RSS NEWS

 • సెప్టెంబర్ 25: మలబార్ హిందూ సామూహిక హత్యాకాండ నిరసన దినం
  వందలాది సంవత్సరాల క్రితం, ISIS గురించి కానీ తాలిబాన్ గురించి కానీ ఎవరికీ తెలియని కాలంలోనే 1921 లోనే మలబార్ లో కొంత మంది మోప్లా ముస్లింలు ఇస్లామిక్ రాజ్యాన్ని ఏర్పాటు చేశారు. యాభై వేల మందికి పైగా మోప్లా ముస్లిం మత మౌఢ్యవాదులు ఈ ఇస్లామిక్ తీవ్రవాద సైన్యంలో సభ్యులయ్యారు. పోలీసులతో, సైన్యంతో నేరుగా కొన్ని ఘర్షణలు అయ్యాక మోప్లా ముస్లిం తీవ్రవాదులు పొంచి ఉండి గెరిల్లా పోరాటం ప్రారంభించారు. ఆరు నెలల పాటు, ఈ […]
 • ఇజ్రాయిల్ లో భారతీయ సైనికుల వీరోచిత పోరాటం – హైఫా యుద్ధం
  సెప్టెంబర్‌ 22,23, 1918న జరిగిన హైఫా యుద్ధం ప్రపంచ చరిత్రలోనే అపూర్వమైనది. స్వతంత్ర ఇజ్రాయిల్‌ ఏర్పాటుకు ఈ యుద్ధమే పునాది వేసింది. జోధ్‌పూర్‌ మహారాజా, మైసూర్‌ మహారాజా పంపిన అనేకమంది భారతీయ సైనికులు మొదటి ప్రపంచయుద్ధంలో ఇజ్రాయిల్‌ (వెస్ట్‌ బ్యాంక్‌)లో ప్రాణత్యాగం చేశారు. టర్కులు, జర్మన్లు, ఆస్ట్రియన్లతో కూడిన సంయుక్త సేనను ఓడించి ఇజ్రాయిల్‌ రేవు పట్టణం హైఫాను సెప్టెంబర్‌, 1918లో విముక్తం చేశారు. ఇజ్రాయిల్‌ను అప్పట్లో పాలస్తీనాగా పిలిచేవారు. 1516 నుండి 402 ఏళ్ళపాటు ఇది […]
 • కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు సన్మానం
  కులాంతర వివాహాలు చేసుకున్న ఆదర్శ దంపతులకు వ‌రంగ‌ల్ లోని కాకతీయ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యంలో గురువారం సన్మాన కార్య‌క్ర‌మం జ‌రిగింది. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి స‌భాధ్య‌క్షుడిగా వ్య‌వ‌హరించిన కాకతీయ విశ్వవిద్యాలయం డీన్(రి) ఆచార్య.కే.విజయ బాబు గారు మాట్లాడుతూ… మన పూర్వీకులు అందించిన గొప్ప జీవన విలువలను కాపాడుకుంటూ, మధ్య కాలంలో వచ్చిన దురాచారాలను లేకుండా చేయడమే సామాజిక సంస్కర్తల ఆశయ‌మ‌న్నారు. పశ్చిమాన స్వామి దయానంద, మహాత్మా జ్యోతిబా ఫూలే, తూర్పున రాజా రామ మోహన రాయ, ఆంధ్రలో కందుకూరి, తెలంగాణలో […]
 • పర్యావరణం కోసం చిన్నారుల చొరవ
  పర్యావరణం గురించి పెద్ద వయస్సు వాళ్లు కొంత చొరవ చూపటం చూస్తుంటాం. కానీ బడికి వెళుతున్న చిన్నారులే ముందుకు వచ్చి పర్యావరణం గురించి పని చేయటం ఆసక్తిదాయకం. విద్యా భారతి కి  అనుబంధంగా ఉండే భారతీయ విజ్ఞానకేంద్రం (BVK) పాఠ‌శాల‌లు ఈ దిశగా చొరవ తీసుకొన్నాయి. ఉత్తరాంధ్ర, గోదావరి జిల్లాల్లో అనేక చోట్ల బీవీకే పాఠ‌శాల‌లు సేవాభావనతో నడుస్తున్నాయి. ఈ క్రమంలో బంగాళాఖాతం తీరం వెంబడి అనేక గ్రామాల్లో సాగర తీర శుభ్రతా దివస్ కార్యక్రమాన్ని చేపట్టారు. […]
 • అశుచి దోష నివారిణి ‘రుషి పంచమి’
  సెప్టెంబర్‌ 20 ‌రుషి పంచమి గాయత్రీ జపం వల్ల ఎప్పటి పాపాలు అప్పుడే పరిహారమవుతాయని శాస్త్రం. రుషి పంచమి వ్రతం కూడా అలాంటిదే. అయితే మొదటిది పురుష సంబంధిత మహామంత్రం కాగా, రెండవది స్త్రీలకు సంబంధించిన వ్రతాంశం. నిత్య జీవితంలో మహిళలు తెలిసో తెలియకో పాల్పడిన అశుచి దోష నివారణకు ఏడాదికి ఒకసారి ‘రుషి పంచమి’ వ్రతం ఆచరిస్తారు. మానవుడు తీర్చుకోవలసిన వాటిలో దేవ, పితృ, రుషి రుణాలు ప్రధానమైనవని పెద్దలు చెబుతారు. రుషులను అర్చించడం ద్వారా […]
 • Vidya Bharati running schools all over Bharat with more than 35 lakhs students and 1.5 lakh teachers
  The Beginning – With a humble beginning of Saraswati Shishu Mandir at Gorakhpur (Uttar Pradesh in 1952, Vidya Bharati did start its long journey and at present we have 12294 formal schools and about 9 thousand non-formal education centres especially single teacher schools spreading across all the states of Bharat with more than 35 lakhs students […]
 • ‘జాతీయ విద్యావిధానం అమలు దిశగా విద్యాభారతి కృషి’
  దేశమంతటా జాతీయ విద్యావిధానం సమర్థవంతంగా అమలు చేసేందుకు విద్యాభారతి కృషి చేస్తున్నదని విద్యాభారతి అఖిల భారత అధ్యక్షులు దూసి రామకృష్ణారావు వెల్లడించారు. నాణ్యతతో కూడిన విద్యను అందించే దిశలో కేంద్ర ప్రభుత్వ విద్యా సంస్థలకు (ఎన్.సీ.ఈ.ఆర్.టీ)  చక్కటి పాఠ్య పుస్తకాల తయారీలో తమ నిపుణుల టీమ్ తోడ్పాటు అందిస్తోందని వివరించారు. విద్యాభారతి  జాతీయ ప్రధాన కార్యదర్శి అవినీష్ భట్నాగర్ తో కలిసి ఈ మేరకు ఆయన ఒక పత్రికా ప్రకటన విడుదల చేశారు. గోరఖ్ పూర్ కేంద్రంగా […]
 • కవన కుతూహల భీమన్న
   – కె.శ్యాంప్రసాద్‌ సెప్టెంబ‌ర్ 19 – బోయి భీమన్న జయంతి  ‘గోచిపెట్టుట నేర్చుకొనగానె బిడ్డకుచేతికి కర్రిచ్చు రైతులార! నడవ నేర్చినతోనె బుడతను గొంపోయిపాలేరు దనముంచు మాలలార! పసిబిడ్డ తెచ్చు సంపాదన కాశించిమనుగడలే మాపు జనకులార! వంటయిల్లే ప్రపంచమ్ముగా చేసితనయల మెడకోయు తల్లులార! జాతి శక్తివిహీనమై చచ్చుచుండకనులను మూసికొంటిరే గాఢనిద్ర శక్తికంతకు మూలము చదువుకానచదువ బంపుడు మీ తనూజాళినింక’ మానవజాతి పురోగమనానికి జ్ఞానం ఎంత ఆవశ్యకమో కొన్ని దశాబ్దాల క్రితమే గుర్తించిన కవి బోయి భీమన్న. పైన చెప్పుకున్న […]
 • ‘‌ప్రకృతి’ దేవుడికి ప్రణతులు
  సెప్టెంబ‌ర్ 18 ‌వినాయక చవితి – డా।। ఆరవల్లి జగన్నాథస్వామి అర్చన, వ్రతం, క్రతువు, యజ్ఞయాగాదులు.. పక్రియ ఏదైనా తొలిపూజ వేలుపు గణనాథుడే. ముక్కోటి దేవతలలో ఆయనకే దక్కిన అరుదైన గౌరవం. బ్రహ్మ, బ్రహ్మాండ తదితర పురాణాలు ఆయన గాథలను విపులంగా చెప్పాయి. వినాయకుడు ఆధ్యాత్మిక, సామాజిక, విజ్ఞానాత్మక, ఆరోగ్యాది అంశాల సమాహారం. ఆయన ప్రకృతి ప్రేమికుడు. కొన్నేళ్లుగా గణపతి విగ్రహాల తయారీలో రసాయనాల వాడకం ఎక్కువ కావడంతో పర్యావరణానికి ముప్పువాటిల్ల సాగింది. ముఖ్యంగా విగ్రహాల నిమజ్జన […]
 • Vishwakarma Jayanti : Restoring the dignity of Bharatiya Artisans
  Contrary to the master servant relations of the West, we need to nurture a model based on the concept of Industrial Family ‘Saji Narayanan CK May Day is famously known as a commemoration of the agitation for 8 hour work which occurred in Chicago, US on May 1, 1886. But due to untoward handling of […]

Genocidal Bloodbath at Bhairavunapalli (Bairanpally) in Telangana

The episode is of 1948 in erstwhile Hyderabad State, now Telangana

The houses were set on fire, men murdered, women dishonoured, children and the elderly killed in a cowardly manner. The whole village of Lingapur was brought to nought just because the Villagers failed to pay Razakars the booty they demanded.  When the ghastly news spread to the nearby village of Bhairavunipalli 30-40 men armed with sticks rushed towards Lingapur only to find Jubilant Razakars with carts full of looted wealth and grains on their way back. Enraged at this sight they started to chase the Razarkars who rained bullets on them. Unmindful of this the villagers continued their hot pursuit and in no time the Razakars fled leaving behind the carts full of plunder and the guns they were carrying.

Few days after this incident, Razakars in a larger entourage came to Bhairavunipalli and demanded a levy of 1200/- along with the carts of plunder, the village elders bluntly refused to budge to the demands. The Razakars filed a complaint with the Police Amin of the area against the disloyalty of the villagers against the State. Observing the tide of events, it was unanimously decided that a well-planned defence was needed to safeguard the village to avoid the repeat of Lingapur. Accordingly, a Watch was posted at the manor of the Tower of Bhairavunipalli and men carrying muzzle-loaders were constantly guarding the tower. Any danger to the village meant the sounding of kettledrum and all the Villagers would drop the work at hand and take up positions to fight with whatever they had – Stick, sickle, axe or even a stone.

Villagers from eight nearby villages were assigned the job of arranging 50-100 men, one village daily armed with sticks and stones to go around the village and upkeep their morale. Accordingly, weapons and explosives were always kept ready in case of any crisis. Wireless service was carried out by simple unassuming shepherds and a Brahmin Vishwanath Bhatt Joshi racing on his bicycle.

This defence of the villagers and their stiff resistance to any signs of advancing Razarkars even around the hamlets made the Village of Bhairavunipalli an excrescence for the establishment. Eqbal Hasham, Deputy Collector of Bhongir grew impatient with each passing day at the hostility and self-respect of the villagers. Therefore this gentleman with an ‘armed’ battalion set out to establish “peace” in the village. No sooner did he even reach the borders of the village, the kettledrum was sounded, villagers took assigned positions and a hail of bullets were showered upon Eqbal Hasham and his battalion of Razakars. The face-off continued for about 8 hours where only 4 villagers were martyred but more than 15 Razakars fell dead. Enraged at this defeat the gentleman Eqbal Hasham promised revenge and vowed to return to teach them a fitting lesson.

In those days Jangaon was the Taluk headquarters.  A Cantonment of Nizami soldiers was always housed there. Officers of the rank of DIG, DSP from the police force, one Major and two captains from the Army were personally engaged in preparation and planning for an attack that was unprecedented both in terms of scale and preparation. Artillery, gun powder and the material were being loaded onto the trucks on a war footing and late by night, the jeeps started their march towards the Warangal-Siddipet road. The convoy included 500 soldiers from the Nizami army, police force and the Razakars along with 200 civilian officers.

It was an evening as usual in the village of Bhairavunipalli. People returning home after a long day of work in the fields, herdsmen driving back their animals were a common sight. No one had any inkling towards the impending catastrophe.

It was still quite early in the morning around 4-4:30  when Vishwanath Bhatt Joshi woke up to attend the call of nature. In the early morning darkness much to his shock, he was seized by the soldiers of the Nizami army. By that time the forces had surrounded the village of Bhairavunipalli in half a mile radius. There was a talk of shooting him but M.N Reddy who was also one of the Civilian officers argued that he was a Brahmin – a man of Non-violence and hence deserved to be let off. The soldiers grew suspicious if Reddy was using Joshi to alert the villagers, they strictly warned him and let go. Little did they know that he was the wireless service between the villages surrounding Bhairavunipalli. Almost at the same time a young carpenter Venkata Narasayya was apprehended but a well-built man that he was, he pushed them and ran hard alerting the villagers about the impending attack.

Standing on the Gallows as the great Revolutionary Ram Prasad Bismil said..

I have neither the earlier ambitions
Nor a crowd of desires in me
The only desire left in Bismil’s heart
Is one to Die!

In no time the Kettle drum was sounded, war cries reverberated throughout the village, villagers ran to take positions, the womenfolk safeguarded the children and the elderly, the small canon in the village started booming and it was War on!

The valiant attitude of the villagers at the time of the dastardly attack early in the morning, the psychological and mental toughness that they showed is bound to make our hair stand on its end.

The villagers with their traditional weapons couldn’t hold the ground for too long courtesy of the ruthless shelling and firing of the Nizami forces. Two boys Ramayya Koli and Bhumayya Banjara who climbed on the tower to ascertain the strength of the Razarkars were shot dead. Understanding the gravity of the situation the villagers hoisted a white flag signalling truce, but the barbaric forces were in no mood to relent. They entered the village and started a bloodbath unparalleled in the chronicles of history. Men and young boys were blindfolded and tied together with ropes and dragged out of the village like animals, women were raped en masse. Young, old, frail or diseased no one was left alive.

But the thirst of the barbarians was not yet satisfied. Men and young boys who were blindfolded and tied were brought and an experiment was planned. The officers of the Nizami Army were relaxing and discussing. 303 bullet pass through if they were made to stand in a single row. To lay to rest these doubts a young officer came forward and fired a bullet instantly passing through four people killing them in an instance. Not satisfied with this, a Civilian officer, Gentleman Eqbal Hasham, Deputy collector of Bhongir came forward and took aim. The bullet he fired passed through 10 men, all falling dead. The nefarious, savage and brutal games continued until about 150 men were killed. 90 Harijans were killed and buried in a mass grave.

The outrageous fact was that the Bloodbath of Bhairavunipalli ( August 27th 1948 ) happened when the entire country was celebrating the First Independence Day. Such travesty of justice!

The Village looted, farmlands destroyed, rivulets of blood flowed, harrowing cries echoed along with the chirping of early morning birds, thick smoke billowing from the houses on fire covered the early morning sun. The scene was beyond comprehension for a sane human mind. The annihilation was complete.

The  great Revolutionary Ram Prasad Bismil famously wrote:
O Youngmen! If it ever pricks your hearts..
Remember us once in a while..
We, the ones who lost their limbs one after the other
Whose mothers have lost all hopes
But not a shadow of pain on their foreheads
We don’t care what happens to us!
But Mother India’s suffering crossed our minds every day every moment…

O Youngmen! If it ever pricks your hearts..
Remember us once in a while!
Remember us once in a while!!