RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Cultural, Religious and Civilisational Influence of Hindutva on Southeast Asia (Part -3)

Hinduism in Singapore

The introduction of Hinduism into Singapore dates back to the early 10th century, during the Cholaperiod. Immigrants from southern India, mostly Tamils, arrived as labourers for the British East India Company, bringing with them their religion and culture. Their arrival saw the building of Dravidian temples throughout the island, and the beginnings of a vibrant Hindu culture. The first temple, Sri Mariamman Temple in Singapore’s Chinatown. There are currently about thirty main temples in Singapore, dedicated to various gods and goddesses from the Hindu pantheon. Today, two government bodies deal with all Hindu affairs: The Hindu Endowments Board and The Hindu Advisory Board.Hindus are a minority in Singapore, comprising about 5.1% of its citizens and permanent residents in 2010. Among 15 years or older population, there were about 158,000 Hindus; 37% of all Hindus in Singapore speak Tamil at home, another 42% speak English. Deepavali is a major Hindu festival and a public holiday observed in Singapore.

Hinduism in Thailand

A number of Hindus remain in Thailand. They are mostly located in the cities. In the past, the nation came under the influence of the Khmer Empire, which had strong Hindu roots. Despite the fact that today Thailand is a Buddhist majority nation, many elements of Thai culture and symbolism demonstrates Hindu influences and heritage. For example, the popular epic, Ramakien, is based on the Ramayana. The Royal emblem of Thailand depicted Garuda, the vahana (vehicle) of Vishnu.

The Thai city, Ayutthaya near Bangkok, is named after Ayodhya, the birthplace of Rama. Numerous rituals derived from Brahmanism are preserved in rituals, such as the use of holy strings and pouring of water from conch shells. Furthermore, Hindu deities are worshipped by many Thais alongside Buddhism, such as Brahma at the famous Erawan Shrine, and statues of Ganesh, Indra, and Shiva, as well as numerous symbols relating to Hindu deities are found, e.g., Garuda, a symbol of the monarchy. Reliefs in temple walls, such as the 12th-century Prasat Sikhoraphum near Surin (Thailand), show a dancing Shiva, with smaller images of Parvati, Vishnu, Brahma and Ganesha.

The Devasathan is a Hindu temple established in 1784 by King Rama I. The temple is the centre of Brahminism in Thailand. The royal court Brahmins operate the temple, they perform several royal ceremonies per year.An annual Giant Swing ceremony known as Triyampavai-Tripavai was held in major cities of Thailand until 1935, when it was abolished for safety reasons. The name of the ceremony was derived from the names of two Tamil language Hindu chants: Thiruvempavai and Thiruppavai. It is known that Tamil verses from Thiruvempavai — poet pratu sivalai (“opening the portals of Shiva’s home”) — were recited at this ceremony, as well as the coronation ceremony of the Thai king. According to T.P. Meenakshisundaram, the name of the festival indicates that Thiruppavai might have been recited as well. The swinging ceremony depicted a legend about how the god created the world. Outside shops, particularly in towns and rural areas, statues of Nang Kwak as the deity of wealth, fortune and prosperity (the version of Lakshmi) are found.

The elite, and the royal household, often employ Brahmins to mark funerals and state ceremonies such as the Royal Ploughing Ceremony to ensure a good harvest. The importance of Hinduism cannot be denied, even though much of the rituals have been combined with Buddhism.

Hinduism in Vietnam

The first recorded religion of the Champa was a form of Shaiva Hinduism, brought by sea from India. Hinduism was the predominant religion among the Cham people until the sixteenth century. Numerous temples dedicated to Shiva were constructed in the central part of what is now Vietnam. The Champa civilisation was located in the more southern part of what is today Central Vietnam, and was a highly Indianized Hindu Kingdom, practising a form of Shaivite Hinduism brought by sea from India. Mỹ Sơn, a Hindu temple complex in central Vietnam built by the Cham people is still standing albeit in ruins in Quảng Nam Province, in Vietnam. Since the 15th century under the growing Vietnamese kingdom from the north, Champa was conquered and reduced as a polity. The Chams were subsequently absorbed by the Vietnamese and today are recognised as one of the many ethnic minorities of Vietnam.

The Chams Balamon (Hindu Brahmin Chams) form a majority of the Cham population in Vietnam while most of the remainder are Cham Bani followers of Islam. The term Balamon is considered to have been derived from Brahmin, however, another study suggests that 70% are considered to descend from the Nagavamshi Kshatriya caste (pronounced in Cham(?) as “Satrias”), and claim to be the descendants of the Champa Empire. In any case, a sizeable proportion of the Balamon Hindu Cham are considered Brahmins.Hindu temples are known as Bimong in the Cham language and the priests called Halau Tamunay Ahier.

The exact number of Hindus in Vietnam are not published in Government census, but there are estimated to be at least 50,000 Balamon Hindus, with another 4,000 Hindus living in Ho Chi Minh City; most of whom are of Indian (Tamil) or of mixed Indian-Vietnamese descent. The Mariamman Temple is one of the most notable Tamil Hindu temples in Ho Chi Minh City. Ninh Thuan and Binh Thuan Provinces are where most of the Cham ethnic group (~65%) in Vietnam reside according to the last population census. Cham Balamon (Hindu Cham) in Ninh Thuan numbered 32,000 in 2002 inhabiting 15 of 22 Cham villages. If this population composition is typical for the Cham population of Vietnam as a whole then approximately 60% of Chams in Vietnam are Hindu.

The Indian Horizon

The rise of India’s influence had taken place when the Khmer kings spread it to other regions and decline began with the coming of Islam. But even though it was a long time ago that India’s influence on Southeast Asia’s culture and civilisation more or less halted, the impact can be seen and felt even today on its customs, culture, architectural designs. Finally, the decline of India’s influence in Southeast Asia began from around the 13th century when conversions to Islam took place in many major countries like Malaysia and Indonesia.

India’s cultural conquests were peaceful and without forced conversions. There was no evidence of violence, colonisation and subjugation and there was no extensive migration from India to the countries of Southeast Asia. The Indians who went there did not go to rule nor had any interest in controlling from afar. A Mahabharata Monument depicting Krishna and Arjun riding a chariot pulled by eleven horses is placed prominently in a park in central Jakarta. Southeast Asia absorbed and retained its past Indian influence in a very distinctive manner over the centuries and today it has melded into the Southeast Asian culture. The influence of India can also be felt in the food and flavours of South East Asia. There are many spices in common between Indian and Southeast Asian foods. Nearly all the people of Southeast Asian region eat rice and curry like the people of Eastern India with many common ingredients. Indian herbal medicines also reached Southeast Asia from ancient times and are used even today in many countries. Closer links with the Southeast Asian region is thus a natural outcome for India and its ‘Act East policy’.

The Government of India’s ‘Act East policy’ aims at improving economic and political relations with the Southeast Asian region which has had close contacts with India for centuries and is linked culturally and geographically with it. India has been able to make inroads in trade and investments with members of the ASEAN by signing a Free Trade Agreement in 2009 which will aim at increasing business between the two and renew the partnership and contact with member countries with similar culture, artistic tradition, family values and customs.

Colonel Manoj Joe Purakel (Rtd)

(The writer is a veteran of the Regiment of Artillery. An alumnus of OTA and Defence Services Staff College ,he is a veteran of Operation Pawan (Sri Lanka) , Punjab and J&K Insurgencies. He was also a Commando Instructor in the Black Cat Commando Training Centre)

Courtesy: Organiser