RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Ananda Coomaraswamy

Ananda Kentish Coomaraswamy

Introduction

As one very well written piece reports, “The difficulty in writing about Ananda Coomaraswamy lies in the fact that one doesn’t know where to begin. Most writings about him refer to him as merely an art historian but in reality, it’s impossible to slot him in a single category—he was all of them: philosopher, historian, art historian, polyglot, cultural anthropologist, metallurgist, mineralogist, geologist, archaeologist, a collector of art work, and a cultural revivalist.”.

It is of course true that contributions to any one of the several fields of study would be immensely valuable. And one who had so handsomely contributed to so many different fields of study would be of so much more an object worthy of admiration.  The summary of his contributions would be the fact that he established a position of legitimacy for the cultural and spiritual heritage of Asia in an world, completely dominated by European imperial and economic might.

For the first time since the start of the European colonial expansion, India and the rest of Asia could rise and assert the glory of their ancient legacies. Ananda Coomaraswamy was the pioneer that initiated and established the study of the legacies of Asia as a field of study atleast with parity with European studies. Almost for the first time in several millennia the spiritual and cultural legacies of East Asia would be introduced to the west without the blinding cataracts of racial and religious prejudice that were the norm since perhaps the days of Alexander the Macedon.

The works of Coomaraswamy established the template and patterns for comparative studies between the religions and cultures of the east and the west. And of a more perceptive western exegesis of the East Asian legacy. He is recognized as the one man largely responsible for introducing ancient Indian art to the west.

Ananda Coomaraswamy must be recognized among the great galaxy of heroes that contributed their might without reserve, to the revival of the Hindu national spirit. He was titled Kala Yogi for this most significant contribution.

Early Life

Ananda Kentish Muthu Coomaraswamy was born to a long established family of Tamil Hindus of Ceylon, the Ponnambalam–Coomaraswamy family. An aristocratic Mudaliar family of substantial influence, prominence with an established tradition of scholarship. This is illustrated from their initial role of interpreters for the colonial administrators. His father, Sir Muthu Coomaraswamy was a legislator in the Legislative Council of Ceylon. So was his grandfather, Arumugampillai Coomaraswamy.

Muthu Coomaraswamy married Elizabeth Beeby, an English lady. And Ananda Coomaraswamy was born to the couple in 1877. However his father, Muthu Coomaraswamy died shortly after the birth of Ananda, in 1879. Ananda’s mother moved back to England in same year. Ananda Coomaraswamy was therefore raised and educated in England. In the year 1900 he graduated from the University college, London, with a degree in Geology and Botany.

Professional Career

In 1902 he travelled back to Ceylon and started his work, of studying and documenting Indian art. Shortly he developed his attitude and mission for anti-westernization. And by 1906 it had become his life’s mission. In 1908 he wrote, “The main difficulty so far seems to have been that Indian art has been studied so far only by archaeologists. It is not archaeologists, but artists … who are the best qualified to judge of the significance of works of art considered as art.”.
His first major work was produced from his study in Ceylon. This was the book titled, “Medieval Sinhalese Art”. The text and conceptual content for this was his contribution and the photographic content was contributed by his first wife, Ethel Mary Patridge. During his work in Ceylon, he also prompted the formation of the geological survey of Ceylon, of which he was the first director.
By 1909, he was corresponding with early modernists Jacob Epstein and Eric Gill, London’s two most important early Modernists, and soon both of them had begun to incorporate Indian aesthetics into their work. The resulting sculptures  are the roots of what is now British Modernism.
Ananda Coomaraswamy was among the founders of the Traditionalist School of thought. This was a neoplatonist school that asserted the idea that all religions (traditions) of the world  derive from a common essence. It holds that the modern world is an unreasonable denial of this metaphysical truth. This school has had many famous adherents. Some of the most influential philosophers of the early 20th century. And this school of thought continues to have adherents and advocates not only in the west but also among the most rigid cultures in the middle east.

In 1917 Ananda Coomaraswamy became curator at the Museum of Fine Arts, Boston. He remained at the position until his death in 1947.

Works

The works of Ananda will not fit in a single category. Nor are they limited to any single field of study.

We just list some here from one source. His work extends far beyond this catalogue. And each of these items will require some attention and commentary. A more exhaustive list was published by the IGNCA, A BIBLIOGRAPHY OF ANANDA KENTISH COOMARASWAMY

Traditional art
 • Elements of Buddhist Iconography, Harvard University Press, 1935.
 • Figures of Speech or Figures of Thought?: The Traditional View of Art, (World Wisdom 2007)
 • Introduction To Indian Art, (Kessinger Publishing, 2007)
 • Buddhist Art, (Kessinger Publishing, 2005)
 • Guardians of the Sundoor: Late Iconographic Essays, (Fons Vitae, 2004)
 • History of Indian and Indonesian Art, (Kessinger Publishing, 2003)
 • Teaching of Drawing in Ceylon] (1906, Colombo Apothecaries)
 • “The Indian craftsman” (1909, Probsthain: London)
 • Voluspa; The Sibyl’s Saying (1909, Essex House Press, London)
 • Viśvakarmā; examples of Indian architecture, sculpture, painting, handicraft (1914, London)
 • VidyāpatiBangīya padābali; songs of the love of Rādhā and Krishna], (1915, The Old Bourne press: London)
 • The mirror of gesture: being the Abhinaya darpaṇa of Nandikeśvara (with Duggirāla Gōpālakr̥ṣṇa) (1917, Harvard University Press; 1997, South Asia Books,)
 • Indian music (1917, G. Schirmer; 2006, Kessinger Publishing,
 • A catalog of sculptures by John Mowbray-Clarke: shown at the Kevorkian Galleries, New York, from May the seventh to June the seventh, 1919. (1919, New York: Kevorkian Galleries, co-authored with Mowbray-Clarke, John, H. Kevorkian, and Amy Murray)
 • Rajput Painting, (B.R. Publishing Corp., 2003)
 • Early Indian Architecture: Cities and City-Gates, (South Asia Books, 2002) I
 • The Origin of the Buddha Image, (Munshirm Manoharlal Pub Pvt Ltd, 2001)
 • The Door in the Sky, (Princeton University Press, 1997)
 • The Transformation of Nature in Art, (Sterling Pub Private Ltd, 1996)
 • Bronzes from Ceylon, chiefly in the Colombo Museum, (Dept. of Govt. Print, 1978)
 • Early Indian Architecture: Palaces, (Munshiram Manoharlal, 1975)
 • The arts & crafts of India & Ceylon, (Farrar, Straus, 1964)
 • Christian and Oriental Philosophy of Art, (Dover Publications, 1956)
 • Archaic Indian Terracottas, (Klinkhardt & Biermann, 1928)
Metaphysics
 • Hinduism And Buddhism, (Kessinger Publishing, 2007; Golden Elixir Press, 2011)
 • Myths of the Hindus & Buddhists (with Sister Nivedita) (1914, H. Holt; 2003, Kessinger Publishing)
 • Buddha and the gospel of Buddhism (1916, G. P. Putnam’s sons; 2006, Obscure Press,)
 • A New Approach to the Vedas: An Essay in Translation and Exegesis, (South Asia Books, 1994)
 • The Living Thoughts of Gotama the Buddha, (Fons Vitae, 2001)
 • Time and eternity, (Artibus Asiae, 1947)
 • Perception of the Vedas, (Manohar Publishers and Distributors, 2000)
 • Metaphysics, (Princeton University Press, 1987)
Social criticism
 • Am I My Brothers Keeper, (Ayer Co, 1947)
 • The Dance of Shiva – Fourteen Indian essays” Turn Inc., New York; 2003, Kessinger Publishing,
 • The village community and modern progress (12 pages) (Colombo Apothecaries, 1908)
 • Essays in national idealism (Colombo Apothecaries, 1910)
 • Bugbear of Literacy, (Sophia Perennis, 1979)
 • What is Civilisation?: and Other Essays. Golgonooza Press, (UK),
 • Spiritual Authority and Temporal Power in the Indian Theory of Government, (Oxford University Press, 1994)
Posthumous collections
 • Yaksas, (Munshirm Manoharlal Pub Pvt Ltd, 1998) ISBN 978-81-215-0230-6
 • Coomaraswamy: Selected Papers, Traditional Art and Symbolism, (Princeton University Press, 1986)
 • The Essential Ananda K. Coomaraswamy, (2003, World Wisdom)

Major contributions

The major contributions by Ananda Coomaraswamy are the paradigm shifts that he produced in the perspectives through which the most learned scholars of the west saw the east, particular with regards to India. Surely his legacy left a long and beneficial influence upon the scholars of culture and history within India. His collections of art and literature in India are vast, but his greatest influence and impact was in the west where he spent most of his life.

Ananda was contemporaneous to the most powerful social, spiritual and political transformation that was happening in India.

 

Personal Life

It is significant to record the personal life of Ananda Coomaraswamy. He was married four times. And had children with two of his wives. The youngest of his children, Rama Coomaraswamy, born to Ananda and his last wife, was raised a Hindu. He converted to Catholic Christianity and was also ordained a priest of the Catholic Church though he was married. He continued to be a follower of the Traditionalist school of his father.

Ananda was first married to Ethel Mary Patridge, a photographer and a handloom weaver. His second wife was Alice Ethel Richardson.  He later married an American actress Stella Bloch. In 1930 he married Luisa Runstein. Luisa guided the students and scholars of Ananda’s works after Ananda’s passing.

There is much pathos in Ananda’s personal life. A condition that is frequently observed among the most brilliant scholars and pioneers in history.

Successors

Pratapaditya Pal was appointed to the position of curartor of the Indian art collection at the Boston Museum of fine arts in 1967. He has had a brilliant career across the USA and Europe in collecting, classifying and promoting the legacy of the Indian fine arts. He is considered as the rightful successor to the legacy of Ananda Coomaraswamy.

 

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Ananda_Coomaraswamy

https://en.wikipedia.org/wiki/Ponnambalam%E2%80%93Coomaraswamy_family

http://www.worldwisdom.com/public/authors/ananda-k-coomaraswamy.aspx

http://www.sutrajournal.com/the-aims-of-indian-art-by-ananda-k-coomaraswamy

http://ignca.gov.in/collected-works-of-dr-ananda-k-coomaraswamy/

https://swarajyamag.com/commentary/ananda-coomaraswamy-a-gentle-introduction

https://swarajyamag.com/ideas/the-nataraja-and-epilepsy-an-interpretation-of-the-cosmic-dancer

https://cdn.aaa.org.hk/_source/gms-corr-akccent-pub-akcworkingbibliography.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Muthu_Coomaraswamy

https://en.wikipedia.org/wiki/Ceylonese_Mudaliyars

https://www.prekshaa.in/ananda-coomaraswamy-indian-education

http://www.worldwisdom.com/public/authors/Rama-Coomaraswamy.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Traditionalist_School

http://worldwisdom.com/public/library/videos/Rama_Coomaraswamy_on_Guenon_AK_Coomaraswamy_and_Schuon.aspx?res=H&sid=6&iid=3&p1id=0&p2id=0

https://en.wikipedia.org/wiki/Traditionalist_School

https://www.mfa.org/exhibitions/an-enchanted-land

https://allaboutheaven.org/sources/coomaraswamy/190

https://www.soas.ac.uk/saaap/events/05nov2014-from-benares-to-boston-ananda-coomaraswamy-as-collector-and-curator.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Pratapaditya_Pal

https://www.theindianedit.com/home/2019/4/26/ep-18-behind-the-scenes-of-the-museum-of-fine-arts-boston-with-curator-of-south-asian-and-islamic-art-laura-weinstein

 

 

Media