RSS NEWS

 • ఎమర్జెన్సీ: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ కోసం మహిళా కార్యకర్తల పోరాటం 
  ప్రజాస్వామ్యయుత ప్రభుత్వం, స్వీయ పరిపాలన, ప్రజలకు వ్యక్తిగత స్వేచ్ఛ, అభిప్రాయాలు వ్యక్తం చేసే హక్కు – వీటినే మనం చేసిన స్వాతంత్య్ర పోరాటం ద్వారా, రాసుకున్న  రాజ్యాంగం ద్వారా పొందే అత్యున్నత విలువలు. కానీ స్వాతంత్య్రనంతరం కూడా ఎన్నో సందర్భాల్లో నియంతృత్వ పోకడల ద్వారా ప్రజాస్వామ్య విలువల కోసం పోరాటం చేసి, సాధించుకున్న సందర్భాలున్నాయి. అలాంటి సందర్భాల్లో 1975-77 మధ్య కాలంలో దేశంలో విధించిన ఎమెర్జెన్సీ భారత చరిత్రలోనే మర్చిపోలేని చీకటి అధ్యాయం. 25 జూన్ 1975 నాటి ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ దేశంలో విధించిన ఎమర్జెన్సీ 21 మర్చి 1977 వరకు 21 నెలల పాటు సుదీర్ఘంగా కొనసాగింది. దేశంలో అస్థిరత […]
 • నియంతృత్వ ఎమర్జెన్సీకి 49 ఏళ్లు
  -ప్రదక్షిణ వరిష్ట పాత్రికేయులు, రచయిత శ్రీ వేదుల నరసింహంగారి పుస్తకం `ఎమర్జెన్సీ జ్ఞ్యాపకాలు: ప్రజాస్వామ్య పునరుద్ధరణ పోరాటం’ ఆధారంగా ఈ వ్యాసం. ఇందిరాగాంధీ కాంగ్రెస్ ప్రభుత్వం అప్రజాస్వామికంగా, అత్యవసర పరిస్థితి/ ఎమర్జెన్సీ విధించిన 25 జూన్ 1975 రాత్రి నుంచి తీవ్రమైన దమనకాండ ప్రారంభమైంది. ప్రజల పౌరహక్కులు, స్వేచ్ఛా స్వాతంత్ర్యాలు పూర్తిగా అధికారికంగా హరించబడ్డాయి. పత్రికలపై పూర్తి స్థాయి సెన్సర్షిప్ విధించబడింది. అన్ని రాజ్యాంగ సంస్థలు పూర్తిగా, ప్రధాని ఇందిరాగాంధీ, ఆమె ఆంతరంగిక బృందం ఆధీనంలో ఉండి, […]
 • ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ చరిత్ర‌.. వ‌క్రీక‌ర‌ణ‌లు, వాస్త‌వాలు – 1
  క‌న్నెప‌ల్లి వెంక‌ట సుబ్రమ‌ణ్యం ఛ‌త్ర‌ప‌తి శివాజీ మ‌హారాజ్ గురించి కొంత‌మంది క‌మ్యూనిస్టులు వాస్త‌వాల‌ను వ‌క్రీక‌రిస్తూ త‌ప్పుడు క‌థ‌నాల‌ను ప్ర‌చారం చేస్తున్నారు. అస‌లు చ‌రిత్ర‌ను గ‌మ‌నిస్తే వాస్త‌వ విష‌యాలు అర్థ‌మ‌వుతాయి. పురందర యుద్ధం గురించి వాస్త‌వాలు తెలియ‌ని క‌మ్యూనిస్టులు చ‌రిత్ర‌ను త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టిస్తున్నారు. సభాసద్ బకర్ అనే పుస్తకంలో అస‌లు వాస్త‌వాల‌ను మ‌నం తెలుసుకోవ‌చ్చు. పురందర యుద్ధం శివాజీ మహారాజ్ కి మిర్జా రాజా జయసింగ్ కి మధ్య యుద్ధం జరిగిన 32 సంవత్సరాల తర్వాత రాయబడిన పుస్తకం […]
 • వివేచనతో కూడిన శౌర్యమే వీరశివాజీ – హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం
  1674వ సంవత్సరం జ్యేష్ట శుద్ధ త్రయోదశి నాడు ‘హిందూ రాజ్యం ఏర్పడదు అనే భావన పటాపంచలైంది. ‘డిల్లీశ్వరోవా జగదీశ్వరోవా’ అనే ఆలోచన ముగిసింది. పరిమిత సాధనాలతోనే హిందువు శ్రేష్ఠ, స్వతంత్ర పాలకుడయ్యాడు. హిందువుల పౌరుష పరాక్రమాలు లోకానికి తేటతెల్లమైన చత్రపతి శివాజీ పట్టాభిషేకమైన రోజు. అదే హిందూ సామ్రాజ్య దినోత్సవం. శివాజీ 1630 ఫిబ్రవరి 19 వైశాఖ శుక్ల పక్ష తదియనాడు పూణే జిల్లాలోని జున్నార్‌ పట్టణం దగ్గర శివనేరి కోటలో శంబాజీ జిజాభాయి పుర్వాదంపతులకు జన్మించాడు. తల్లి బాల్యంలో శివాజీకి మాతృభూమిపై, ప్రజలపైన […]
 • వీరనారి ఝాన్సీ ల‌క్ష్మీబాయి
  భారతదేశం ఎందరో వీరులను వీర మాతలను కన్న తల్లి. 18వ శతాబ్దంలో మాతృభూమి దాస్య శృంఖలాలు ఛేదించడం కోసం అనేక మంది వీరులు వీర మాతలు ఈ గడ్డ పై జన్మించారు. స్వతంత్ర సాధన కోసం తమ ప్రాణాలను తృణపాయంగా ఎంచి తల్లిభారతి పాదాల చెంత సమ్పర్పించారు. తల్లి భారతి కిరీటంలో ఒక్కో మణిలా వెలిగారు. అందులో అగ్రగణ్యులారు ‘మణి’ కర్ణిక… మన రాణి ఝాన్సీ లక్ష్మీ భాయి. ఉత్తర భారతదేశ రాజ్యమైన ఝాన్సీ అనే రాజ్యానికి […]
 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • RSS Sarsanghchalak Late KS Sudarshan Birth Anniversary: Committed to swadeshi and economic self-reliance
  KS Sudarshan was directly associated with Swadeshi Jagran Manch (SJM) as Marg-darshak for about 7 years before taking up the responsibility of Sarsanghachalak. After the formation of SJM by Dattopant Thengadi in 1991, Swadeshi movement took off only after its national convention of 1993 in Delhi. With the support from karyakartas of Rashtriya Swayamsevak Sangh […]
 • ఐరోపాలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభం
  ఐరోపాలో అత్యద్భుత ఘట్టం ఆవిష్కృతమైంది. ఈ ప్రాంతంలోని ఎస్టోనియాలో అతిపెద్ద శివాలయం ప్రారంభోత్సవం జరిగింది. జూన్‌ 4 న ఈ ఉత్సవాలు ప్రారంభమై… పదమూడో తేదీ వరకూ వైభవోపేతంగా జరిగాయి. దేవాలయ ప్రారంభోత్సవం, మహా కుంభాభిషేకం తమిళనాడుకి చెందిన భూపతి శివాచార్య స్వామిగల్‌, వెంకటేష్‌ జయరామ్‌ అనే అర్చకులు నిర్వహించారు. సంప్రదాయమైన ముఖ్య ఘట్టాలతో పాటు సాంస్కృతిక ఉత్సవాలు కూడా ఘనంగా జరిగాయి. ఈ ఆలయంలో ప్రధాన దేవత శివునితో పాటు శ్రీ కర్పగ నాధర్‌, బ్రహ్మంద్‌ […]
 • మోహన్ భాగవత్ అలా అనలేదు : క్లారిటీ ఇచ్చిన సంఘ్
  రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ సర్‌సంఘ్‌చాలక్‌ మోహన్‌ భాగవత్‌  వ్యాఖ్యలను తప్పుదోవ పట్టించేలా హిందీ పత్రిక దైనిక్‌ జాగరణ్‌ ఓ వార్త ప్రచురించింది. దీనిని రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారత ప్రచార ప్రముఖ్‌ సునీల్‌ అంబేకర్‌ ఖండిస్తూ వివరణ ఇచ్చారు. ఆరెస్సెస్ విషయంలో బీజేపీ జాతీయ అధ్యక్షుడు జేపీ నడ్డా చేసిన వ్యాఖ్యలకు మోహన్‌ భాగవత్‌ స్పందించారని ఆ పత్రిక పేర్కొంది. “మన దేశంలోని ప్రతి పౌరుడికీ తన మనసులోని భావాలను వ్యక్తపరిచే స్వేచ్చ వుందని, నడ్డా […]
 • దేశ వ్యాప్తంగా ఊపందుకున్న ”డీ లిస్టింగ్‌” డిమాండ్… ఎక్కడికక్కడ సమావేశాలు నిర్వహిస్తున్న గిరిజనులు
  మతం మారిన గిరిజనులను షెడ్యూల్డ్‌ తెగల జాబితా నుంచి తొలగించాలన్న (డీ లిస్టింగ్‌) ఉద్యమం దేశవ్యాప్తంగా ఊపందుకుంది. వనవాసీ సంఘాలు దేశ వ్యాప్తంగా దీనిపై పెద్ద ఉద్యమాన్నే నడుపుతున్నాయి. అనేక రాష్ట్రాల్లో డీ లిస్టింగ్‌ డిమాండ్‌ తో ‘‘పోస్ట్‌కార్డ్‌’’ ఉద్యమాన్ని కూడా చేస్తున్నారు. కొందరు గిరిజనులు మతం మారినా… ఇప్పటికీ గిరిజన సమాజానికి వచ్చే ప్రయోజనాలను పొందుతున్నారని, దీనిని వెంటనే రద్దు చేయాలని డిమాండ్‌ చేస్తున్నారు. దేశ:వ్యాప్తంగా ‘‘జనజాతి సురక్షా మంచ్‌’’ పేరుతో గిరిజనులందరూ ఏకమై పెద్ద […]

Pillala Marri – Suryapet – Nallagonda

Overview

Pillala Marri – Nameswaralayam

The ancient Lord Shiva temple is located in Pillalamarri village of Suryapet District. This temple is near to Hyderabad-Vijayawada National highway. Pillalamarri is located at a distance of 6km from Suryapet. It among the oldest known temples of erstwhile Nallagonda district (now a separate district).

This village was once the headquarters of the Racherla family, well-known regional feudatories of the Kakatiyas in historic times. The main deity of this temple is Lord Shiva. This is 1000 year old temple built by Kakatiya Kings. This Erakeshwara swamy temple was built on 1208 year by Racharla Bethi Reddy memory of his wife Erasanamma. This temple belonged to the Kakatiya era and is a living example of the architectural greatness of the Kakatiya rulers. It displays magnificently carved pillars and walls where every sculpture is a self-explanatory poem. The walls of the temple are also decorated with stunning paintings. A royal Nandi bull adorns the porch of the temple. A certain style of the craftsmen of the Kakatiya era who have imparted a touch of excellence into the Telangana art and culture is an indication of the meticulous structural design. The main idol Lord Chennakesavaswami is placed in the main sanctum of the temple. The decorations made to the deity during the annual celebrations in the months of February to March are a feast for the eyes. The temple gets filled with huge number of devotees during this time who come from far and wide to offer their prayers and seek the Lord’s blessings.

There are three important temples of architectural and sculptural significance, located in this village. They were constructed during 13th Century AD by Racherla family. Temples such as Nameshwara, Erakeshwara, Trikuteswara, Chennakeshava, Brahma, Saraswathi and Ramalayam were built here.

There is a water well of 800 years old. Beautiful Carvings and Nandi at Pillamarri Temple is the main attraction of the temple. Subbasamudram lake is the near by beautiful place for the visitors. Sri Nameswaralayam is the nearest famous Lord Vishnu temple to visit located in this village.

In addition to the historical and aesthetic value the village imparts, it is also a culturally significant area. This is the birthplace of the famous Telegu poet Pillamarri Pina Virabhadrudu.

History of the temple

Erakeswaralayam – Pillala Marri

At the location where the current temple of Pillala Marri stands, there used to be a huge banyan tree that covered more than seven acres. There was once a massive earthquake at the site that completely uprooted the tree. It so happened, that an Erukula tribesman was listening to a conversation among the birds residing on the tree. They knew that an earthquake was coming and would destroy their home, the pillala marri (the banyan tree with many children). And beneath the tree lay a vast store of wealth.

This tribesman reported this matter to, Bethi reddy, the governor of the area. Shortly the prophecy came true, the earth quake came and felled the mighty tree.

Bethi Reddy had the area explored and uncovered the wealth. He used this wealth to build the temple to Veerabhadra at the spot and many other temples in the village.

The village was named after the Euraka tribesman and so it was named Erukapuram / Erkapuram. And Bethi reddy was named as Pillala Marri Bethi Reddy. He later wedded an Euraka girl. He was an important official in the kingdom of the Kakatiya king, Rudradeva. Pillala Marri was one of the 76 Nayankara gramas of the Kakatiya kingdom. From 1110 CE to 1150 CE the Kakatiya kingdom was ruled by Praularaju II. Kamireddy, was the governor in charge of the Pillala Marri region and Bethi Reddy was the son of Kami Reddy.

Kami Reddy had three sons,

 • Kati Reddy
 • Bethi Reddy
 • Nami Reddy

Bethi Reddy was the most enterprising of the three.

Kami Reddy’s family belonged to the clan of Recherla Reddis.

Bethi Reddy built this temple in the name of his beloved wife, Erasanamma. It was called Erakeswara Alayam. It was built in  1208. It stand still in full glory. The art of the Kakatiya kingdom shines bright in this temple. The temple stands at the center of the village.

Next to this temple stands Nameswara Alayam, Built in the name of Nami Reddy, Bethi Reddy’s younger brother. This temple holds three lingas in memory of the three figures, the father, the mother and the brother of Bethi reddy. Kacheswara, Kameswara, Nameswara. This temple is therefore was also called the Trikootalayam.

The village has four major temples,

 • Erakeswara Alayam
 • Mahadeva Nameswara Alayam
 • Brahma Sarawati Alayam
 • Trikuteswara Alayam
Pillala Marri – Erakeswara Alayam

The region was ruled by Kanduru rajas, Deshmukhs, Annasamudrapu rajas, Ummentala Rajas, Gavva rajas, Kancherla (family of Kancherla Gopanna?), Bairi Shetty Rajas, Seti Sindu Rajas and many more. These temples however were plundered while the region was under Deshmukh rajas (). In 1724, there were a class of administrators named the Deshmukhs or Deshpandyas. They used to collect taxes for the king. This was the period when the system of Zamindari and Jagirdari started. Some numbers of ruined men became Pindaris and plundered the people. They also plundered and wrecked many temples in the region.

The pillala marri temple was plundered and wrecked by these desperate bands of plunderers. But Ummettula Varadayya, the headman of the village had the temple restored. A village well that was dug all the way back in the 12th century CE was much revered and still in use at this time. There used to be a stone inscription that recorded the history of the well. But sorrily today neither the well nor the shasanam (stone inscription) stand today.

The well yielded sweet water all year round even in the most complete drought. And next to it stood a temple of Mutyalamma. And so the well was called Mutyalamma Bavi.

The other significant feature of the village is Subbasamudram cheruvu, spread over 540 acres, next to Nameswaralayam. It is fed by the Musi river.  But today the lake has shrunk to less than one third of its original size. The lake covers no more than 150 acres of area.

On the other side of the temple is Nagendruni putta, a black rock upon which is a sculpture of a cobra. The temple was built in 1202. A tunnel from the temple was said to run all the way to the centre of Suryapeta. But this tunnel has completely vanished now.

The temples in this area are all ancient and spectacular. But most of these have fallen into disuse. Even so they reflect the glory of that ancient era.

The many of these Shiva lingas are bent to a side, reflecting the trials of time and tempest upon these temples. They are usually very large in size modelled according to the style of the Shiva at the thousand pillar temple in Warangal. Unlike many other places, even the stern test of time has allowed much of the history of the temple to remain. Many rock inscriptions are found on site that record the history of the temple and the region. The scuplture, the scale and spirit of the place is reminiscent of the glory of the Kakatiyas.

Other Locations Named Pillala Marri

There are other locations in Telangana named Pillala Marri. Always associated with a massive banyan tree. One particular location that is easily accessible from Hyderabad is the Pillala Marri tree on the outskirts of Mahboobnagar city (Palamuru)

 

Media

 
 

 
Links

1000 years Old Lord Shiva Temple Pillalamarri Temple Suryapet, Nalgonda

https://en.wikipedia.org/wiki/Pillalamarri

http://www.mandirinfo.com/TempleDetails.aspx?HID=414

https://www.telanganatourism.gov.in/partials/destinations/heritage-spots/mahabubnagar/pillalamarri.html

Pillalamarri Temple Suryapet–1000 years old Temple

https://highwayonlyway.com/tag/pillalamarri-temples/