RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

NADANAAR – A Nayanmar from the disadvantaged strata of society

Nandanaar at the Tirupunkur Temple

NADANAAR – A Nayanar for whom, Shiva ordered Nandi to move

Compiled by Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Nandanaar as part of the 63 Nayanmars

Nandanar (also spelt as Nantanar), also known as Tirunalaippovar (Thirunaallaippovaar) and Tiru Nalai Povar Nayanar, was a Nayanar saint, who is venerated in Shaiva traditions of Southern India. He is counted as the eighteenth in the list of 63 Nayanars. His story is told and retold across the entire cross section of society in Tamil Nadu. In folk tales, in songs, in classical music, in drama, movies and plays. From multiple perspectives and with multiple distinct points of emphasis. He is among the most beloved of saints from Tamil Nadu across the entire cross section of society.

Nandanaar was born with deep social disadvantages. In the Pulayar community, most cruelly excluded from all social transaction, in the poorest quarter in Adhanur village on the banks of River Kollidam (in Tamil Nadu). He worked as a farm hand of a landlord in the village. Exemplary in character, born out of his devotion to his Lord, he served his landlord sincerely. He served Lord Siva as much as he could. He made drums out of cow hide and also musical instruments such as ‘yaazh’, ‘iyazhai’ from the guts of animals and offered them to the temple for use in worship.

Deeply devoted to Lord Siva, the Divine Name of his favorite Lord constantly played on his tongue. How deep was Nandanaar’s yearning for his Lord! Today, we speak of ‘Nama Siddantha’. It was Nandanaar who first propounded ‘Nama siddhanta’! He gathered the people in his neighborhood and pleaded with them to sing the Name of the Lord

He pleaded, “Chant Namah Sivaya! Namah Sivaya! Chant Umapathe! Chant Sambasivaya!” The people of the slum objected and refused to chant the Name of Lord Siva while they had their own deities.

They said to him, “Nanda! Why do you insist on our chanting tongue twisting Names?” But Nandanaar was not to be bogged down by their disinterest and opposition. He somehow succeeded in making the people utter the Divine Names of the Lord. Ever since people joined Nandanaar in performing Nama Kirtan, none went to attend to his work in the fields, on time. So those affected by this tried to bring ‘sense’ into Nanda through a local leader of their slum. All of them together approached Nandanaar.

They said to him, “Nanda! You are forever singing the Nama. Will singing the Nama earn food?” Nanda replied, “Even the dog eats food. But can it chant ‘Bhagavan Nama’ – the Name of the Lord?

Nandanaar nurtured the deep desire to visit Lord Siva’s Temple at Thiruppungur. Thiruppungur is about 4 kms from Vaitheeswaran Koil (a famous temple town in Tamil Nadu). Here, Lord Siva bears the name ‘Sivalokanathan’. One day, picking up courage, Nandanaar spoke about his desire to his landlord and sought his permission to visit Thiruppungur to have darshan of his beloved Lord. It was only that day the 40 acres of land had been ploughed and seeds sown. It would take at least another six months for the harvest. To put him off, the landlord told Nandanaar, “Hey, Nanda! Once they are ready for harvest you may leave for Thiruppungur!”

A disappointed and grief stricken Nandanaar went to bed. In a divine dream he saw that the grains had grown to full and the vast field of his employer was all set for harvest! He immediately rushed to the fields and found it to be true and not just a dream. He could not believe his eyes. In that hour of the night he ran up to his landlord’s house and called out to him, “Sir! Please come out. Come with me to the fields. They are ready for harvest!” When the landlord came and witnessed the miracle he realized the greatness of Nandanaar’s Bhakti, He fell at Nandanaar’s feet, seeking his pardon.

The landlord also helped him in his journey to Tiruppungur. Nandanaar gathered all the people from his slum and went to have darshan of Lord Sivalokanatha in Tiruppungur. In those days people considered to be from low caste were not permitted to enter temples. So, they had to have darshan of the Lord from outside the gate. To the dismay of Nandanaar the huge ‘Nandi’ (the Divine Bull of Lord Siva) in this temple obstructed his view of the Lord.

Lord Siva ordered Nandi to move slightly so that His devotee can have darshan. This is the reason that the ‘Nandi’ here sits aside, even today (and not in straight line with Lord Siva in the sactum sactorum). And, one can also find the two ‘Dwarapalakas’ (sentinels at the Lord’s Sanctum Sanctorum) in a bending position, as if trying to see this great devotee that their Lord desired to see! It is said that Nandanaar earned this name as he made Nandi move! Nandanaar’s joy knew no bounds on receiving darshan of his Beloved Lord. Elated, he wished to offer his services to the Lord in some way. He, therefore, dug a pond before returning to his village with his people.

Nandanaar now deeply yearned to visit Chidambaram (the Holy Place of Lord Siva known as ‘Bhooloka Kailas’ – Kailash on earth). Chidambaram was not too far from the village where he lived. Somehow this remained only a dream for a long time. Nandanaar possessed deep ‘Bhava Bhakti’. Even hearing the Name of his Lord would push the devotee into ecstasy! A deep desire to hear his beloved Lord’s Name repeatedly would be felt. He would experience thrill at the very sight of any object related to His Lord.

Chidambaram Nataraja Fresco

At last his dream came true. He set out for Chidambaram by foot. The deep desire to have darshan of the Lord inside the Sanctum Sanctorum of Chidambaram temple took hold of him. But when Nandanaar reached Chidambaram, remembering his birth in what was then considered a low caste, he hesitated to step into the holy town. Tired after the long walk he slumped down outside the holy town. But would the gracious, compassionate Shiva, himself a devotee of his devotees, turn a blind eye to the plight of this sacred soul? One who had burnt himself in devotion to Shiva over many life times. Is he not verily the soul that habits all souls, the Antaryami of all? Would he then not respond to the torment that rends the devotee’s heart?

Lord Siva deeply moved by his devotee’s longing, informed the temple priests of this great devotee, and instructed them to build a path decorated with fire to convey this shining being to and from the temple. This was only to illustrate the glory of his devotee to the world. The priests rushed out in all eagerness to meet this great devotee who the Lord Himself desired to receive. They informed him of the Lord’s order. The priests then built the pathway duly decorated by great sacrificial fires through which Nandanaar walked in honour that is reserved for gods. With due respect and honor, the priests guided him through the town to the temple. Nandanaar had darshan of the gopuram of the temple and entered the temple. Here Nandanaar’s spirit was not to be contained any longer. He rushed to the Sanctum Sanctorum in all eagerness to meet his Lord and mingled with him and attained beatitude.

The story of Nandanar was first recorded in the Periya Puranam around the 12th century CE by Sekkizhar. A much more extensive version of his story, Nandanar Charitam, was written in the 19th century by Gopalakrishna Bharati.

Links

https://hyperleap.com/topic/Nandanar