RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

Bhadriraju Krishnamurti – Teacher, Linguist, Visionary

Dr. Bhadriraju Krishna Murti

Bhadriraju Krishnamurti – Teacher, Linguist, Visionary (b 1928 Ongole)

Compiled By – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Dr. Bhadriraju Krishnamurti

For years we have heard the lament about the declining use of Telugu by Telugus. What do you expect when today’s parents prefer to send their children to English medium schools? Prof Bhadriraju Krishnamurti had a simple solution to the problem: teach professional courses like medicine, engineering and management in Telugu.

This was one of the many suggestions he made in a blueprint submitted to Telugu University to preserve the beauty of Telugu for future generations. He himself had studied in the Telugu medium and had grown to be one of the greatest linguists.

Prof. Krishnamurti was a straightforward man and passionate teacher who never minced his words. He was a relentless scholar, and his advice to peers and pupils alike was never to stop learning. His contribution to Indian linguistics can hardly be missed. He was a great academician but also a visionary administrator. He founded a number of departments of linguistics and mentored a whole generation of linguistic scholars. It was in view of such a stellar contribution that the University of Hyderabad honored him with a degree of honoris causa.

Bhadriraju Krishnamurti was born to Bharatamma and Subrahmanyam in Ongole on June 19, 1928. He exhibited his intellectual prowess early, winning literary and debating prizes at school. He began writing poetry at 13. An anthology, Cinnanaati Padyalu, of his early work was published in 1998 and is a reminder of his breathtaking talent: It included a Quit India-inspired long poem of 300 verses in the graanthic style, entitled Maatru Sandesham. Another poem Saagara Sangiitam is completely lyrical in style and has been considered a profound and innovative work by scholars. The young Krishnamurti also composed an elegy, Pitru Smruti, in memory of his father.

It was his entry into vyaakarana and modern linguistics that made him realize that there was much more pressing work waiting to be done through the scientific exploration of language. But he never lost his poetic touch. He would occasionally compose an off-the-cuff poem purely for the pleasure of it.

Prof Krishnamurti went to Andhra University in 1945 to study Telugu language and literature, specializing in ‘language’ in the second year of his BA (Honours). He topped the university in the final examination in 1948. Thereafter, he worked for a year as a special tutor in Telugu at his alma mater, Hindu College in Guntur, and was later appointed a lecturer in the Department of Telugu at Andhra University.

Telugu Verbal Bases – Prof. Bhadriraju Krishnamurti

A decisive shift in his attitude to language at this state transformed him into a linguist. Under the supervision of G J Somayaji, his head of the department, he started working on Telugu verbal roots, analyzing and comparing them with cognates from other Dravidian languages. At this juncture in 1953, he was awarded a Fulbright and Smith-Mundt Fellowship, which enabled him to go to the USA to work for a master’s degree in linguistics at the University of Pennsylvania. Later, under a Fellowship from the Rockefeller Foundation, he went to the University of California, Berkeley, where he worked, under the guidance of Prof. M B Emeneau, on his seminal work on ‘Telugu Verbal Bases’. He submitted his thesis at the University of Pennsylvania, and received his Ph.D. in absentia in 1957. Krishnamurti then returned to India in 1956 after meeting a number of European linguists at various centres of linguistics with a generous grant from the Rockefeller Foundation. In 1958, he published one of his most influential papers in Comparative Dravidian ‘i/e and u/o alternation in South Dravidian’ in Language, the journal of the Linguistic Society of America. After brief service at Andhra University he went to the University of California at Berkeley as an assistant professor (1960-61). During this period his Ph.D. dissertation (revised and expanded) was published in 1961 by the University of California as No. 24 in the Series of University of California Publications in Linguistics (UCPL). He returned to India to join as a reader in Sri Venkateshwara University, Tirupati, in 1961. The next year, 1962, he was appointed to the Tagore Chair of Linguistics at Osmania University and started the Department of Linguistics, which later became a Centre of Advanced Study in Linguistics in India in 1984. He was instrumental in conceptualizing, designing and implementing the compilation of A Telugu Dialect Dictionary of Occupational Vocabularies, as a member of the executive committee of the newly formed Andhra Pradesh Sahitya Akademi, Hyderabad. The first volume in this series was published in 1962. Such extensive dialect study was the first of its kind in South Asia and so far nine volumes covering different occupations have been published.

The latter half of the 20th century was considered the most productive period for Dravidian studies. During the last 50 years, starting from 1955, the number of scholars working on Dravidian has increased, a number of languages have been discovered and described, huge databases for Dravidian languages have been created and new challenges have been thrown up. In short, it has been the era of Dravidian giants in Indian Linguistics and Indology.

The Dravidian Languages – Prof. Bhadriraju Krishnamurti

Three names from this golden era, which have become household names in Dravidian Linguistics, whose contribution account for almost three-fourths of the publications that have appeared during this period are professors Thomas Burrow, M B Emeneau and Bh Krishnamurti. Among these, Krishnamurti’s works stand out as truly exceptional. He has remained the most productive scholar among the Dravidianists of this part of the century. Krishnamurti has over 100 papers and over two dozen books to his credit. Krishnamurti started his academic career with his magnum opus, Telugu Verbal Bases, wider in scope than the title promised, containing all the five features usually associated with his area of specialization – Descriptive, Historical and Comparative, with focus on etymologies, and Sub-grouping, backed by advanced theoretical foundations. Most Dravidianists have worked on either one or more of these areas but not on all of them. Krishnamurti is one of the few scholars to have continuously worked in all these areas. The TVB has remained a model textbook in Comparative Dravidian classrooms. The Dravidian Etymological Dictionary that appeared later had not only drawn generously on the TVB for its etymological resources but was also influenced by it as a model.

He has been a widely quoted scholar in Comparative Dravidian. His papers have provided neat solutions to many a recalcitrant problem. Although Krishnamurti’s main contribution is in the area of Dravidian linguistics, his work on the Telugu language has been phenomenal and has had an everlasting influence.

Many of his observations dealing with the Telugu parts of speech categories, and complex verb predicates have been found to be aptly suitable as a computational model for Indian Languages. Bh. Krishnamurti’s views on Comparative Dravidian have become the conventional wisdom now.

He passed away on 11th August 2012.

 

Links

https://telugu.oneindia.com/news/2012/08/11/andhrapradesh-linguist-bhadriraju-krishnamurti-passes-away-104020.html

https://www.newindianexpress.com/cities/hyderabad/2012/aug/12/former-vice-chancellor-bhadriraju-passes-away-396266.html

Telugu Wiki page for Prof. Bhadriraju Krishnamurti

English Wiki page for Prof. Bhadriraju Krishnamurti