RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Pazzhassi Raja – The Ferocious Rebel King whom even the British Revered!

 

Also known as Kerala Simham, the 18th-century warrior king continues to remain a revered hero in the state who fought for his citizens and didn’t bow down to the British until his last breath.

Along the banks of Kabini River in Mananthavady, the remains of a forgotten king, whose series of exploits against the British East India Company is quite literally the stuff legends are made of, lie in a lone memorial. Kerala Varma Pazhassi Raja is a name that seldom finds a place in the history books which throw light on the saga of the Indian struggle for independence—his heroic struggles against the British were never venerated or celebrated beyond the peripheries of Kerala. But for the people in the state, the 18th-century warrior king continues to remain a revered hero, and his stories of valour and indomitable spirit are what most Malayali children have grown up listening to. While India has witnessed the martyrdom of countless valiant men and women on its soil, the reason why Pazhassi is also known as Kerala Simham or the ‘Lion of Kerala’ is because the man managed to crush some of the most infamous native warlords and British generals, at a time when resistance against the tyranny of the colonial rule was yet to unfold.

One of the greatest victories of Pazhassi against the British was a 13-year-long war known as the ‘Cotiote War’ or the Kottayathe war.

Led by Arthur Wellesley, the first Duke of Wellington who was considered to be one of the world’s greatest generals for his triumphs against Napoleon Bonaparte in the Battle of Waterloo and the Marathas during the second Anglo-Maratha War, the British forces met with a humiliating defeat that they never forgot. However, to only cite this one episode from the man’s life would be a complete injustice to the Pazhassi Raja, the people’s king. Indeed, the entire premise for his resistance against the British forces erupted out of the tax-centred exploitation of the peasantry.

Born into the royal family of Kottayam as Kerala Varma in 1753, the reason why this young man came to be addressed as Pazhassi Raja can be traced to his hometown of Pazhassi, a village in Kannur district. His rise as a pensive yet resilient leader first came into prominence when he was made one of the de facto heads of state at the age of 21, after the kingdom of Malabar was usurped by the martial forces of Hyder Ali in 1773, following which the then incumbent king of Kottayam had to seek political asylum with the kingdom of Travancore. Although Pazhassi was the fourth prince in line for the succession to the throne, his nomination superseded many older royal contenders for this position; a decision which would prove to be historic for the kingdom, which also encompassed the erstwhile taluks of Kannur and Wayanad.

It was under Pazhassi’s leadership that the Kingdom won the war against Ali’s army and liberated the Thalassery fort after a long siege which lasted from 1774 to 1793. This was accomplished through a very calculated collaboration with the British and the implementation of the ‘pincer movement’ in their attack tactics that completely decimated Ali’s army. While Pazhassi’s only intention had been to safeguard his kingdom, the British were actually playing a double game with the intention of establishing the sole monopoly over the pepper trade, of which the centre point rested at port adjoining the Thalassery fort—the same location that Ali had his eyes set upon!

Unlike other parts of the country which were entirely under the British monarchy, the kingdoms of erstwhile Kerala had established strategic settlements with the former, according to which local rulers upheld their sovereignty but at a great personal cost. In this case, the cost was a significant stake in the lucrative pepper trade through political influence, and eventually levying taxes from the ordinary folk.

Sadly, by the time Pazhassi realised this treachery, the British had already struck a deal with his uncle Vira Varma and appointed him as the King of Kottayam. Later, Vira Varma relinquished all control of the trade to the colonists along with mercilessly wringing money from the peasantry to pay a tribute (tax) to the British. This interference in local governance by the British and their monopoly over the local economy didn’t infuriate Pazhassi as much as the exploitation of the common people did. When repeated warnings failed to reach the ears of the British echelons, Pazhassi decided to take things into his own hands.

And thus began the first show of resistance from Pazhassi and his people, who made sure that no tax was collected from Kottayam—something they managed to uphold for two years. Because of his refusal to abandon his people and successful war tactics earlier, Pazhassi had already earned respect from the people who offered him their firm support for all his decisions. However, the British couldn’t bear such an insult, and in 1796, they launched an attack at Pazhassi’s palace with a troop of 300 men. While Pazhassi and his men escaped this attack and found refuge in the thick forests of Wayanad, all of the royal treasuries were ransacked and seized by the British.

Thanks to the unconditional faith that Pazhassi had inspired within the locals, he was able to slowly build up an army of rebels from the region and strategically position camps across the woods in Wayanad which couldn’t be covered easily without insider knowledge. This one incentive was Pazhassi’s masterstroke that brought down an army of 1100 men led by Major Cameron in 1797. The British were completely dumbfounded and could not understand how a local Malabar king came to become such a thorn in their side, and consistently resist their demands.

The next four years continued to witness conflicts between both forces before the British finally came around. They struck a peace treaty with Pazhassi and appointed Ravi Varma, Pazhassi’s elder brother, as the king. All of their royal possessions were also handed back. However, the peace was short-lived. Following the death of Tipu Sultan, tensions and hostilities between the British and Kottayam kingdom began to spiral once again. After acquiring Mysore, the greedy eyes of British now rested on Wayanad, which they intended to annex with the former region. This time, the person up against Pazhassi was Major General Arthur Wellesley, the infamous commander, who was planning a coup to not just overthrow Pazhassi’s hold but also eliminate an elusive adversary, to bring the status quo in their favour.

The 13-year-long war, also known as the Cotiote war, between the two forces went on to gain monumental prominence in not just the historical annals of Kerala but the British as well. Pazhassi’s men managed to hold the fort quite efficiently, and for the first time, a ruthless commander like Wellesley who had never tasted failure before met with a squashing defeat and that too by a local ruler. However, the British had an ace up their sleeve—a new tactic that would prove to be Pazhassi’s Achilles heel. They reinstated the ‘Kolkars’, a native police force whose insider knowledge of the thick jungles and its ways would help the troops to finally capture Pazhassi.

Starting with a hunting spree of the rebels who were either arrested or killed in the attempts, they then slowly began wriggling out information on Pazhassi’s whereabouts. Around 100 sepoys and 50 officers were specifically ordained to capture Pazhassi and his retainers, and what a great general like Wellesley could not achieve was ironically nailed by the Kolkars, whose treachery finally sold out the people’s king.

On 18 November 1805, Pazhassi and his men were ambushed by the British troops at their campsite near a stream named Mavila. Following a long-drawn combat, the troops managed to take down Pazhassi for the first and the last time. However, even the British were deeply impressed by Pazhassi’s indomitable courage and the love that he had for his motherland and subjects. Out of respect, they cremated his body with full military honours at the same place where his memorial now stands. Let us remember the valiant Kerala Simham, one of the very first freedom fighters of India, who fought for his citizens and never bowed down to the British.