obstruct the work that Alasinga had undertook. She gladly gave up the little that she had in the way of worldly possessions. Such is the devotion that built and sustained the Hindus for thousands of years. She passed away at a young age, in 1905.

Career

Alasinga finished studies at Madras and then went to Kumbakonam and Chidambaram. At both towns he worked as a school teacher. In 1889 he returned to Madras. There he taught at Pachaiyappa’s school in George Town. In a few years he became headmaster at the college. A position he held for the rest of his life. He passed away in 1909, at a young age of forty five.

With Swami Vivekananda

In 1891, Alasinga Perumal learnt of an upcoming Parliament of World’s Religions, to be held in Chicago in 1893. He and his friends were determined that a suitable representative must be found to represent the ancient Hindu legacy. In 1892, Narendranath (having taken the name Bibidishananda), the disciple of Sri Ramakrishna Paramahamsa was speaking in Triplicane Madras. Alasinga heard this great monk speak and knew instantly that he had found the one being who could represent the legacy of the Hindus to the world. He proposed the idea to the Swami. The monk considered the proposition and accepted.

Now it was Alasinga’s life’s mission to secure the means to send the Swami to the Parliament.

Alasinga and his friends campaigned extensively for the funds. He sought support from princes and paupers without distinction. After many months of heartbreaking work, the band gathered a princely sum of rupees five hundred. A large donation promised by the prince of Ramnad was not forthcoming. It was a very respectable sum, for even very generous social work in India, but by no means sufficient to fund travel and living in a leading industrial power of the world.

Alasinga was dispirited and meticulously returned the contributions from the many individuals and groups from where he had gathered the funds. For the moment, the entire plan seemed to have been dissolved.

But soon the Swami was inspired by visions of Sri Ramakrishna instructing him to travel to America. Ma Sarada Devi also had a similar vision and advised the monk to embark on his mission. The Swami visited Hyderabad and was much encouraged by the robust reception that he received. Alasinga went back to work and was soon rewarded by a handsome contribution of Rs. 4000/-

The monk now had his mission set out for him. According to the suggestion of the prince of Khetri, Ajit Singh, the Swami assumed the name of Swami Vivekananda. The name by which he is now immortalized.

On the 31th of May 1893, he embarked on the S.S. Peninsular of the Peninsular and Orient Company. Along his journey he discovered the ancient spiritual links between Bharat and the whole of eastern Asia. Ancient Sanskrit and Pali texts formed the foundations of the cultures all over east Asia. The swami’s Indian origin and his saffron robes instantly gave him admission and reverence in every sacred space in eastern Asia.

After a two month long journey, Swami Vivekananda arrived in Chicago, the location of the Parliament on July 31, 1893. The rupees four thousand purse amounted to little more than two hundred british pounds. He had spent a considerable part of that money and then was spending, about one pound per day just for survival at the most meager subsistence. And he was already running thin on funds. To make things considerably worse, he discovered that the Parliament sessions were scheduled two months later. None in the entire team of enthusiasts, activists, aristocratic supporters or the Swami himself, of unmatched intellectual brilliance, had actually checked the dates of the Parliament sessions or the requirements to enter the parliament.

On 20 August he wrote a letter to Alasinga where he related,

—-

The expense I am bound to run into here is awful. You remember, you gave me £170 in notes and £9 in cash. It has come down to £130 in all!! On an average it costs me £1 every day; a cigar costs eight annas of our money. The Americans are so rich that they spend money like water, and by forced legislation keep up the price of everything so high that no other nation on earth can approach it. Every common coolie earns nine or ten rupees a day and spends as much. All those rosy ideas we had before starting have melted, and I have now to fight against impossibilities. A hundred times I had a mind to go out of the country and come back to India.

After such a struggle, I am not going to give up easily. Only try your best to help me as much as you can; and even if you cannot, I must try to the end. And even if I die of cold or disease or hunger here, you take up the task. Holiness sincerity, and faith. I have left instructions with Cooks to forward any letter or money to me wherever I am. Rome was not built in a day. If you can keep me here for six months at least, I hope everything will come right. In the meantime, I am trying my best to find any plank I can float upon. And if I find out any means to support myself, I shall write to you immediately.

—-

Here was the second time in a matter of months that Alasinga was called upon to provide a large monetary support to the Swami, who was now on the other side of the planet.

Alasinga now borrowed a sum of rupees one thousand from a merchant and also sold his wife’s jewelry to raise more funds. This allowed the Swami to travel to Boston and return later to Chicago. Swami Vivekananda eventually received support locally in America and then became a great celebrity. There is much evidence to suggest that the Swami consciously avoided collecting a large gathering, but the followers that he gathered were the stuff that he had always talked about. With spines and muscles of steel and intellect of thunderbolt.

The press in India initially ignored this spectacular Swami even as he toured America and made a sensation. Alasinga Perumal now organized celebratory public meetings across India to inform the public of the Swami’s astounding success. The most influential opinion leaders and aristocracy of India attended and made glowing references to this shining star of Hindu renaissance. Now the press took note of the Swami and in a short while, the whole country was euphoric. The blithe of a thousand years of brutal foreign dominance had now lifted from the hearts and minds of the nation.

The Swami returned to India to a tumultuous welcome. The despondency of a century and a half of complete subjection to the English was now shattered. The Swami had ignited the hearts and imagination of the nation. The seeds of a resolve for Indian national independence and glory were sown by the Swami in Chicago with a speech so innocuous and harmless as could ever be imagined.

Alasinga Perumal the humble servant of the divine was the man who must be directly credited for supplying the wherewithal for this signal event in the history of Hindustan.

Alasinga with Swami Vivekanda in Chennai 1897
Alasinga Perumal – Standing left most

Sitting on chair (L—R): Tarapada (a monk from another order), Swami Shivananda, Swami Vivekananda, Swami Niranjanananda, Swami Sadananda.
Standing (L—R): Alasinga Perumal, J. J. Goodwin, M. N. Banerjee, and other devotees from Madras.
Front row (L—R): (second) Biligiri Iyengar, (fourth) M. C. Nanjunda Rao.

 

 

References

http://www.ramakrishnavivekananda.info/vivekananda_biography/06_trip_to_america.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Alasinga_Perumal

https://www.dtnext.in/News/TopNews/2019/08/18044445/1172117/Those-were-the-days-The-Vedanti-who-won-over-the-world-.vpf

http://madrasmusings.com/Vol%2022%20No%204/vivekanandas-chicago-visit.html

https://web.archive.org/web/20130411101514/http://www.vivekananda.net/pplheknew/SVDisciples/AlasingaPerumal.html

https://www.dollsofindia.com/library/vivekananda/

https://library.answerthepublic.net/en/A/Vivekanandar_Illam